Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
I-A-1/415-78/J.M./04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-A-1/415-78/J.M./04
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
lokal użytkowy
najem
nauka języka
rozliczanie straty
sprzęty gospodarstwa domowego
ulga


Pytanie podatnika
Proszę o odpowiedzi w zakresie:
  • amortyzacji wynajmowanego lokalu,
  • amortyzacji sprzętu AGD,
  • odliczenia straty z najmu,
  • kosztów uzyskania przychodów z najmu,
  • odliczenia wydatków na naukę języka obcego.


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r. „Ordynacja podatkowa” (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew, odpowiadając na pismo z dnia 13.12.2004r., uzupełnione w dniu 27.12.2004r. wyjaśnia:

W zakresie amortyzacji wynajmowanego lokalu

Zgodnie z brzmieniem art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.) podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji dla lokali nie może być krótszy niż 10 lat. Przepis art. 22j ust. 3 cyt. ustawy stanowi, że środki trwałe wymienione w pkt3 uznaje się za używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy. W przypadku, gdy podatnik zdecyduje się dokonywać amortyzacji według przytoczonego wyżej przepisu, wówczas zastosowanie ma przepis art. 22g cyt. ustawy, zgodnie z którym za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia, tj. kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty wymienione w art. 22g ust. 3 ustawy. W przypadku, gdy nie można ustalić ceny nabycia środka trwałego nabytego przez podatnika przed dniem założenia ewidencji wartość początkową tego środka trwałego przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji oraz stanu i stopnia ich zużycia, zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy.

Zasada uproszczona amortyzacji określona w art. 22g ust. 10 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zezwala na ustalenie wartości początkowej wynajmowanych lokali mieszkalnych przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą: iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej powierzchni lokalu i kwoty 988,- zł. Zgodnie zaś z przepisem art.22m ust 4 zdanie po średniku, przy ustalaniu wartości początkowej własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego według zasady wyżej określonej roczna stawka amortyzacyjna wynosi 1,5 %. Odpisy amortyzacyjne według stawki 1,5% od wartości początkowej ustalonej zgodnie z ust. 10 stanowić będą koszt uzyskania przychodów uzyskanych z tytułu najmu. Jeżeli zatem podatnik zdecyduje się na ustalenie wartości początkowej środka trwałego metodą uproszczoną jest zobowiązany stosować stawkę amortyzacji rocznej 1,5% i nie ma możliwości skrócić okres amortyzacji do 10 lat.

W zakresie amortyzacji sprzętów AGD

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają wymienione w pkt. 1-3 składniki majątku, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi. Zgodnie zaś z art. 22d ustawy podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wymienionych składników majątku, których wartość początkowa , określona według zasad zwartych w art. 22g, nie przekracza 3.500,- zł. Wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie Stawek amortyzacyjnych (stanowiącym załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, z zastrzeżeniem art. 22j –22ł ustawy.

Sprzęty nabyte przez podatnika dla polepszenia standardu wynajmowanego lokalu (pralka, lodówka, meble) podlegają ogólnym regułom amortyzacji określonym w wyżej powołanych przepisach.

W zakresie odliczenia straty z najmu

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z najmu stanowią otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dochodem ze źródła przychodów, jakim jest m.in. najem zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Stratę poniesioną w roku podatkowym można odliczyć od dochodu uzyskanego z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty - art. 9 ust. 2 i 3 ustawy.

W zakresie kosztów uzyskania przychodów z najmu

Źródłem przychodu jest zgodnie z powołanymi przepisami najem lokalu bądź lokali. Zatem wszelkie przychody uzyskiwane z najmu, jak również ponoszone koszty i dokonywane odpisy amortyzacyjne dotyczące poszczególnych lokali należy traktować łącznie jako jedno źródło przychodu.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

W myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. oraz art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki z tytułu wpłat na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej może zmniejszyć podatek dochodowy za dany rok na zasadach określonych w ust. 2-15.

Zatem zgodnie z powołanymi wyżej przepisami podatnik wynajmujący lokal ma możliwość wyboru czy wpłaty dokonywane na fundusz remontowy spółdzielni do której należy, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z najmu tego lokalu czy odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym 19% poniesionych wydatków uwzględniając obowiązujący limit odliczeń, zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 27a ust. 3 pkt 2 ustawy .

Naczelnik tut. Urzędu zaznacza, że obowiązujący obecnie limit odliczeń remontowych dotyczy wydatków poniesionych w latach 2003-2005.

W zakresie odliczenia wydatków na naukę języka obcego

Art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003r., przewidywał możliwość obniżenia podatku dochodowego w związku z poniesieniem wydatków na odpłatne dokształcanie i doskonalenia zawodowe podatnika, na zasadach przewidzianych w ust. 2-15. Zatem wydatki poniesione na naukę języka obcego przez dziecko nie podlegały odliczeniu od podatku.

Jednocześnie Urząd wyjaśnia, że przepis art. 1 cytowanej wyżej ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy (...) uchylił z dniem 01.01.2004r. przepis art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj