Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-294/12-4/AG
z 14 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-294/12-4/AG
Data
2012.06.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
apteka
moment powstania przychodów
przychód
refundacja
sprzedaż udziałów


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawczyni postąpi prawidłowo zaliczając przychód z tytułu refundacji do przychodów z działalności gospodarczej, a koszty z tytułu poniesionych wydatków, w tym na wynagrodzenia pracowników do x lutego wraz z należnymi od tej części składkami na ubezpieczenia społeczne, do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 868 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2012 r. (wg daty wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów dotyczących okresu przed zbyciem udziałów w spółce jawnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z tytułu otrzymanej refundacji, rozliczenia przychodów i kosztów dotyczących okresu przed zbyciem udziałów w spółce jawnej, a także przychodów ze zbycia praw majątkowych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 23 maja 2012 r. znak ILPB1/415-294/12-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów dotyczących okresu przed zbyciem udziałów w spółce jawnej w części dotyczącej rozliczenia kosztów pracowniczych.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 28 maja 2012 r. Wniosku nie uzupełniono we wskazanym zakresie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu x lutego 2012 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę sprzedaży udziałów w spółce jawnej, prowadzącej aptekę. Wraz ze wspólnikiem sprzedała udziały, czyli ogół praw i obowiązków. W umowie spółki ustalono cenę zbycia udziałów, a ponadto w postanowieniach szczegółowych określono zobowiązania spółki na dzień x lutego 2012 r. (ostatni dzień działania spółki w poprzednim składzie), wartość magazynu w cenach zakupu oraz wartość zadłużenia na dzień x lutego 2012 r., różnicę nowi wspólnicy zobowiązali się pokryć we własnym zakresie. Dodatkowo zawarto postanowienia dotyczące prawa do refundacji wypracowanej do dnia x.02.2012 r., które określają, że refundacja przysługuje Wnioskodawczyni i Jej wspólnikowi, tak jak i zwroty wynikające z faktur korygujących z hurtowni farmaceutycznych za okres od x do x lutego 2012 r. W umowie również zawarto postanowienia dotyczące kosztów uzyskania przychodów, koszty wynikające z działalności spółki do dnia x.02.2012 r. (w tym koszty lokalowe i pracownicze ), ponoszą byli wspólnicy, a za zobowiązania powstałe od x.02.2012 r. odpowiadają nowi wspólnicy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów dotyczących okresu przed zbyciem udziałów w spółce jawnej.

Czy Wnioskodawczyni postąpi prawidłowo zaliczając przychód z tytułu refundacji do przychodów z działalności gospodarczej, a koszty z tytułu poniesionych wydatków, w tym na wynagrodzenia pracowników do x lutego wraz z należnymi od tej części składkami na ubezpieczenia społeczne, do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawczyni, w tym przypadku ze względu na szczegółowe postanowienia umowy, przychód z refundacji pomimo, że osiągnięty już po sprzedaży udziałów stanowić będzie Jej przychód z działalności gospodarczej, tak samo jak wydatki związane z wynagrodzeniami składkami ZUS oraz wynajmem lokalu stanowić będą koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej w częściach ustalonych w umowie.

Niniejsza interpretacja nie dotyczy rozliczenia kosztów pracowniczych. Tut. organ informuje, iż podanie w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów dotyczących okresu przed zbyciem udziałów w spółce jawnej w części dotyczącej rozliczenia kosztów pracowniczych zostało rozpatrzone postanowieniem z dnia 14 czerwca 2012 r. nr ILPB1/415-294/12-5/AG.

Natomiast w pozostałych zakresach tj.:

  • przychodu z tytułu otrzymanej refundacji – wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 14 czerwca 2012 r. nr ILPB1/415-294/12-3/AG,
  • przychodów ze zbycia praw majątkowych - wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 14 czerwca 2012 r. nr ILPB1/415-294/12-6/AG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm. – dalej K.s.h.) spółka osobowa to – spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 cyt. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Według art. 14 ust. 1e powyższej ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

W myśl natomiast art. 14 ust. 1i tej ustawy, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Jednocześnie w myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W dniu x lutego 2012 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę sprzedaży udziałów w spółce jawnej, prowadzącej aptekę. Wraz ze wspólnikiem sprzedała udziały, czyli ogół praw i obowiązków. W umowie spółki ustalono cenę zbycia udziałów, a ponadto w postanowieniach szczegółowych określono zobowiązania spółki na dzień x lutego 2012 r. (ostatni dzień działania spółki w poprzednim składzie), wartość magazynu w cenach zakupu oraz wartość zadłużenia na dzień x lutego 2012 r., różnicę nowi wspólnicy zobowiązali się pokryć we własnym zakresie. Dodatkowo zawarto postanowienia dotyczące prawa do refundacji wypracowanej do dnia x.02.2012 r., które określają, że refundacja przysługuje Wnioskodawczyni i Jej wspólnikowi, tak jak i zwroty wynikające z faktur korygujących z hurtowni farmaceutycznych za okres od x do x lutego 2012 r. W umowie również zawarto postanowienia dotyczące kosztów uzyskania przychodów, koszty wynikające z działalności spółki do dnia x.02.2012 r. (w tym koszty lokalowe i pracownicze ), ponoszą byli wspólnicy, a za zobowiązania powstałe od 16.02.2012 r. odpowiadają nowi wspólnicy.

W omawianym przypadku za dzień uzyskania przychodu, w przypadku zrefundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia części należności za leki, należy przyjąć dzień, w którym Wnioskodawczyni otrzymała refundację. Momentem uzyskania przychodu będzie termin, o którym mowa w art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże jak wynika z literalnego brzmienia wyżej powołanego art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Zatem, w przedmiotowej sprawie ww. przychód z tytułu refundacji, jaka została udzielona spółce jawnej w czasie kiedy Zainteresowana była jej wspólnikiem, jest przychodem należnym Wnioskodawczyni, lecz podkreślenia wymaga, że nie ze względu na szczegółowe postanowienia umowy z nowymi wspólnikami – jak to wskazała Wnioskodawczyni – lecz ze względu na fakt, iż przychody odnoszące się do okresu, kiedy Zainteresowana była wspólnikiem spółki, są Jej należnymi przychodami.

Odnosząc się do poniesionych przez Zainteresowaną kosztów w prowadzonej do 15 lutego 2012 r. działalności gospodarczej, należy zauważyć co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:

  • celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.

Zwrot „w celu” użyty w ww. przepisie oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź też ewentualnie zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodu. Definicja kosztów wskazuje ponadto, że kosztami mogą być wydatki o bardzo zróżnicowanej naturze, gdyż mogą to być wydatki bezpośrednio, jak również pośrednio związane z celem, jakim jest uzyskanie przychodu.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Reasumując, Wnioskodawczyni postąpi prawidłowo zaliczając przychód z tytułu refundacji do przychodów z działalności gospodarczej, albowiem przychód ten jest przychodem należnym Wnioskodawczyni. Natomiast wydatki poniesione przez Zainteresowaną do dnia x lutego 2012 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, do momentu zbycia Jej udziałów w spółce jawnej, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj