Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-292/13-3/AG
z 24 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26.04.2013r. (data wpływu 29.04.2013r.) uzupełnionym na wezwanie z dnia 04.07.2013r. (data doręczenia 09.07.2013r.) pismem z dnia 11.07.2013r. (data nadania 12.07.2013r. data wpływu 15.07.2013r.) – w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

Uzasadnienie


W dniu 29.04.2013r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Na podstawie umowy sprzedaży („Umowa”) B sp. z o.o., (Spółka”) zakupił 100% udziałów (i) w dwóch spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzących działalność w zakresie świadczenia kompleksowych usług opieki medycznej („Spółki Medyczne”), oraz (ii) w spółce prowadzącej działalność w zakresie medycznych usług ubezpieczeniowych („Spółka Ubezpieczeniowa”; łącznie: „Spółki Zależne”).

Zgodnie z postanowieniem Umowy, jednym z podstawowych warunków nabycia przez Spółkę udziałów w Spółkach Zależnych było doprowadzenie przez Spółkę do spłaty historycznego zadłużenia, jakie Spółki Medyczne posiadały wobec swoich wierzycieli, tj. banków oraz podmiotów z grupy kapitałowej, do której dotychczas należały Spółki Zależne („Wierzyciele”). Spłata historycznego zadłużenia nastąpiła w dniu nabycia udziałów.

Wykonanie powyższego zobowiązania przez Spółkę nastąpiło poprzez wstąpienie Spółki w prawa zaspokojonych Wierzycieli, na podstawie konstrukcji prawnej przewidzianej w art. 518 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami).

Spółka i Spółki Medyczne mają siedziby w Polsce i są polskimi rezydentami podatkowymi dla celów podatku dochodowego od osób prawnych („CIT”). Spółka Ubezpieczeniowa ma natomiast siedzibę w Szwecji i jest szwedzkim rezydentem podatkowym. Spółka Ubezpieczeniowa prowadzi w Polsce działalność za pośrednictwem położonego w Polsce oddziału.

Koszty nabycia przez Spółkę udziałów w Spółkach Medycznych (obejmujące zarówno koszty dotyczące zapłaty za udziały, jak i koszty dotyczące wstąpienia Spółki w prawa zaspokojonych Wierzycieli Spółek Medycznych) zostały częściowo sfinansowane ze środków uzyskanych przez Spółkę z oprocentowanej pożyczki („Pożyczka Na Udziały w Spółkach Medycznych”), udzielonej Spółce przez zagranicznego pożyczkodawcę („Pożyczkodawca”).

Koszty nabycia przez Spółkę udziałów w Spółce Ubezpieczeniowej (tj. koszty dotyczące zapłaty za udziały) zostały częściowo sfinansowane ze środków uzyskanych przez Spółkę z oprocentowanej pożyczki („Pożyczka Na Udziały w Spółce Ubezpieczeniowej”), udzielonej Spółce przez Pożyczkodawcę.

W celu uproszczenia przyszłych rozliczeń pomiędzy Spółką a Spółkami Medycznymi, a także mając na uwadze strategię gospodarczą przyjęta w grupie kapitałowej, do której należy Spółka, w krótkiej perspektywie (najprawdopodobniej najpóźniej do końca 2013 roku) planowane jest połączenie Spółki z jedną ze Spółek Medycznych na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., nr 94 poz. 1037 ze zm.; „Kodeks spółek handlowych”), poprzez przeniesienie całego majątku Spółki na jedną ze Spółek Medycznych.

Przeprowadzenie połączenia w powyższy sposób wynika m.in. z faktu, iż — w przeciwieństwie do Spółki — Spółka Medyczna posiada silną pozycję rynkową oraz rozbudowane struktury handlowe. Dzięki zaplanowanej strukturze transakcji, po dokonaniu połączenia Spółka Medyczna będzie mogła prowadzić swoją działalność w sposób nie zaburzony działaniami restrukturyzacyjnymi.

Na dalszym etapie restrukturyzacji rozważane jest połączenie Spółki Medycznej, na którą zostanie przeniesiony cały majątek Spółki na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, z drugą Spółką Medyczną (ostateczna decyzja w tej kwestii nie została jeszcze podjęta). Jeśli dojdzie do połączenia, najprawdopodobniej nastąpi ono również na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, poprzez przeniesienie całego majątku tej drugiej Spółki Medycznej na Spółkę Medyczną, na którą uprzednio został przeniesiony cały majątek Spółki.

W piśmie z dnia 11.07.2013r. Spółka wyjaśniła, że koszty Spółki dotyczące wstąpienia Spółki w prawa zaspokojonych wierzycieli Spółek Medycznych obejmują wydatki na spłatę zobowiązań z tytułu pożyczek/kredytów zaciągniętych przez Spółki Medyczne od banków i innych podmiotów trzecich. Powyższe wydatki objęły zarówno spłatę kwot głównych pożyczek/kredytów, jak i odsetek od tych pożyczek/kredytów.

Nabywca, dokonując spłaty powyższych zobowiązań wstąpił w prawa zaspokojonego wierzyciela w stosunku do Spółek Medycznych (na podstawie konstrukcji prawnej przewidzianej w art. 518 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny).


W związku z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym Spółka zadała we wniosku następujące pytania.


  1. Czy odsetki od Pożyczki Na Udziały w Spółkach Medycznych będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty / kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT o ile znajdą zastosowanie), niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Medyczną?
  2. Czy odsetki od Pożyczki Na Udziały w Spółce Ubezpieczeniowej będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty / kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT — o ile znajdą zastosowanie), niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Medyczną?

Stanowisko Wnioskodawcy.


Zdaniem Spółki, odsetki od Pożyczki Na Udziały w Spółkach Medycznych będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty / kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze m. - dalej: ustawy o CIT - o ile znajdą zastosowanie), niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Medyczną.

Zdaniem Spółki, odsetki od Pożyczki Na Udziały w Spółce Ubezpieczeniowej będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty / kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT o ile znajdą zastosowanie), niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Medyczną.


Zgodnie z ustawą o CIT:

  1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w ustawie (art. 15 ust. 1).
  2. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m. in.:
    1. wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki. takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów i akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8);
    2. wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a);
    3. naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 11).


W świetle powyższego, zdaniem Spółki:


W wyniku zawarcia umowy pożyczki Spółka uzyska środki finansowe konieczne dla nabycia udziałów w Spółkach Zależnych, których nabycie powinno skutkować skonsolidowaniem i wzmocnieniem struktury operacyjnej w Polsce, zwiększeniem skuteczności i efektywności prowadzonych przez Spółkę oraz Spółki Zależne działań oraz ich zyskowności. W konsekwencji, odsetki od Pożyczki mają ewidentnie na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, a poniesienie takiego kosztu jest racjonalne i uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.


W tej sytuacji rozstrzygnięcia wymaga, czy na gruncie ustawy o CIT odsetki od Pożyczki będą stanowić koszty uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty / kapitalizacji, czy też dopiero w momencie zbycia powyższych udziałów.


Należy podkreślić, ze art. 16 ust 1 pkt 8 ustawy o CIT określający moment rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków na nabycie lub objęcie udziałów / akcji - zdaniem Spółki — nie ma zastosowania w sprawie, co jednoznacznie wynika z poniżej przedstawionych przesłanek:

  1. Ustawa o CIT nie definiuje, co należy rozumieć pod określeniem wydatków na nabycie udziałów / akcji, przy czym zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego wydatek to suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś” (Słownik Języka Polskiego, www.sjp.pwn.pl) - powyższa definicja wyraźnie podkreśla element bezpośredniości dokonania wydatku. Przenosząc ją na grunt przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, należałoby uznać, że przez wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji rozumie się jedynie wydatki pozostające w bezpośrednim związku, warunkujące objęcie lub nabycie udziałów / akcji (takie jak w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne czy opłaty skarbowe).
  2. Istotne znaczenie ma również fakt posłużenia się przez ustawodawcę w przytoczonym wyżej przepisie sformułowaniem „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów łub akcji” (a nie przykładowo „wydatki w celu objęcia lub nabycia”), co wskazuje jednoznacznie na konieczność istnienia najbardziej bezpośredniego związku przedmiotowych wydatków z nabyciem udziałów / akcji.
  3. Ponadto, należy zwrócić uwagę, że w związku z faktem, iż przepis dotyczący tego rodzaju wydatków znajduje się w art. 16 ustawy o CIT, zawierającym katalog kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (czyli wyjątków od zasady uznawania wydatków za koszty podatkowe), pojęcie wydatków na nabycie udziałów / akcji należy interpretować możliwie literalnie.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki odsetki od kredytu / pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów / akcji nie spełniają tak rozumianego warunku bezpośredniości, gdyż są jedynie wydatkiem związanym z uzyskaniem kapitału - źródła finansowania nabycia akcji. W konsekwencji, moment rozpoznania odsetek, jako kosztów uzyskania przychodów nie powinien być łączony z reżimem podatkowym dotyczącym zbycia udziałów.

Ponadto, w ocenie Spółki, odnośnie momentu zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek od pożyczki na zakup udziałów nie mają zastosowania przepisy art . 15 ust. 4 — 4e ustawy o CIT dotyczące rozliczania kosztów w czasie, ponieważ art . 16 ust. 1 pkt . 10 lit. a i pkt . 11 ustawy o CIT zawierają specyficzne dla odsetek postanowienia w tym zakresie (inaczej mówiąc, art . 16 ust. 1 pkt . l0 lit. a i pkt 11 ustawy o CIT stanowią lex specialis w odniesieniu do art . 15 ust. 4— 4e ustawy o CIT).


Wobec powyższego, skoro odsetki od Pożyczki:

  1. pozostają w związku przyczynowym z potencjalnym przychodem Spółki lub z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, a zarazem,
  2. nie stanowią wydatku na nabycie udziałów albo akcji” w Spółkach Zależnych,
    - to zgodnie z literalną treścią przepisów art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o CIT, takie odsetki
    będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.


Na powyższą konkluzję nie ma wpływu planowane połączenie Spółki ze Spółką Medyczną.


W konsekwencji, zdaniem Spółki:

  1. odsetki od Pożyczki Na Udziały w Spółkach Medycznych będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty / kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. -16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT — o ile znajdą zastosowanie), niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Medyczną.
  2. odsetki od Pożyczki Na Udziały w Spółce Ubezpieczeniowej będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty / kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT o ile znajdą zastosowanie), niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Medyczną.



W piśmie z dnia 11.07.2013r. Spółka wskazała, iż koszt odsetek od „Pożyczki Na Udziały w Spółkach Medycznych” jest związany z przychodem Spółki uzyskanym z tytułu dokonanej przez Spółki Medyczne spłaty zobowiązania z tytułu pożyczek (odsetek od tych pożyczek), których stroną stała się Spółka w wyniku wstąpienia w prawa zaspokojonych wierzycieli (na podstawie konstrukcji prawnej przewidzianej w art. 518 ustawy z dnia 23 kwietnia 1.964 r. Kodeks cywilny).

Ponadto wydatki Spółki w postaci odsetek od „Pożyczki Na Udziały w Spółkach w części, z której Pożyczka Na Udziały w Spółkach Medycznych została przeznaczona na sfinansowanie kasztów dotyczących wstąpienia Spółki w prawa zaspokojonych wierzycieli, ma taki związek z przychodami Spółki jak wydatki w postaci odsetek w części, w której Pożyczka Na Udziały w Spółkach Medycznych została przeznaczona na nabycie udziałów w Spółkach Medycznych.


Powyższa konkluzja wynika w szczególności z następujących faktów:

  1. wstąpienie w prawa zaspokojonych wierzycieli było warunkiem niezbędnym dla nabycia udziałów w Spółkach Medycznych (tak samo jak zapłata za te udziały);
  2. z kolei nabycie udziałów w Spółkach Medycznych i przeprowadzenie planowanego połączenia będzie skutkowało skonsolidowaniem i wzmocnieniem struktury operacyjnej w Polsce, zwiększeniem skuteczności efektywności prowadzonych przez Spółkę oraz Spółkę Zależną działań oraz ich zyskowności.

W konsekwencji, wszystkie odsetki od Pożyczki Na Udziały w Spółkach Medycznych mają ewidentnie na celu osiągnięcie Przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, a poniesienie takiego kosztu jest racjonalne i uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.

Zdaniem Spółki w kontekście całokształtu uwarunkowań prawnych transakcji nabycia udziałów w Spółkach Medycznych, nie można zgodzić się z potencjalnym stanowiskiem, że w przypadku planowanego połączenia wydatki z tytułu odsetek od tej części Pożyczki Na Udziały w Spółkach Medycznych, która dotyczy zapłaty ceny za udziały w Spółkach Medycznych będą stanowiły dla Spółki koszt podatkowy, a wydatki z tytułu odsetek od tej części Pożyczki Na Udziały w Spółkach Medycznych, która dotyczy wstąpienia w prawa zaspokojonych wierzycieli takiego kosztu stanowić nie będą.


Zarówno bowiem zapłata ceny za udziały, jak i wstąpienie w prawa zaspokojonych wierzycieli, stanowiły warunek konieczny nabycia tychże udziałów.


Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: „NSA”) oraz Wojewódzkich Sądów Administracyjnych („WSA”). Przykładowo (podkreślenia Spółki):

  1. W wyroku WSA w Warszawie z 7 grudnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1483/09), zgodnie z którym: „Podzielić należy stanowisko wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 kwietnia 2006 roku sygn. akt. II FSK 508/05 zgodnie z którym w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu.
  2. W wyroku WSA w Białymstoku z 4 czerwca 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 120/08), zgodnie z którym: „Koszt zaciągniętego kredytu, czyli odsetki prowizje oraz różnice kursowe nie są traktowane jako wydatki na nabycie udziałów lub akcji, lecz jako zapłata za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. W konsekwencji w przypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu na wydaki związane z nabyciem akcji - odsetki od kredytu oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu art. 16 ust. 1 nkt 8 u.p.d.o.p.”
  3. W wyroku NSA z dnia 7 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 508/2005), zgodnie z którym: „W wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.”
  4. W wyroku NSA z dnia 7 września 2004 r. (sygn. akt FSK 324/2004), zgodnie z którym „Przez wydatki o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „DzU. z 2000 r. Nr 54, poz. 654,), należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem”.

Stanowisko Spółki znajduje również potwierdzenie w interpretacjach prawa podatkowego wydawanych przez organy podatkowe dla innych podatników w analogicznych stanach faktycznych / zdarzeniach przyszłych oraz piśmie Ministra Finansów. Przykładowo (podkreślenia Spółki):

  1. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 lipca 2012 roku (znak IPPB3/423-220/12-2/DP), w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy zgodnie z którym: „odsetki od kredytu / pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów / akcji nie spełniają tak rozumianego warunku bezpośredniości gdyż są jedynie wydatkiem związanym z uzyskaniem kapitału - źródła finansowania nabycia akcji. W konsekwencji, moment rozpoznania odsetek, jako kosztów uzyskania przychodów nie powinien być łączony z reżimem podatkowym dotyczącym zbycia udziałów. (...) Spółka będzie miała prawo rozpoznać odsetki od kredytu na nabycie udziałów w Spółce Zależnej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty / kapitalizacji, niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Zależną.”
  2. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 24 stycznia 2012 roku (znak IPTPB3/423-286/11-5/PM), zgodnie z którą: . „Dlatego też w ocenie Spółki, koszty kredytu zaciągniętego na zakup udziałów w postaci odsetek stanowiące jednocześnie wynagrodzenie Kredytodawcy za korzystanie z kapitału, stanowią dla Niej koszt związany z finansowaniem działalności gospodarczej, a nie za bezpośredni wydatek na nabycie udziałów. (...)W konsekwencji, należy stwierdzić, że odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów powinny być uznane za koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty bądź ewentualnej kapitalizacji.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, „Ordynacja Podatkowa”).
  3. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 września 2011 roku (znak IPPB3/423-522/11-2/DP), zgodnie z którą: „W konsekwencji, w analizowanej sytuacji Spółka będzie miała prawo rozpoznać odsetki od kredytu / pożyczki na nabycie udziałów w Spółce Zależnej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty / kapitalizacji, niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Zależną (oczywiście z zastrzeżeniem wynikającym z art . 16 ust. 1 pkt . 60 i 61 ustawy o CIT, jeśli przepisy te będą miały zastosowanie).”— interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej.
  4. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 stycznia 2011 roku (znak IPP33/423-808/10-2/MC), zgodnie z którą: „Wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż (...) możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków w punktach 12-13 (w tym odsetek od kredytu na nabycie udziałów — przypisek Wnioskodawcy) nastąpi z chwilą ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji - w przypadku odsetek ( art . 16 ust . 1 pkt . 10 lit. a, art . 16 ust. 1 pkt . 11 ).” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej.
  5. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 listopada 2010 roku (znak IPPB3/423-694/10-4/E8), zgodnie z którą: „Biorąc pod uwagę argumentację zawartą w niniejszym wniosku, Spółka uważa za prawidłowe stanowisko, iż zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 punkt 10) lit a) oraz art. 16 ust. 1 punkt 11) updop, Spółce będzie przysługiwać prawo do zaliczenia jako koszt uzyskania przychodu odsetek od Pożyczek zaciągniętych i wydatkowanych na zakup udziałów Stanley aż do całkowitej spłaty zadłużenia: - przypadku zapłaty odsetek - w momencie ich zapłaty, przypadku kapitalizacji odsetek - w momencie. ich kapitalizacji.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej.
  6. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lipca 2010 r. (znak IPPB3/423-235/10-2/MC), zgodnie z którą: „Przez wydatki na nabycie akcji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT należy uznać wyłącznie te wydatki, które są bezpośrednio związane z ich nabyciem np. cena zakupu udziałów lub akcji, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Odsetki od kredytu bankowego, czy pożyczki zaciągniętej na nabycie akcji nie stanowią wydatku bezpośrednio związanego z nabyciem akcji gdyż nie ma bezpośredniego związku pomiędzy zapłatą odsetek od pożyczki a zakupem udziałów lub akcji. (...) W opinii Spółki odsetki od kredytu bankowego pożyczki zaciągniętej przez Spółkę stanowią jej koszt uzyskania przychodu w dacie spłaty lub kapitalizacji, o ile ograniczenia określone w art. 16 ust 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT nie mają zastosowania.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej.
  7. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 lutego 2009 roku (znak IPPB3/423-1614/08-2/ER) zgodnie z którą: „Odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów nie są wydatkiem, który warunkuje nabycie udziałów. Wydatek ten nie pozostaje w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów. Odsetki są związane ze źródłami finansowania nabycia udziałów, środkiem służącym do spłacenia ceny udziałów, lecz nie z samym wydatkiem na ich nabycie (tj. ceną,). Wobec tego, odsetki od kredytów zaciągniętych na finansowanie zakupy udziałów nie stanowią „wydatków na nabycie udziałów” w rozumieniu art. 16 ust 1 pkt 8 updop. (…)Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji— interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  8. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 sierpnia 2010 roku (znak ILPB3/423-441/10-2/KS), zgodnie z którą: „W konsekwencji, w świetle przytoczonych powyżej przepisów prawa, orzecznictwa NSA oraz praktyki organów podatkowych, Spółka stoi na stanowisku, że odsetki od kredytu / pożyczki finansującej zakup przez Nią udziałów / akcji w spółce, będą dla Niej kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji (a nie w momencie zbycia tych udziałów).” – interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej.
  9. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 23 lutego 2009 roku (znak IBPBI/2/423-1097/08/BG), zgodnie z którą: „W opinii I, koszty finansowania zakupu udziałów nie warunkują bezpośrednio skuteczności tego nabycia - konsekwentnie - zapłata odsetek od pożyczki, z której sfinansowano nabycie udziałów, nie stanowi wydatku na nabycie tych udziałów. Innymi słowy, koszty finansowania transakcji nabycia udziałów nie wypełniają dyspozycji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop - odsetki od pożyczki na nabycie udziałów są wydatkiem związanym z finansowaniem nabycia, a nie „wydatkiem na nabycie udziału. (...) Odsetki od pożyczek lub kredytów zaciągniętych na objęcie udziałów (akcji) są jedynie w pośredni sposób związane z procesem ich nabywania - stanowią zapłatę za pożyczkę/kredyt, z których sfinansowana została cena nabycia/objęcia. Z tego powodu odsetki te traktowane są jako ponoszone w celu osiągania przychodów i jako takie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Moment tego zaliczenia należy wyznaczyć zgodnie z art. 16 ust. pkt 11 ustawy o pdop, tj. w dacie rzeczywistej zapłaty odsetek. W konsekwencji Spółka stoi na stanowisku, że odsetki od pożyczki, wykorzystanej na objęcie udziałów w „Spółce N” zapłacone na rzecz „Spółki L” będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie ich zapłaty.” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  10. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 marca 2009 r. (znak IPPB3/423-112/09-2/ER), zgodnie z którą: „A contrario, Spółka uznała, że odsetki od kredytu wykorzystanego na sfinansowanie zakupu udziałów w E stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty” — interpretacja wydana w trybie artykułu 14c Ordynacji Podatkowej
  11. W piśmie Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2002 r. (znak PB4/AK-8214-6905-192/02), zgodnie z którym: „Należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów (...) są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji”
  12. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 czerwca 2008 roku (znak IP-PB3-423-421/08-2/KB), zgodnie z którą: „Stanowisko zgodnie z którym w świetle przytoczonych powyżej przepisów prawa, orzecznictwa NSA oraz praktyki organów podatkowych odsetki od kredytu / pożyczki finansującej zakup przez nią udziałów / akcji w spółce kapitałowej będą dla niej kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji należy uznać za prawidłowe”.
  13. W postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile z dnia 25 września 2007 r. (znak DD423-5/07), zgodnie z którym: „Zatem odsetki od pożyczek przeznaczonych na zakup udziałów/akcji w polskich spółkach będą kosztami uzyskania przychodów w momencie zapłaty bądź kapitalizacji.
  14. W postanowieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 6 maja 2006 r. (znak 1472/ROP 1/423-70/146/06/DP) zgodnie z którym: Art . 16 ust .. 1 pkt . 8 powołanej ustawy wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie łub nabycie udziałów, pozwalając jednakże na zakwalifikowanie ich do kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodów z odpłatnego zbycia tych udziałów, zatem - w momencie ich zbycia. Przedmiotowe „wydatki na nabycie udziałów” należy jednakże odnieść do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie udziałów, tj. takich bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie, np. zapłacona cena, opłaty notarialne, opłata skarbowa, prowizja maklerska. Odsetki od kredytu łub pożyczki zaciągniętych w celu finansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków.”
  15. W decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 grudnia 2005 r. (znak 1401/PD-4230Z-104/05/IJ), zgodnie z którą: „Istotne dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy jest określenie zakresu znaczeniowego użytego w art. 16 ust. 1 pkt . 8 ustawy wyrazu „wydatków na nabycie”. W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej przez wydatki o których mowa w tym przepisie należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji czy udziałów, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie można zaliczyć odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z nabyciem akcji.”
  16. W postanowieniu Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego z dnia 16 kwietnia 2005 r. (znak RO/436/211/1/2005) zgodnie z którym: „Należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów (akcji). Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji.”


W konsekwencji w świetle przytoczonych powyżej przepisów prawa, orzecznictwa sądowego oraz praktyki organów podatkowych Spółka stoi na wskazanym powyżej stanowisku, zgodnie z którym:

  1. odsetki od Pożyczki Na Udziały w Spółkach Medycznych będą stanowićkoszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty / kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT — o ile znajdą zastosowanie), niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Medyczną.
  2. odsetki od Pożyczki Na Udziały w Spółce Ubezpieczeniowej będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty / kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz 61 ustawy o CIT — o ile znajdą zastosowanie) niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Medyczną.



W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj