Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PP 443/33/05
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/33/05
Data
2005.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
podatek od towarów i usług
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować przy realizacji zadania polegającego na nadbudowie wraz z przebudową budynku szpitalnego na cele mieszkalne?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60) oraz art.1 46 ust. 1 pkt 2 lit. a i lit. b i ust.2 utawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.05.2005 r. znak D/1120/05 uzupełnionego pismem z dnia 4.05.2005r. znak D/1129/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe .

Spółka zamierza rozpocząć realizację zadania inwestycyjnego pn. "Nadbudowa wraz z przebudową budynku szpitalnego na cele mieszkalne". Budynek ten do roku 1998 pełnił funkcję oddziału szpitalnego (PKOB 12 Grupa 126 Klasa 1264). Jednostka otrzymała go w roku 2003 od Gminy w stanie niezagospodarowanym. Po przebudowie w budynku zlokalizowanych będzie 35 mieszkań (PKOB 11 Grupa 112 Klasa 1122). Jednostka zwraca się z zapytaniem, jaką stawkę VAT należy zastosować przy realizacji tego zadania. Zdaniem Jednostki stawka podatku VAT przy realizacji wymienionego zadania powinna wynosić 7% . Na tą okoliczność powołuje przepis art. 41 ust 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 marca o podatku od towarów i usług w związku z poz.161 Załącznika nr 3 do ustawy pn. "Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości, 7%" z której wynika, że stawką 7% opodatkowane są dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego. Uzasadnieniem takiego stanowiska jest fakt, że Jednostka jest Towarzystwem Budownictwa Społecznego a więc jej podstawowym kierunkiem działania jest budowanie (remont, przebudowa, nadbudowa) domów mieszkalnych i ich eksploatacja. Oznacza to, że może podejmować działania budowlane, jeśli w ich wyniku powstaną domy mieszkalne i będzie je można eksploatować na zasadzie najmu. Takim działaniem jest realizacja wskazanego powyżej zadania, gdyż w jego wyniku powstanie 35 mieszkań.

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy podziela stanowisko Jednostki, co do wysokości stawki podatku (7%) stosowanej przy realizacji przedstawionych we wniosku robót (natomiast inna jest podstawa prawna zastosowania tej stawki). Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i lit. b ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) w okresie do dnia 31.12.2007 r. stawka obniżona w wys.7% obowiązuje m. in. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, w myśl art. 146 ust. 2 rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego zgodnie z art. 2 ust. 12 cyt. ustawy o VAT rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Z przedłożonej decyzji Prezydenta Miasta, którą zatwierdzono projekt budowlany oraz wydano pozwolenie na budowę wynika, że przedmiotowe zadanie polegać będzie na przebudowie istniejącego budynku szpitalnego na cele mieszkalne (budynek wielorodzinny), oraz nadbudowie jednej kondygnacji mieszkalnej. Wprawdzie przedmiotowe roboty budowlane prowadzone będą na istniejącej substancji budowlanej sklasyfikowanej do PKOB 126 jednakże ich efektem finalnym będzie budynek mieszkalny wielorodzinny, czyli wielomieszkaniowy o liczbie mieszkań 35, powierzchni użytkowej mieszkań 1620,75m i kubaturze 12.379 m, czyli obiekt budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowany do PKOB 112 (budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe). Zgodnie z cytowanym wyżej przepisem artr.146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, do obiektów takich - do dnia 31.12.2007 r. - ma zastosowanie stawka w wysokości 7%.

Przytoczony przez Jednostkę przepis art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r o podatku od towarów i usług w związku z poz. 161 Załącznika nr 3 do tej ustawy w myśl art. 176 pkt 4 cytowanej ustawy, stosuje się od dnia 01.01.2008 r., nie znajduje on więc zastosowania w sprawie. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krośnie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj