Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-362/11-2/ES
z 29 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-362/11-2/ES
Data
2011.06.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcjonariusz
grunty
koszty uzyskania przychodów
kwota
nabycie
spółka komandytowo-akcyjna
sprzedaż
umowa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kwoty odstępnego



Wniosek ORD-IN 481 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 12.04.2011 r. (data wpływu 15.04.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty odstępnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.04.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty odstępnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem (akcjonariuszem) B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA). SKA jest podmiotem zajmującym się działalnością deweloperską. W związku z planami budowy osiedla mieszkaniowego SKA postanowiła nabyć grunt niezbędny do przeprowadzenia tej inwestycji.

Na mocy umowy sprzedaży z dnia 29 września 2010 roku spółka „P.” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: P.) kupiła w toku postępowania upadłościowego - przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, upadłej spółki pod firmą: „R.” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w skład którego wchodził m.in. interesujący SKA teren. Następnie P. zawarła ze spółką „E.” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji (dalej: E.) dnia 8 listopada 2010 r. umowę przedwstępną sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: umowa przedwstępna), w skład której wchodził w szczególności ww. teren. Stosownie do postanowień powołanej umowy E. uprawniona była do przeniesienia wszelkich praw i roszczeń wynikających z powołanej umowy na rzecz osoby trzeciej, która wstąpi w jej prawa i obowiązki. P. wyraziła zgodę na zmianę podmiotu uprawnionego do nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym dnia 30 listopada 2010 r. pomiędzy SKA a E. została zawarta umowa sprzedaży, w wyniku której SKA wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki spółki E. wynikające z umowy przedwstępnej, jednocześnie zwalniając ją z zawarcia tej umowy.

Strony ustaliły, że z tytułu sprzedaży praw i obowiązków, a zwłaszcza roszczenia o zawarcie umowy przedwstępnej, SKA zapłaci spółce E. wynagrodzenie, tytułem odstępnego. Odstępne zostało zapłacone w dniu podpisania umowy. Tego samego dnia, tj. 30 listopada 2010 r. została zawarta także umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa upadłej Spółki pod firmą: „R.” Sp. z o.o. pomiędzy SKA oraz P., na mocy której SKA ostatecznie nabyła przedmiotową nieruchomość.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jak należy kwalifikować kwotę odstępnego zapłaconą przez SKA wynikającą z nabycia praw i obowiązków spółki E., w tym roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej dotyczącej sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa...

Zdaniem Wnioskodawcy, zapłacona przez SKA kwota odstępnego, wynikająca z nabycia praw i obowiązków spółki E., a zwłaszcza roszczenia o zawarcie umowy przedwstępnej dotyczącej sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinna zostać zakwalifikowana do pośrednich kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

Na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz. U. z dnia 17 września 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm., dalej: uor) SKA jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z tą ustawą. Należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie jest zobowiązany do prowadzenia jakiejkolwiek księgowości w rozumieniu ww. ustawy z tytułu udziału w SKA. W związku z tym, to SKA musi poprawnie księgować m.in. koszty uzyskania przychodu swoich wspólników.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z dnia 31 marca 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.; dalej powoływana jako updof) oraz art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z dnia 13 lipca 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej powoływana jako updop) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych odpowiednio w art. 23 updof i 16 ust. 1 updop.

Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Drugim elementem stanowiącym definicję kosztu uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatkach dochodowych jest nieujęcie go w zamkniętym katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa odpowiednio w art. 23 ust. 1 updof i 16 ust.1 updop.

W przedmiotowym stanie faktycznym, zapłata kwoty odstępnego jest związana z nabyciem przez SKA, której wspólnikiem (akcjonariuszem) jest Wnioskodawca, zorganizowanej części przedsiębiorstwa od spółki P., ponieważ bez zapłaty wynagrodzenia spółka E. nie przeniosłaby ogółu przypadających jej praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej. Zapłacone odstępne było zatem koniecznym elementem nabycia roszczenia o zawarcie umowy przedwstępnej a w konsekwencji nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wydatek, który poniosła SKA z tytułu odstąpienia od umowy przedwstępnej przez spółkę E., spełnia wszystkie warunki do uznania go za koszt podatkowy. Nie mieści się on w katalogu wyłączeń z art. 23 ust. 1 updof ani art. 16 ust. 1 updop i niewątpliwie pozostaje w związku przyczynowym z przychodem Wnioskodawcy W skład przedmiotowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzi bowiem w szczególności niezabudowana nieruchomość, którą SKA ma zamiar wykorzystać do prowadzonej działalności gospodarczej Nabycie nieruchomości gruntowej jest racjonalnym działaniem podmiotu prowadzącego działalność deweloperską i niewątpliwie nastawione jest na osiągnięcie w przyszłości zysku dla jego wspólników. Wobec powyższego zaliczenie odstępnego do kosztów uzyskania przychodów w niniejszym przypadku jest w pełni uprawnione.

Ponieważ kwota odstępnego nie jest elementem ceny nieruchomości, a jedynie kosztem związanym z możliwością przejęcia praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej prowadzącej do nabycia nieruchomości i nie da się jej bezpośrednio przyporządkować do konkretnego przychodu, kwoty tej nie można zakwalifikować do tzw. kosztów bezpośrednich.

Powyższe oznacza, iż kwota odstępnego powinna zostać uznana za pośredni koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 22 ust 5c updof i art. 15 ust. 4d updop koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Należy także zauważyć, iż na podstawie art. 22 ust. 5d updof oraz art. 15 ust. 4e updop, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku) z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Przepis ten wyraźnie potwierdza, iż o kwalifikacji kosztu jako koszt pośredni lub bezpośredni decyduje już sposób księgowania zdarzeń gospodarczych przez spółkę (tu: SKA), a nie decyzja jej wspólnika będącego osobą fizyczną w czasie rozliczania przychodów osiągniętych ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof. W związku z powyższym, skoro to SKA na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 uor jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, jest ona podmiotem zainteresowanym (art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa; j.t. Dz. U. z dnia 14 stycznia 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.; dalej op) w uzyskaniu interpretacji indywidualnej, o której mowa w art. 14a i nast. op.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowym stanie faktycznym zapłaconą kwotę odstępnego należy zakwalifikować do pośrednich kosztów uzyskania przychodu, co oznacza, iż powinna zostać zaliczona w poczet kosztów uzyskania przychodów w całości w dacie ich poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj