Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-731/13-4/MT
z 23 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 10.07.2013 r. (data wpływu 15.07.2013 r.) uzupełnione pismem: (data wpływu 12.09.2013 r.) na wezwanie z dnia 30.08.2013 r. Nr IPPB1/415-731/13-2/MT (data nadania 02.09.2013 r., data doręczenia 05.09.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na naukę języka obcego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15.07.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na naukę języka obcego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą świadczącą usługi graficzne. Głównym odbiorcą usług Wnioskodawczyni jest X – firma, która jest częścią międzynarodowej spółki medialnej XY, która działa również w Czechach, na Słowacji i Serbii. Praca Wnioskodawczyni wymaga dobrej znajomości języka angielskiego (ze względu na współpracę z różnymi spółkami wchodzącymi w skład RASP – zarówno polskimi jak i zagranicznymi).

Jednocześnie pismem (data wpływu 12.09.2013 r.) Wnioskodawczyni w odpowiedzi na wezwanie organu z dnia 30.08.2013 r. Nr IPPB1/415-731/13-2/MT doprecyzowała przedstawiony stan faktyczny a mianowicie wskazała, iż począwszy od 2 maja 2013 prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, której przedmiotem zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności jest m.in. 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem oraz 62.01.Z, 18.11.Z, 18.12.Z, 18.13.Z, 18.14.Z, 18,20.Z, 26.20.Z, 47.91.Z, 58.21.Z, 59.11.Z, 59.12.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.Z, 63.11.Z, 63.12.Z, 63.91.Z, 63.99.Z, 73.11.Z, 73.12.A, 73.12.B, 73.12.C, 95.11.Z.

Firma Wnioskodawczyni opodatkowana jest na zasadach ogólnych. Ewidencję księgową Wnioskodawczyni prowadzi w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej przez siebie działalności Wnioskodawczyni współpracuje zarówno z kontrahentami polskimi, jaki zagranicznymi Wykonując działalność gospodarczą w ww. zakresie Wnioskodawczyni ma - z racji stałej umowy współpracy - styczność z X, która od 2010 roku jest częścią międzynarodowej spółki medialnej XY, działającej również w Czechach, na Słowacji i w Serbii. Biorąc pod uwagę charakter dotychczasowych kontaktów handlowych, Wnioskodawczyni ocenia jako niezbędną umiejętność bezpośredniego komunikowania się w języku zleceniodawcy aby móc dalej rozwijać ich współpracę i zdobywać nowe zlecenia.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni planuje od października 2013 r. rozpocząć naukę języka angielskiego w formie kursu i uważa, że wydatki poniesione na opłaty za kurs języka angielskiego stanowią koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni przedstawiła również własne stanowisko w sprawie adekwatne do zadanego pytania.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wydatki na kurs języka angielskiego Wnioskodawczyni może zaliczyć jako koszt prowadzonej działalności gospodarczej?


Zdaniem Wnioskodawczyni wydatki ponoszone na naukę języka angielskiego w ramach kursu nie zostały ujęte przez ustawodawcę w art. 23 ww. ustawy, zaś w kontekście prowadzonej prze Wnioskodawczynię działalności stanowią uzasadniony racjonalnie i gospodarczo koszt uzyskania przychodów. Zdobycie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym pozwoli docelowo unikać bieżących kosztów ponoszonych na tłumaczenia wszelkiego rodzaju dokumentów pozyskiwanych od kontrahentów zagranicznych, bądź uczestnictwa tłumacza w rozmowach bezpośrednich. Pozwoli to także Wnioskodawczyni na poszerzanie oferty Jej firmy poprzez dodanie do niej wykonywania materiałów reklamowych (stron www, gier, katalogów, ulotek itp.) w wersji angielskiej.

Podsumowując, Wnioskodawczyni pragnie podkreślić iż wydatki na opłacenie nauki języka nie wynikają z Jej osobistych potrzeb. Ich poniesienie ma ścisły związek z charakterem i zakresem prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej Wnioskodawcy podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

Przez pojęcie „zachować" należy rozumieć „dochować coś w stanie niezmienionym, nienaruszonym, utrzymać”. Natomiast „zabezpieczyć” oznacza „uczynić bezpiecznym, niezagrożonym, dać ochronę”. Można więc przyjąć, że koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, które umożliwią dalsze funkcjonowanie źródła. Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.


Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.


Wydatki na dokształcanie znajomości języka angielskiego na kursach języka angielskiego nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez Wnioskodawczynię na kurs języka angielskiego może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

  • czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą świadczącą usługi graficzne. Głównym odbiorcą usług Wnioskodawczyni jest X – firma, która jest częścią międzynarodowej spółki medialnej XY, która działa również w Czechach, na Słowacji i Serbii. Praca Wnioskodawczyni wymaga dobrej znajomości języka angielskiego (ze względu na współpracę z różnymi spółkami wchodzącymi w skład X – zarówno polskimi jak i zagranicznymi). Umiejętność bezpośredniego komunikowania się w języku zleceniodawcy jest niezbędna, aby Wnioskodawczyni dalej mogła rozwijać z nim współpracę i zdobywać nowe zlecenia

Reasumując, mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego i przedstawiony stan faktyczny, jak również przyjmując za Wnioskodawczynią, że umiejętność bezpośredniego komunikowania się w języku zleceniodawcy jest niezbędna, aby Wnioskodawczyni dalej mogła rozwijać z nim współpracę i zdobywać nowe zlecenia należy stwierdzić, iż wydatki poniesione na naukę języka angielskiego w postaci kursu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jednakże zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj