Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/415-5/35a/11/05/BB
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/415-5/35a/11/05/BB
Data
2005.02.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
księgi rachunkowe


Pytanie podatnika
Czy w roku podatkowym 2005 spółka jawna jest zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy też ksiąg rachunkowych?


POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60/ w związku ze złożonym w dniu 19.01.2005r. wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego rozstrzygając kwestię: czy w roku podatkowym 2005 Spółka jawna " ... " jest zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy też ksiąg rachunkowych Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku p o s t a n a w i a stwierdzić, iż stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
STAN FAKTYCZNY Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż "w dniu 22 grudnia 2004r. spółka jawna " ... " z siedzibą w Białymstoku reprezentowana przez wspólnika Pana .... powiadomiła Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, iż w roku podatkowym 2005 założy i będzie prowadzić księgi rachunkowe. Założenie przez spółkę jawną ksiąg rachunkowych w roku 2005 zostało w dniu 30 grudnia 2004r. zaakceptowane przez drugiego wspólnika Panią ... . W dniu 14 stycznia 2005r.w/wym, postanowiła jednak, iż spółka jawna " ... " założy i będzie prowadzić w roku podatkowym podatkową księgę przychodów i rozchodów, zawiadamiając o powyższym organ podatkowy. Do chwili obecnej na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przez spółkę jawną " ... " w roku 2005 nie wyraża jednak zgody Pan ".
W związku z powyższym pyta Pan, czy w roku podatkowym 2005 spółka jawna " ... " jest zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czy też ksiąg rachunkowych?
Tut. organ podatkowy zauważa, iż zawiadomienie o prowadzeniu przez spółkę jawną " .... " w 2005r. podatkowej księgi przychodów i rozchodów Pani ... złożyła w dniu 19.01.2005r.

STANOWISKO PODATNIKA "Zdaniem strony w przypadku jeżeli do dnia 20 stycznia 2005r. wspólnicy spółki prowadzącej działalność pod firmą: " ..." z siedzibą w Białymstoku nie złożą wspólnego zawiadomienia, o którym mowa w § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz.U. Nr 152, poz. 1475/ oraz ze względu na fakt, iż wybór przez wspólników, iż spółka jawna w roku 2005 będzie prowadzić księgi rachunkowe został dokonany przed dniem 31 grudnia 2004r. spółka jawna " ... " z siedzibą w Białymstoku zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych w roku podatkowym 2005r. Przedmiotowe stanowisko strony może być jednak obarczone wadą ze względu na fakt zawiadomienia po dniu 1 stycznia 2005r. organu podatkowego przez wspólnika spółki jawnej Panią ... , iż spółka jawna w roku 2005r. założy podatkową księgę przychodów i rozchodów.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA: Zgodnie z art. 24a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu /straty/, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, także uwzględniać w ewidencji środków trwałych niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a - 22o.
Stosownie do zapisu art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.
Natomiast ust. 5 cytowanego art. 24a stanowi, iż osoba fizyczna, spółka cywilna osób fizycznych, spółka jawna osób fizycznych lub spółka partnerska może prowadzić księgi rachunkowe również od początku następnego roku podatkowego, jeżeli przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości. W tym przypadku osoba ta lub wspólnicy spółki przed rozpoczęciem roku podatkowego są obowiązani do zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.
Stosownie do zapisu art. 24a ust. 6 ustawy podatkowej wyrażone w euro wielkości, o których mowa w ust. 4 i 5, przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy.
Art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości /tekst jednolity Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm./ stanowi, iż przepisy ustawy o rachunkowości, zwanej dalej "ustawą", stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro.
W myśl przepisu art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mogą stosować zasady rachunkowości określone ustawą również od początku następnego roku obrotowego, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 800.000 euro. W tym przypadku osoby te lub wspólnicy przed rozpoczęciem roku obrotowego są obowiązani do zawiadomienia o tym urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.
Zgodnie z § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn.zm./ podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe, są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu księgi w terminie 20 dni od dnia jej założenia.
Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2, składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich /§ 10 ust. 3 rozporządzenia/.
Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów, przejście z rozliczenia w formie prowadzenia ksiąg rachunkowych na rozliczenie w formie prowadzenia książki przychodów i rozchodów, wymaga dla swej skuteczności złożenia stosownego oświadczenia przez wszystkich wspólników danej spółki. Złożenie oświadczenia tylko przez jednego ze wspólników nie wywołuje skutków prawnych przewidzianych w wyżej cytowanym rozporządzeniu.
Zatem biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż spółka jawna " ... " w 2005r. zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku orzekł jak na wstępie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia /art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej/.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie /art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj