Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0593/03
z 3 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0593/03
Data
2004.02.03



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
dotacja
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy w świetle art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymywane dopłaty są wolne od podatku dochodowego?


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymuje dotacje z budżetu państwa , wypłacane miesięcznie przez samorząd wojewódzki na podstawie zestawień dopłat do ulgowych biletów, zgodnie z art. 8a ust. 1-3 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, będące zwrotem kosztów finansowania ustawowych uprawnień do ulgowych pasażerskich przejazdów autobusowych.


Ocena prawna stanu faktycznego:


W myśl art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

Z treści powyższego przepisu wynika więc, że wolne od podatku dochodowego są tylko te dotacje, które przedsiębiorca otrzymał z budżetu państwa lub budżetów samorządu terytorialnego.

Jak stanowi art. 69 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003r. Nr 15, poz. 148) dotacjami są, podlegające szczególnym zasadom rozliczania, wydatki budżetu państwa przeznaczone między innymi na dopłaty do określonych rodzajów wyrobów lub usług, kalkulowanych według stawek jednostkowych.Z kolei art. 74 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych stanowi, że z budżetu państwa mogą być udzielane dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego jako zadania własne.A zatem wolne od podatku dochodowego od osób prawnych są otrzymane z samorządu wojewódzkiego (realizującego zadania własne) dotacje na sfinansowanie ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów, które otrzyma przewoźnik wykonujący krajowe autobusowe przewozy pasażerskie na dopłaty do tych przewozów z tytułu stosowania obowiązujących ustawowych ulg w przewozach pasażerskich, na podstawie i warunkach określonych w art. 8a ustawy z dnia 20 czerwca 1992r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002r. Nr 175, poz. 1440).Jednocześnie przewoźnik otrzymujący powyższe dotacje powinien mieć na uwadze, że w myśl art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa między innymi w art. 17 ust. 1 pkt 14.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj