Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/443/27/2005
z 21 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443/27/2005
Data
2005.02.21


Referencje


Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
okres rozliczeniowy
wynagrodzenie za pracę
wypłata


Pytanie podatnika
Czy po wypłaceniu wynagrodzenia stanowić będą koszt uzyskania przychodu w okresie którego dotyczą czy w okresie w którym dokonano wypłaty?


Według przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Spółka dokonuje wypłat wynagrodzeń w formie przelewu na rachunki bankowe pracowników, zgodnie z układem zbiorowym pracy w terminach do 3 i 10 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

W związku z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - po wypłaceniu wynagrodzeń Spółka uznaje je za koszt uzyskania przychodu, z tym że przyjmuje jako właściwy do rozliczenia okres (miesiąc, rok), którego te wynagrodzenia dotyczą nie zaś okres (miesiąc, rok), w którym wynagrodzenia zostały wypłacone.

Według art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Artykuł 16 ust. 1 pkt 57 ustawy, zmieniony z dniem 1.01.2005 r. przez art. 1 pkt 7 lit. a ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533) stanowi, że:
"nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.)".

Należy zatem przyjąć, że niewypłacone w danym okresie rozliczeniowym wynagrodzenia nie będą stanowić kosztu uzyskania przychodu w tym okresie. Po wypłaceniu zaś lub też po postawieniu ich do dyspozycji pracownika wynagrodzenia stanowić będą koszt uzyskania przychodu w okresie, w którym dokonana została ich wypłata.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj