Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1c/415-5/04
z 15 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD1c/415-5/04
Data
2004.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
nieruchomości
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy nadwyżka wypłaconych zaliczek na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości ponad koszty utrzymania nieruchomości wspólnej stanowi podstawę do odliczenia od podatku?


W odpowiedzi na pismo z dnia 23.02.2004 roku uzupełnione pismem z dnia 02.03.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Definicja wspólnoty mieszkaniowej, zawarta jest w art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) stanowiącym, że ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.

Właściciele poszczególnych lokali są obowiązani m.in. uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, na które według art. 14 ustawy o własności lokali składają się w szczególności:
1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
3) ubezpieczenie, podatki i inne opłaty publiczno prawne, chyba, że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca, o czym stanowi art. 15 ust. 1 w/w ustawy. Zgodnie z art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeśli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Wysokość wydatków poniesionych przez podatnika w roku podatkowym z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej ustala się na podstawie dowodu tej wpłaty (art. 27 a ust. 6 pkt 1 w/w ustawy). Dowodami uprawniającymi do odliczenia od podatku w/w wydatków mogą być wyłącznie dowody wpłaty w postaci przekazów pocztowych, bankowych poleceń przelewu, dowodów"kasa przyjmie", książeczki wpłaty na fundusz z wyodrębnieniem, że wpłata dotyczy wyodrębnionego funduszu remontowego z wyszczególnieniem kwoty. Z treści pisma wynika, że w 2003 roku wspólnota mieszkaniowa w wyniku podjętej uchwały utworzyła wyodrębniony fundusz remontowy oraz, że na koniec 2002 roku pozostała ogólna kwota przeznaczona na remonty do wykorzystania w latach następnych (jako nadpłata wszystkich właścicieli i najemców), która została wpisana na konto wyodrębnionego funduszu remontowego.

Biorąc pod uwagę powyższe, nadwyżka wpłaconych zaliczek na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości ponad koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, może stanowić podstawę do odliczenia od podatku, w przypadku gdy wspólnota mieszkaniowa dokona przelewu kwoty na wyodrębniony fundusz remontowy w części przypadającej na każdego członka wspólnoty. Dokumentem do uznania tych kwot jako wpłaconych na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej będzie przelew dokonany przez wspólnotę mieszkaniową w części przypadającej na Pana jako członka wspólnoty. Jeżeli natomiast przekazane członkom wspólnoty kwoty pochodziłyby z innych źródeł niż zaliczki od ich członków, to rozdzielenie tych dochodów na członków wspólnoty spowoduje powstanie dochodu u tych członków. Będzie to wówczas dochód osób fizycznych z " innych źródeł ", który w świetle art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdof podlega u tych osób opodatkowaniu podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj