Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-502/11-3/MC
z 19 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-502/11-3/MC
Data
2012.03.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Stawki amortyzacyjne


Słowa kluczowe
amortyzacja
odpisy amortyzacyjne
podwyższenie
stawka amortyzacyjna
środek trwały
wykazy
wysokość
zmiana


Istota interpretacji
1. Czy Spółka może, po uprzednim obniżeniu stawek amortyzacyjnych na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podwyższyć te stawki do poziomu określonego w Wykazie od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego?
2. Czy Spółka może, po uprzednim stosowaniu w odniesieniu do niektórych środków trwałych od początku ich amortyzacji stawek amortyzacyjnych niższych niż wynikające z Wykazu, podwyższyć te stawki amortyzacji do poziomu określonego w Wykazie od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2011 r. (data wpływu 19 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu podwyższenia uprzednio stosowanych w stosunku do niektórych środków trwałych niższych stawek amortyzacyjnych od początku ich amortyzacji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu podwyższenia:

  • uprzednio obniżonych stawek amortyzacyjnych,
  • uprzednio stosowanych w stosunku do niektórych środków trwałych niższych stawek amortyzacyjnych od początku ich amortyzacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (dalej jako: „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie produkcji i sprzedaży budowlanych materiałów izolacyjnych. W swojej działalności gospodarczej Spółka wykorzystuje maszyny, urządzenia techniczne zaliczane do grup 4, 5, 6 Klasyfikacji Środków Trwałych (dalej jako: „KŚT”). Spółka dokonuje amortyzacji przedmiotowych środków trwałych według metody liniowej, przewidzianej w art. 16i ust. 1 w związku z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ubiegłych latach podatkowych Spółka obniżyła stawki amortyzacyjne dla niektórych środków trwałych zaliczonych do grup 4 - 6 KŚT.

Obniżenie stawek amortyzacyjnych, dokonywane przez Spółkę na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczyło:

  • środków trwałych już amortyzowanych i było dokonywane począwszy od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego,
  • środków trwałych nowo wprowadzonych do ewidencji i było dokonywane począwszy od miesiąca, w którym środki zostały wprowadzone do ewidencji.

W następnych latach podatkowych, np. od stycznia 2012 r., Spółka zamierza podwyższyć obniżone w ubiegłych latach podatkowych stawki amortyzacyjne stosowane w odniesieniu do niektórych środków trwałych zaliczonych do grup 4 - 6 KŚT. Wysokość stawek amortyzacyjnych po ich planowanym podwyższeniu nie przekroczy maksymalnych stawek wskazanych w Wykazie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółka może, po uprzednim obniżeniu stawek amortyzacyjnych na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podwyższyć te stawki do poziomu określonego w Wykazie od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego...
  2. Czy Spółka może, po uprzednim stosowaniu w odniesieniu do niektórych środków trwałych od początku ich amortyzacji stawek amortyzacyjnych niższych niż wynikające z Wykazu, podwyższyć te stawki amortyzacji do poziomu określonego w Wykazie od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 2. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 19 marca 2012 r. nr ILPB4/423-502/11-2/MC.

Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych, obniżonych w ubiegłych latach podatkowych, do poziomu wynikającego z Wykazu stawek amortyzacyjnych, od pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego (np. od stycznia 2012 r.). Prawo to dotyczy zarówno środków trwałych, co do których od początku ich amortyzacji stosowano stawkę wynikającą z Wykazu, a następnie ją obniżono, jak i środków trwałych, które od początku były amortyzowane według stawek niższych niż stawki amortyzacyjne wynikające z Wykazu.

Uzasadnienie.

Jak zostało wykazane powyżej, w opinii Spółki, podatnicy mają prawo do obniżania / podwyższania stosowanych dla celów podatkowych stawek amortyzacyjnych w granicach wyznaczonych stawkami wynikającymi z Wykazu. Zgodnie z treścią art. 16i ust. 5 zdanie 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zmiany stawki amortyzacyjnej (tj. obniżenia stawki amortyzacyjnej lub podwyższenia uprzednio obniżonej stawki amortyzacyjnej) dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu, zmiana - obniżenie stawki amortyzacyjnej może dotyczyć zarówno już amortyzowanych środków trwałych, jak i środków trwałych nowo wprowadzanych do ewidencji. Zatem, środki trwałe mogą być od początku amortyzowane według stawek obniżonych w stosunku do stawek wynikających z Wykazu. W takiej sytuacji, obniżenie jest dokonywane od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia danego środka do ewidencji.

W myśl analizowanego przepisu, podatnik ma również prawo do zmiany - podwyższenia uprzednio obniżonych stawek amortyzacji, przy czym zmiana ta może dotyczyć zarówno środków trwałych amortyzowanych od początku stawką wynikającą z Wykazu, która w następnych latach podatkowych uległa obniżeniu, jak i środków trwałych, które od początku były amortyzowane przy zastosowaniu stawek obniżonych. Podwyższenie to w jednym i w drugim przypadku nastąpi od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Prawidłowość stanowiska zajmowanego przez Spółkę potwierdzają organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych m.in.:

  • w interpretacji indywidualnej MF z dnia 12 października 2011 r. sygn. IPPB5/423-745/11-2/RS, wydanej za pośrednictwem DIS w Warszawie, organ wskazał: „Zmiana stawek amortyzacyjnych może nastąpić zarówno w odniesieniu do środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji, jak i środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji. Dla środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji, zmiana stawki amortyzacyjnej, czyli jej obniżenie, może nastąpić w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego. Natomiast możliwość obniżenia stawki amortyzacyjnej, a także zwiększenia uprzednio obniżonej, która odnosi się do środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji, powinna nastąpić nie później niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego”,
  • w interpretacji MF z dnia 2 grudnia 2010 r. DIS w Warszawie (sygn. IPPB5/423-586/10-4/JC) wskazał, iż: „Dla środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji zmiana stawki amortyzacyjnej, czyli jej obniżenie może nastąpić w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego. Natomiast możliwość obniżenia stawki amortyzacyjnej, a także zwiększenia uprzednio obniżonej odnosi się do środków trwałych będących już przedmiotem amortyzacji powinno nastąpić nie później niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego”.

Mając na uwadze powyższe, w opinii Spółki, nie ulega żadnej wątpliwości, że Spółka może według własnego uznania - z zachowaniem terminów, o których mowa w art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - podwyższyć stawki amortyzacyjne również dla tych środków trwałych, które uprzednio były amortyzowane obniżonymi stawkami amortyzacji. Podwyższenie może nastąpić do dowolnej wysokości, nie wyższej jednak niż stawki amortyzacyjne wskazane w Wykazie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę pism stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj