Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/17/PDI/7/2004
z 27 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/17/PDI/7/2004
Data
2004.02.27



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
sprawozdania finansowe
ustawa o rachunkowości
wysokość obrotów


Pytanie podatnika
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów ma obowiązek składania rocznych sprawozdań finansowych ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 21.01.2004r., w związku z wątpliwościami dotyczącymi obowiązku składania rocznych sprawozdań finansowych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych w świetle przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zmianami) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, co następuje.

Obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego wynika z rozdziału 5 art. 45-54 ustawy o rachunkowości.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, przepisy tej ustawy stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły, co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro.

Analiza powyższej definicji wskazuje, że ustawodawca uzależnił stosowanie ustawy o rachunkowości dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą od uzyskanych obrotów. Jeżeli więc podmioty wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 2 tej ustawy za poprzedni rok obrotowy nie osiągnęły wymaganych obrotów, nie podlegają pod przepisy ustawy o rachunkowości.

Przepis art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości daje również możliwość osobom fizycznym, spółkom cywilnym osób fizycznych, spółkom jawnym osób fizycznych oraz spółkom partnerskim stosowanie zasad rachunkowości określonych ustawą również od początku następnego roku obrotowego, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 800.000 euro. W tym przypadku osoby te lub wspólnicy przed rozpoczęciem roku obrotowego są obowiązani do zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.

Powyższy przepis ma, więc zastosowanie dla osób fizycznych bądź spółek osób fizycznych, które w poprzednim roku obrotowym nie uzyskały wymaganych przepisami obrotów z działalności gospodarczej, ale chcą dobrowolnie zadeklarować prowadzenie ksiąg handlowych na kolejny rok obrotowy.

W rozpatrywanym przypadku podatnik za poprzedni rok obrotowy nie osiągnął obrotu 800.000 euro i na kolejny rok obrotowy zadeklarował prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, nie mają, więc do niego zastosowania w/w przepisy art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, dla której na kolejny rok obrotowy wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych i dokumentuje zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, winien stosować przepis zawarty w art. 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), co oznacza, że ciąży na nim obowiązek złożenia urzędowi skarbowemu zeznania, wg ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, bez obowiązku złożenia sprawozdania finansowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj