Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/429/26/2005
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/429/26/2005
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z nieruchomości udostępnionej bezpłatnie


Słowa kluczowe
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Treść pytania:
1. czy przedstawiony sposób rozwiązania jest właściwy?
2. czy takie rozwiązanie nie spowoduje powstania przychodu u teściów użyczających lokalu?
Stanowisko przedstawione we wniosku:
Według opinii wyrażonej w piśmie, w odniesieniu do właścicieli użyczonego lokalu, którymi są rodzice żony, należy przyjąć zasadę wynikającą z art. 16 ustawy z 26 lipca 1991r o pdof, iż nie ustala się wartości czynszowej z tytułu użyczenia nieruchomości a wydatki z nią związane nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.Przypisanie zaś do przychodów firmy, przychodów z tytułu użytkowania nieruchomości jako nieodpłatnie otrzymanego świadczenia, pozwala korzystającemu na rozliczenie kosztów użytkowania lokalu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.


P O S T A N O W I E N I E



Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r nr 8 poz. 60 ),po rozpatrzeniu wniosku z 21.03.2005r, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące;
- rozliczenia przychodów z tytułu użyczenia oraz użytkowania pomieszczenia wykorzystywanego w działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia, w części odnoszącej się do kwalifikacji przychodów przez użytkownika, jest nieprawidłowe,
- rozliczenia kosztów użyczenia i użytkowania pomieszczenia wykorzystywanego w działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia, jest prawidłowe,


U Z A S A D N I E N I E



Z treści pisma skierowanego w myśl przepisów określonych art. 14 a ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa celem uzyskania urzędowej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, wynika że zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym użyczonym od rodziców żony. W związku z tym na podstawie dowodu wewnętrznego, do przychodów z działalności gospodarczej zamierza Pan zaliczyć równowartość czynszu stanowiącego nieodpłatnie otrzymane świadczenie.

Natomiast koszty utrzymania pomieszczenia wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej firmy, jak np. koszty energii elektrycznej i cieplnej, opłaty za wodę... będą w odpowiedniej proporcji kosztami tej firmy.


Treść pytania:

1. czy przedstawiony sposób rozwiązania jest właściwy?
2. czy takie rozwiązanie nie spowoduje powstania przychodu u teściów użyczających lokalu?


Stanowisko przedstawione we wniosku;

Według opinii wyrażonej w piśmie, w odniesieniu do właścicieli użyczonego lokalu, którymi są rodzice żony, należy przyjąć zasadę wynikającą z art. 16 ustawy z 26 lipca 1991r o pdof, iż nie ustala się wartości czynszowej z tytułu użyczenia nieruchomości a wydatki z nią związane nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.


Przypisanie zaś do przychodów firmy, przychodów z tytułu użytkowania nieruchomości jako nieodpłatnie otrzymanego świadczenia, pozwala korzystającemu na rozliczenie kosztów użytkowania lokalu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany;

W opisanym przez Pana przypadku, zawarta umowa użyczenia dotyczy osób zaliczanych do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt. 8 ustawy o pdof, przychody z tytułu nieodpłatnego świadczenia jakim jest równowartość użyczenia części lokalu na potrzeby działalności gospodarczej, nie stanowią przychodów wykonywanej przez Pana działalności. Zatem stanowisko Pana w tej kwestii nie jest prawidłowe.

Korzystając natomiast z użyczonego lokalu na potrzeby działalności gospodarczej, wydatki ponoszone na rzecz tej działalności wynikające z eksploatacji lokalu stanowią koszty uzyskania przychodu firmy, zgodnie z regułą określoną art. 22 ust. 1 ustawy o pdof.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku daje podstawę do zastosowania u właścicieli nieruchomości, czyli rodziców Pana żony zasady, o której mowa w art. 16 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991r o pdof. Przytoczony przepis uprawnia do odstąpienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przychodów z tytułu użyczenia części nieruchomości na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez członków rodziny. Stanowisko wyrażone w złożonym zapytaniu w tym przypadku nie budzi zastrzeżeń. Oznacza to, że rodzice żony nie ustalają wartości czynszowej użyczonego lokalu a koszty związane z tym lokalem nie stanowią dla nich kosztów uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 21.03.2005r oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r nr 8 poz. 60 ), na niniejsze postanowienie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj