Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-186/13/SD
z 29 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w związku z wniesieniem akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy w wysokości wartości nominalnej udziałów (akcji) w Spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny i koszt podatkowy w wysokości wartości historycznej wydatków poniesionych na objęcie wnoszonych akcji SKA (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w związku z wniesieniem akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy w wysokości wartości nominalnej udziałów (akcji) w Spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny i koszt podatkowy w wysokości wartości historycznej wydatków poniesionych na objęcie wnoszonych akcji SKA.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą przede wszystkim na udzielaniu pożyczek gotówkowych z obsługą w domu przeznaczonych dla klientów indywidualnych. W związku z udzielonymi pożyczkami Wnioskodawca posiada wierzytelności wobec klientów (zwane dalej: „Wierzytelnościami”). Wartość nominalna poszczególnych Wierzytelności odpowiada kwotom pożyczek gotówkowych udzielonych przez Wnioskodawcę klientom.

W celu dywersyfikacji ponoszonych ryzyk działalności operacyjnej oraz zmiany struktury pozycji bilansowych, tak by w miejsce Wierzytelności, w aktywach Wnioskodawcy znajdowały się również papiery wartościowe, Wnioskodawca zamierza podjąć działania restrukturyzacyjne.

W tym celu Wnioskodawca wniesie wszystkie lub część posiadanych Wierzytelności jako wkład niepieniężny do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: „SKA”) w zamian za akcje tej SKA. SKA będzie mogła dalej dochodzić Wierzytelności we własnym imieniu bądź dokonać ich zbycia.

W przyszłości Wnioskodawca, z przyczyn ekonomicznych lub w wyniku podejmowanych działań reorganizacyjnych, może akcje SKA objęte w opisanym wyżej trybie odpłatnie zbyć (sprzedać) na warunkach rynkowych lub podjąć decyzję o wniesieniu posiadanych akcji SKA aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej (dalej: „Spółka kapitałowa”). Również wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej w zamian za jej udziały (akcje) dokonane zostanie na warunkach rynkowych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy w wysokości wartości nominalnej udziałów (akcji) w Spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny i koszt podatkowy w wysokości wartości historycznej wydatków poniesionych na objęcie wnoszonych akcji SKA, czyli w wysokości wartości nominalnej Wierzytelności wniesionych przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny do SKA na pokrycie tych akcji SKA? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wniesieniem akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej powinien rozpoznać przychód podatkowy w wysokości wartości nominalnej udziałów (akcji) w Spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny i koszt podatkowy w wysokości wartości historycznej wydatków poniesionych na objęcie wnoszonych akcji SKA, czyli w wysokości wartości nominalnej Wierzytelności wniesionych przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny do SKA na pokrycie tych akcji.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), zawiera szczególną regulację w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Wysokość przychodu podatkowego z takiej transakcji ustalać należy w oparciu o art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, natomiast wysokość kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1j ustawy o CIT.

Mając na uwadze, że Wnioskodawca planuje objęcie udziałów (akcji) w Spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji SKA, które nie będą stanowić przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, regulacje te znajdą zastosowanie do zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację.

Przychód z wniesienia akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej rozpoznać należy w wysokości wartości nominalnej udziałów (akcji) w Spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Zdaniem Wnioskodawcy, poprzez odpowiednie stosowanie do wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej art. 14 ust. 1-3 ustawy o CIT, rozumieć należy przyznanie organowi podatkowemu uprawnienia do określenia przychodu podatnika w wartości rynkowej wnoszonego wkładu niepieniężnego, jeśli wartość nominalna objętych udziałów (akcji) bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej wkładu niepieniężnego. Takie rozumienie treści po średniku art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 maja 2012 r. o sygn. II FSK 883/11, w którym wskazał, że „zawarte w art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p wskazanie odpowiedniego stosowania art. 14 ust. 1-3 tej ustawy ma na celu przeciwdziałanie zaniżaniu przychodów."

Zdaniem Wnioskodawcy jednak, podobnie jak w przypadku odpłatnego zbycia akcji SKA, które jest przedmiotem pytania drugiego, w analizowanym zdarzeniu przyszłym nie znajdzie zastosowania szacowanie przychodu Wnioskodawcy przez organ podatkowy, gdyż wartość udziałów (akcji) objętych w Spółce kapitałowej w zamian za aport nie będzie odbiegać od wartości rynkowej akcji SKA wnoszonych do Spółki kapitałowej jako wkład niepieniężny. Transakcja ta przeprowadzona zostanie bowiem na warunkach rynkowych.

W świetle więc przywołanego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, w związku z wniesieniem akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej Wnioskodawca będzie zobowiązany rozpoznać przychód podatkowy w wysokości wartości nominalnej udziałów (akcji) w Spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny, przy założeniu, że wartość ta nie będzie bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiegać od wartości rynkowej przedmiotu wkładu niepieniężnego (akcji SKA).

Koszt uzyskania przychodu z wniesienia akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej rozpoznać należy w wartości nominalnej Wierzytelności będących przedmiotem wkładu niepieniężnego do SKA. Zgodnie z art. 15 ust. 1j ustawy o CIT, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości:

  1. wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne;
  2. wartości:
    1. nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
    2. określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
    3. określonej zgodnie z ust. 1k, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
    -jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni;
  3. faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki;
  4. wydatków na nabycie lub wytworzenie składnika majątku, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie lub wartości początkowej takiego składnika majątku pomniejszonej sumę dokonanych od tego składnika odpisów amortyzacyjnych - jeżeli składnik ten został otrzymany przez podatnika w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem z takiej spółki.

Koszt uzyskania przychodów nie będzie ustalony zgodnie z art. 15 ust. 1 j pkt 1, 2 ani 4 ustawy o CIT. Przedmiotem wkładu Wnioskodawcy do Spółki kapitałowej będą akcje SKA, które nie należą do żadnej z kategorii składników majątku uregulowanych w art. 15 ust. 1j pkt 1, 2 ani 4 ustawy o CIT. Do wkładu niepieniężnego w postaci akcji SKA nie znajdzie zastosowania ani art. 15 ust. 1j pkt 1 ustawy o CIT (który dotyczy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych), ani art. 15 ust. 1j pkt 2 ustawy o CIT (który dotyczy udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych, o czym będzie mowa poniżej), ani art. 15 ust. 1j pkt 4 ustawy o CIT (który dotyczy składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem z takiej spółki).

Zdaniem Wnioskodawcy, w niniejszej sprawie zastosowania nie znajdzie w szczególności regulacja art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a ustawy o CIT, zgodnie z którym w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny, koszt uzyskania przychodów ustalić należy w wartości nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Co prawda Wnioskodawca wniesie do Spółki kapitałowej wkład niepieniężny w postaci akcji, które zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, jednak przedmiotem wkładu do Spółki kapitałowej będą akcje spółki osobowej (SKA), do których przepis ten zdaniem Wnioskodawcy nie znajdzie zastosowania. Analogicznie bowiem jak art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o CIT, który był przedmiotem argumentacji Wnioskodawcy w odpowiedzi na pytanie drugie, również art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a ustawy o CIT, jest celowościowo powiązany z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT i w związku z tym może znaleźć zastosowanie wyłącznie do sytuacji, w której przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki są udziały (akcje) w spółce kapitałowej. Powyższe wynika z okoliczności, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do SKA jest czynnością neutralną podatkowo na gruncie ustawy o CIT. W związku z tą transakcją Wnioskodawca nie osiągnie przychodu podatkowego na zasadach analogicznych jak w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej, którą to sytuację reguluje art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, stanowiący, iż przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny. Tym samym zastosowanie art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a ustawy o CIT w przypadku wniesienia do spółki aportu w postaci akcji SKA wiązałoby się z naruszeniem spójności sytemu podatkowego.

Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 29 września 2011 r. Znak: ILPB4/423-225/11-4/MC, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko, że za koszt uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów lub akcji w spółce kapitałowej pokrytych wkładem niepieniężnym w postaci akcji SKA uznać należy wartość historyczną wydatków poniesionych na objęcie akcji w SKA. Organ potwierdził, iż w sytuacji takiej nie znajdzie zastosowania art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a ustawy o CIT, gdyż przepis ten odnosi się do ustalenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, kiedy udziały lub akcje obejmowane są w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów lub akcji w spółce kapitałowej, a spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową.

Kosztem uzyskania przychodów z wniesienia akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej będzie wydatek poniesiony na objęcie akcji SKA w wartości historycznej, czyli w wartości nominalnej Wierzytelności wniesionych przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny na pokrycie tych akcji. Zdaniem Wnioskodawcy, do ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów z wniesienia akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej znajdzie zastosowanie art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 w wysokości faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

W świetle powyższego przepisu, Wnioskodawca do kosztów uzyskania przychodów na dzień objęcia udziałów (akcji) w Spółce kapitałowej powinien zaliczyć faktycznie poniesione, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie (w przedmiotowej sprawie objęcie) akcji SKA będących przedmiotem wkładu.

Mając na uwadze, że akcje SKA objęte zostaną w zamian za wkład niepieniężny w postaci Wierzytelności, za koszt objęcia tych akcji uznać należy zdaniem Wnioskodawcy wydatek faktycznie poniesiony przez Wnioskodawcę („koszt historyczny”) na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu (Wierzytelności), który nie został uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację, kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy z wniesienia akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej będzie wydatek poniesiony na objęcie akcji SKA w wartości historycznej, czyli w wartości nominalnej Wierzytelności wniesionych przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny na pokrycie akcji SKA. Koszt uzyskania przychodu z wniesienia akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej będzie więc ustalany analogicznie, jak w przypadku odpłatnego zbycia tych akcji SKA. Wartość nominalna wierzytelności będących przedmiotem wkładu odpowiada bowiem wydatkom faktycznie poniesionym przez Wnioskodawcę na nabycie przedmiotu wkładu do SKA (Wierzytelności). Wartość nominalna Wierzytelności odpowiada kwocie pożyczek gotówkowych udzielonych przez Wnioskodawcę klientom, a więc wartości pieniężnych faktycznie wydatkowanych przez Wnioskodawcę w celu uzyskania Wierzytelności wobec klientów. Wnioskodawca, w związku z udzieleniem pożyczek, zobowiązany był przenieść na klienta określoną ilość środków pieniężnych (kwota główna pożyczki) i w ten sposób uzyskał (nabył w sposób pierwotny) Wierzytelności uprawniające go do zwrotu pożyczek. Kwoty udzielonych klientom pożyczek stanowiły rzeczywiste pomniejszenie majątku Wnioskodawcy. Z momentem wyzbycia się przez Wnioskodawcę Wierzytelności z tytułu tych pożyczek na rzecz SKA, pomniejszenie to stanie się definitywne, Wnioskodawca nie będzie już bowiem uprawniony do dochodzenia zwrotu udzielonych pożyczek od klientów. Jedynym podmiotem uprawnionym do dochodzenia zwrotu pożyczek od klientów będzie bowiem SKA, jako nowy wierzyciel. Wydatków na udzielenie klientom pożyczek gotówkowych Wnioskodawca nie zaliczył wcześniej do kosztów uzyskania przychodów. Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż wydatkiem na nabycie przedmiotu wkładu (akcji SKA), o którym mowa w art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy o CIT, jest w analizowanym przypadku wartość nominalna Wierzytelności, w zamian za które Wnioskodawca objął akcje SKA.

Reasumując, jako koszt uzyskania przychodu z tytułu wniesienia akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej Wnioskodawca powinien rozpoznać wydatek poniesiony na objęcie akcji SKA będących przedmiotem wkładu w wartości historycznej, czyli w wartości nominalnej Wierzytelności wniesionych przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny na pokrycie tych akcji SKA. Wartość ta odpowiadać będzie kwotom udzielonych przez Wnioskodawcę pożyczek gotówkowych, których dotyczą te Wierzytelności.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przeanalizowanych wyżej regulacji, uznać należy, iż w związku z planowanym przez Wnioskodawcę wniesieniem akcji SKA jako wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy w wysokości wartości nominalnej udziałów (akcji) w Spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny, z zastrzeżeniem że wartość ta nie będzie bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiegać od wartości rynkowej akcji SKA będącej przedmiotem wkładu niepieniężnego, i koszt podatkowy w wysokości wartości historycznej wydatków poniesionych na objęcie wnoszonych akcji SKA, czyli wartości nominalnej Wierzytelności wniesionych przez Wnioskodawcę jako wkład niepieniężny do SKA na pokrycie tych akcji SKA.

Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 30 sierpnia 2012 r. Znak: IBPBI/2/423-639/12/AK, który wskazał, że „w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej za wkład niepieniężny w postaci akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, wynik podatkowy powinien być ustalony jako różnica pomiędzy wartością nominalną obejmowanych udziałów (akcji), a wartością historyczną wydatków poniesionych w celu nabycia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, tj. kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na nabycie wierzytelności „obcych" oraz nominalna wartość udzielonych kredytów, pożyczek."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i Nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj