Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PD1-4-423/4a/JM/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1-4-423/4a/JM/05
Data
2005.04.11


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
opinia biegłego
opłaty sądowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
podwyższenie kapitału


Pytanie podatnika
Czy w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki wydatki związane z opłatą sądową, podatkiem od czynności cywilno-prawnych, kosztami wyceny inwestycji w obcym środku trwałym oraz kosztami weryfikacji przez biegłego prawidłowości wyceny wniesionego aportu stanowią koszt uzyskania przychodu, a jeżeli tak, to w momencie poniesienia czy okresu którego dotyczą?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.02.2005 r. (data otrzymania 01.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14 § 1 w/w Ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 01.03.2005 r. wpłynął do tut. Organu wniosek, w którym Podatnik zwraca się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Dnia 31.12.2004 r. wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. Podwyższenie kapitału nastąpiło poprzez wniesienie aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną - jednego z udziałowców w zamian za udziały w spółce, stanowiące równowartość wniesionego aportu. Zmiana umowy spółki w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego spowodowała obowiązek uiszczenia przez spółkę podatku od czynności cywilno-prawnych oraz opłat sądowych związanych z koniecznością dokonania zmian wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ponadto Spółka poniosła wydatki na opinię rzeczoznawcy majątkowego dotyczącą ustalenia wysokości nakładów w budynku, które jako inwestycja w obcym środku trwałym wchodziła w zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a także wydatki na weryfikację przez biegłego prawidłowości wyceny wnoszonego przedsiębiorstwa. Powyższe koszty Spółka zaksięgowała w dacie faktycznego wykonania usług t. j. z datą wystawienia faktur.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki wydatki związane z opłatą sądową, podatkiem od czynności cywilno-prawnych, kosztami wyceny inwestycji w obcym środku trwałym oraz kosztami weryfikacji przez biegłego prawidłowości wyceny wniesionego aportu stanowią koszt uzyskania przychodu, a jeżeli tak to w momencie, poniesienia czy okresu którego dotyczą?

Zdaniem wnoszącego wniosek wydatki dotyczące zapłaconego podatku od czynności cywilno-prawnych, opłat sądowych, koszty wyceny inwestycji w obcym środku trwałym oraz koszty weryfikacji przez biegłego prawidłowości wyceny wniesionego aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowią koszt uzyskania przychodu, gdyż mają wpływ na rozszerzenie i prowadzenie działalności gospodarczej spółki oraz prawidłowe jej funkcjonowanie, a co za tym idzie osiąganie z tego tytułu przychodów i nie są wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uwzględniając przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz zacytowane przepisy prawa podatkowego, stwierdza się, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami podatkowymi są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi również koszty, które w sposób pośredni związane są z przychodami, t.j. takie koszty, które nie są powiązane z konkretnymi przychodami ale ich poniesienie jest związane z funkcjonowaniem firmy.

Tego typu koszty, które nie pozostają w bezpośrednim związku z przychodami powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia.

Do kosztów związanych z funkcjonowaniem spółki i tym samym pośrednio związanych z przychodami należą między innymi koszty dotyczące zmiany aktu notarialnego w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego oraz wpisu zaistniałych zmian do KRS a także podatek od czynności cywilno - prawnych, który to spółka jest zobowiązana uiścić w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.
1.Reasumując, w świetle obowiązującego stanu prawnego należy stwierdzić, iż poniesione przez Podatnika wydatki t. j. opłata sądowa oraz podatek od czynności cywilno prawnych należą do kategorii kosztów, których wprost nie można przyporządkować do określonego przychodu, tym niemniej są to koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i w tym przypadku dotyczą zwiększenia źródeł finansowania działalności gospodarczej jakim jest podwyższenie kapitału zakładowego, co umożliwia realizację założonych przez Spółkę celów i tym samym stanowią koszt uzyskania przychodu.

W świetle powyższych wyjaśnień nie będą natomiast stanowić kosztu uzyskania przychodu Podatnika wydatki poniesione na opinię rzeczoznawcy majątkowego o wartości nakładów w budynku, które jako inwestycja w obcym środku trwałym wchodziła w zorganizowaną część przedsiębiorstwa a także wydatki na weryfikację przez biegłego prawidłowości wyceny wnoszonego przedsiębiorstwa bowiem między osiągniętym przez Podatnika przychodem a powyższymi wydatkami brak jest jakiegokolwiek związku przyczynowego. Zarówno z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jak i z ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych nie wynika obowiązek wyceny wnoszonego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportu.

Artykuł 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje szczególny tryb ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszonej jako wkład niepieniężny do spółki kapitałowej.

Zatem, stanowisko Podatnika dotyczące uznania powyższych wydatków za koszty uzyskania przychodów jest nieprawidłowe. Zdaniem tut. Organu podatkowego obowiązek zapłaty tych świadczeń cywilno - prawnych winien obciążać udziałowca.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj