Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
IIIPD-423/2/2005
z 6 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIIPD-423/2/2005
Data
2005.05.06



Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
przejęcie długu


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne pracowników są kosztem uzyskania przychodów w momencie zapłaty u otrzymującego aport czy u wnoszącego aport?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23.02.2005r, który wpłynął w dniu 28.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odnoszenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne pracowników w momencie zapłaty u otrzymującego aport w postaci przedsiębiorstwa a nie u wnoszącego aport jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w styczniu 2005r. aportem do spółki z o. o. zostało wniesione przedsiębiorstwo osoby fizycznej w całości wraz ze zobowiązaniami pracowniczymi z tytułu wynagrodzeń. Wynagrodzenia zarówno w firmie osoby fizycznej jak i w spółce z o. o. wypłacane są do 10-go następnego miesiąca. Wynagrodzenie i składka na ubezpieczenie społeczne za część stycznia 2005r, do dnia aportu, zostały zarachowane do kosztów bilansowych firmy osoby fizycznej. Wynagrodzenia te zostały wypłacone przez spółkę z o. o. w lutym 2005r, natomiast składki na ubezpieczenie społeczne, FP i FGŚP zapłacone zostaną do 15-go marca 2005r.

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż wynagrodzenia za okres do dnia aportu należne pracownikom zostały zarachowane do kosztów bilansowych firmy osoby fizycznej, jednakże nie były uznane za podatkowy koszt, gdyż nie były wypłacone. Z chwilą uregulowania zarówno wynagrodzenia jak i składki ZUS staną się kosztem podatkowym spółki.

W myśl art. 231 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. 94, poz. 21 z 1998r. ze zm.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W konsekwencji spółka z o. o. otrzymująca aport stała się pracodawcą i na niej ciąży obowiązek wypłaty wynagrodzeń. Od 1 stycznia 2005r, na mocy postanowień art. 1 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533), wprowadzono zmianę brzmienia art. 16 ust.1 pkt 57 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz dodano pkt 57a. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust.1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. Natomiast w myśl dodanych przepisów art. 16 ust.1 pkt 57a ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Zważywszy na fakt, iż wypłata wynagrodzenia należnego pracownikom za część stycznia 2005r. nastąpiła w lutym 2005r, to wypłata ta będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów w momencie faktycznej zapłaty tj. w miesiącu lutym 2005r. Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w części finansowanej przez płatnika składek dotyczących wynagrodzeń za styczeń 2005r. a wypłaconych w miesiącu lutym 2005r. będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie faktycznej zapłaty składki tj. w miesiącu marcu 2005r. Natomiast składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w części finansowanej przez ubezpieczonego (tj. pracownika) będą kosztem lutego 2005r. tj. miesiąca, w którym wynagrodzenie zostało wypłacone. Biorąc powyższe pod uwagę, organ podatkowy podziela stanowisko wyrażone w złożonym zapytaniu, że wypłacone wynagrodzenie i opłacona składka ZUS będą stanowiły koszty uzyskania przychodów spółki z o. o.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj