Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PB-III-423-06-04
z 20 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB-III-423-06-04
Data
2004.04.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
badanie
ochrona zdrowia
świadczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy możliwości zaliczenia faktur za usługę "profilaktyczna opieka zdrowotna" w ciężar kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy podmiot gospodarczy posiada podpisaną umowę z lekarzem rodzinnym, pełniącym funkcje lekarza zakładowego, sprawującego nad osobami zatrudnionymi profilaktyczna opiekę lekarska i wykonującego wszelkie badania pracowników, których przeprowadzenia od pracodawcy wymagają przepisy Kodeksu Pracy w świetle obowiązującego od 01.01.2004 r. przepisu pkt 65 art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.


Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 65 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztow świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw.

Art. 229 Kodeksu pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) obliguje pracodawcę do finansowania obowiązkowych badań lekarskich: wstępnych, okresowych, kontrolnych i profilaktycznych.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 27.06.1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.) pracodawcy zobowiązani są do objęcia profilaktyczną opieką zdrowotną pracowników, osób pozostających w stosunku służbowym oraz osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą.

W rozumieniu powyższej ustawy profilaktyczna opieka zdrowotna to ogół działań zapobiegających powstawaniu i szerzeniu się niekorzystnych skutków zdrowotnych, które w sposób bezpośredni lub pośredni mają związek z uwarunkowaniami albo charakterem pracy. Zadania z zakresu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej precyzuje art. 6 ust 1 pkt 2 cytowanej ustawy.

Ponadto należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 9 ust 1 cytowanej ustawy do wykonywania zadań służby medycyny pracy w zakresie przeprowadzania badań wstepnych, okresowych i kontrolnych oraz sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy, uprawnieni są lekarze spełniający dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, określone w trybie art. 229 § 8 pkt 4 Kodeksu pracy.

Przepis ten stanowi, iż Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej określi w drodze rozporządzenia: m. in. zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie, a także dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5 (czyli badania wstępne, okresowe i kontrolne), oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie tj. "Pracodawcza ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy".

Na podstawie § 7 Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. (Dz. U. z 1996 r. Nr 69 poz. 332 ze zm.) w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracownikow, z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy badania profilaktyczne oraz profilaktyczną opiekę zdrowotną niezbędną z uwagi na warunki pracy wykonuja lekarze, którzy posiadają specjalizację w dziedzinie: medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny kolejowej, medycyny transportu, medycyny lotniczej lub higieny pracy.

Reasumując, pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników pod warunkiem, iż będą związane wyłącznie z obowiązkowymi badaniami lekarskimi pracowników, określonymi w Kodeksie pracy oraz z profilaktyczną opieką zdrowotna, której zakres ściśle normuje ustawa o służbie medycyny pracy, przy spełnieniu wymogu, iż lekarz sprawujący opiekę posiada kwalifikacje określone w cytowanym powyżej Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj