Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
II-2/423/4/2005
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/4/2005
Data
2005.04.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenie brutto
wynagrodzenie za pracę
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu danego miesiąca wynagrodzenia brutto pracowników, mimo że zakład pracy, jako płatnik, po dokonaniu potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika i zaliczki na podatek dochodowy przekaże je dopiero odpowiednio do 15-go i 20-go dnia następnego miesiąca?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje za prawidłowe stanowisko O. Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze zawarte we wniosku z dnia 24 lutego 2005 r., dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów danego miesiąca wynagrodzeń brutto pracowników.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 24 lutego 2005 r. podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem co do możliwości zaliczenia w koszty danego miesiąca wynagrodzeń brutto pracowników, mimo że zakład pracy, jako płatnik, dokonał potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika i zaliczki na podatek dochodowy i przekaże je dopiero odpowiednio do 15-go i 20-go dnia następnego miesiąca.


W treści ww. wniosku Spółka poinformowała, że wynagrodzenie zostało wypłacone do końca danego miesiąca.


Odnosząc się do powyższego Naczelnik tut. Urzędu informuje, że w powyższym stanie faktycznym nie ma zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tyt. określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, nie uważa się za koszt uzyskania przychodu.


W sytuacji kiedy wynagrodzenie zostało pracownikom wypłacone (postawione do dyspozycji), a tym samym zostało zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, kosztem staje się także część wynagrodzenia, która jest „strącona” pracownikowi w formie składki ubezpieczeniowej, czy zaliczki na podatek dochodowy.


Wymienione przepisy art. 16 ust. 57 dotyczą tylko tych składników wynagrodzeń, które podlegają wypłacie pracownikowi. Np. zaliczka na podatek dochodowy nie podlega wypłacie pracownikowi i dlatego tej części wynagrodzenia nie dotyczy omawiany przepis.


Należałoby jednak podkreślić, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57a przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nieopłaconych do ZUS składek, jedynie w części finansowanej przez płatnika składek.


Biorąc pod uwagę powyższe Spółka ma prawo zaliczyć do danego miesiąca wynagrodzenie brutto pracownika wypłacone do końca danego miesiąca.


Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje jak niżej:

  • powyżej przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
  • zgodnie z art. 14b cytowanej wyżej ustawy – Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu ich zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia, za pośrednictwem tut. organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj