Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
PD/415-41/04
z 30 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-41/04
Data
2004.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
środek trwały
zaprzestanie działalności
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
W jaki sposób zawieszenie działalności gospodarczej wpływa na odpisy amortyzacyjne?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 4 października 2004 r., o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - w sprawie amortyzacji środka trwałego - samochodu ciężarowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni informuje, że podstawą materialnoprawną rozstrzygnięcia są przepisy art. 22a - 22o ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Stosownie do art. 22f ust. 3 updof, środki trwałe o wartości początkowej wyższej niż 3.500 zł, muszą być amortyzowane zgodnie z art. 22h - 22m updof (nie mogą być zamortyzowane jednorazowo). Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej, za którą uważa się, w razie nabycia w drodze kupna, cenę nabycia tj. kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (art. 22g updof).

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, stosownie do przepisów art. 22h ust. 1 pkt 1, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji. Zgodnie zaś z art. 22n ust. 4 updof środki trwałe wprowadza się do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.Podatnicy, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 22h ust. 2 dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i - 22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Updof przewiduje następujące metody dokonywania odpisów amortyzacyjnych:
1) przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek , stanowiącym załącznik do ustawy (art. 22i ust. 1 updof), w tym również:
a) przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w w/w wykazie - podwyższonych przy zastosowaniu współczynników określonych w art. 22i ust. 2 updof,
b) przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych obniżonych w stosunku do określonych w wykazie stawek (art. 22i ust. 5).
2) przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych ustalonych indywidualnie (art. 22j updof).
3) przy zastosowaniu metody degresywnej (stawek malejących w poszczególnych latach podat-kowych) - art. 22k updof.
4) przy zastosowaniu tzw. metody preferencyjnej - wyłącznie dla fabrycznie nowych środków trwałych (art. 22k ust. 4 updof).Metody amortyzowania wymienione w punktach 1, (a i b) i 2 wykorzystują tzw. metodę liniową polegającą na tym, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w równych ratach, przez cały okres amortyzowania.

Wybrana przez Pana metoda degresywna, zgodnie z uregulowaniami art. 22k ust. 1-3, polega na tym, że:
1) na podstawie wykazu stawek amortyzacyjnych należy określić stawkę amortyzacyjną dla danego środka trwałego,
2) wybraną stawkę podwyższa się mnożąc za pomocą współczynnika nie wyższego niż 2,0,
3) w pierwszym roku podatkowym do naliczania odpisu stosuje się podwyższoną stawkę do wartości początkowej środka trwałego, zaś w następnych latach za podstawę odpisu przyjmuje się w każdym roku wartość początkową pomniejszoną o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne (wartość netto, którą ustala się na początku każdego z kolejnych lat),
4) począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody „stawki z wykazu", odpisy amortyzacyjne nalicza się według metody „stosowania stawki z wykazu".

Powoływana updof nie definiuje pojęcia zawieszenia działalności gospodarczej. Także uregulowania dotyczące amortyzacji środków trwałych nie normują zasad postępowania z tego zakresu w sytuacjach zawieszenia działalności. Zgodnie z art. 22c pkt 5 updof, nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, które nie są używane wskutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane. Odpisów amortyzacyjnych nie dokonuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności. Z powyższego wynika, iż zaprzestanie działalności na kilka dni w miesiącu nie wpływa na wysokość odpisu amortyzacyjnego.

Reasumując, z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że wartość początkowa środka trwałego ustalona została zgodnie z uregulowaniami art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 updof. Natomiast wybraną przez Pana metodę degresywną amortyzacji należy stosować do pełnego zamortyzowania środka trwałego (zrównania odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową), a nie tylko w pierwszym roku użytkowania środka.Ponadto, należy zwrócić uwagę, że odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane, dla środka trwałego zakupionego w lipcu, najwcześniej od miesiąca sierpnia danego roku podatkowego. Zasady stosowania metody degresywnej uregulowane zostały w art. 22k ust. 1-3 updof i brak jest w tych przepisach odesłań do art. 22i ust. 1 pkt 1 czy art. 22j ust. 1 pkt 2, na które się Pan powołuje w swoim piśmie. Jednakże fakt powoływania się na przepisy nie mające w tej sytuacji zastosowania pozostaje bez znaczenia dla sposobu ustalenia podwyższonej stawki amortyzacyjnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj