Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1-423-9-2005-KW
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1-423-9-2005-KW
Data
2005.03.09



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
wynagrodzenie brutto


Pytanie podatnika
W jakim momencie wynagrodzenia za pracę, składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracodawcę, oraz składka na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Swiadczeń Pracowniczych stanowią koszt uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 01.02.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w części dotyczącej momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń za miesiąc styczeń 2005 r. oraz składek na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę jest prawidłowe z zastrzeżeniem zawartym w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka w miesiącu styczniu 2005 r. dokonała wypłaty wynagrodzenia (pensji) w kwocie netto, dotyczącego tego miesiąca. W związku z powyższym za miesiąc styczeń 2005 r. Spółka sporządza deklarację ZUS w której wykazane zostanie między innymi zobowiązanie z tyt. składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które finansowane są przez płatnika tych składek czyli Spółkę. Termin płatności zobowiązania przypada na 15.02.2005 r. Spółka zakłada, iż zobowiązanie z powyższego tytułu uiści w miesiącu listopadzie 2005 r. bądź w kwietniu 2006 r. Zdaniem Spółki wypłacone w miesiącu styczniu 2005 r. wynagrodzenia netto będą stanowić koszt uzyskania przychodu miesiąca stycznia 2005 r., natomiast składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zadeklarowane w deklaracji ZUS za miesiąc styczeń 2005 r. będą kosztem podatkowym w momencie ich zapłaty.

Kwestię zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych przez podatnika wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w części pokrywanej przez pracodawcę reguluje znowelizowany przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 i dodany pkt 57a oraz art. 16 ust. 7d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodu niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych przez zakład pracy. Ponadto na podstawie dodanego pkt 57a do art. 16 ustawy do kosztów uzyskania przychodów nie można również zaliczyć nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt. 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Również art. 16 ust. 7d ustawy stanowi, iż przepis ust. 1 pkt 57a z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 40 stosuje się odpowiednio do składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Oznacza to, że od 1 stycznia 2005 r. wszelkie wynagrodzenia, świadczenia i inne należności wypłacane np. na podstawie umowy o pracę, o dzieło, zlecenia można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu dopiero z chwilą faktycznej ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji. Dotyczy to również składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę jak również składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. A zatem odnosząc się do przedstawionej w piśmie sytuacji wypłacone w styczniu wynagrodzenia w kwocie brutto obejmujące też potrącone przez płatnika składki stanowić będą koszt uzyskania przychodu z chwilą faktycznej wypłaty pracownikowi tj. w miesiącu styczniu 2005 r. natomiast składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w części finansowanej przez pracodawcę, Spółka zaliczy do kosztów uzyskania przychodu po zapłaceniu tych składek, tj. w miesiącu listopadzie 2005 r. bądź kwietniu 2006 r.
Tak więc koszt uzyskania przychodu w momencie wypłaty wynagrodzeń pracownikom stanowić będzie wynagrodzenie brutto, a nie jak w swoim zapytaniu zawarł Podatnik - wynagrodzenie netto.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, iż w przypadku niewpłacenia w obowiązujących terminach lub wpłacenia w niepełnej wysokości podatków, opłat i innych należności, do których stosuje się przepisy Działu III cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa oraz należności pieniężnych o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 882 ze zm.), zobowiązania te podlegać będą egzekucji administracyjnej na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, 968 ze zm.).

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj