Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
DFI-AW/415-1a/05
z 4 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFI-AW/415-1a/05
Data
2005.03.04



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
tytuł prawny
ulga mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy w związku z wydatkami na materiały niezbędne do modernizacji mieszkania poniesionymi przed oddaniem lokalu mieszkalnego do zamieszkania można odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2004 rok?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst : Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005) po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 05 stycznia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dokonanych w zeznaniu podatkowym odliczeń wydatków mieszkaniowych .

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 05 stycznia 2005 r. ... zwróciła się z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ... zawarła w dniu 11 lutego 2004 roku umowę z developerem na kupno mieszkania, odbiór mieszkania nastąpił 30 września 2004 roku na podstawie protokołu zdawczo- odbiorczego. W umowie developer zobowiązał się do przeniesienia własności do lokalu w formie aktu notarialnego w terminie do 6 miesięcy od daty odbioru mieszkania. Zakupu materiałów na modernizację mieszkania dokonywano w okresie od marca do listopada 2004 roku.

Pytanie brzmi: czy w związku z powyższym poniesione w tym okresie wydatki można odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2004 rok posiadając jedynie ww. dokumenty ...

Ze stanowiska wnioskodawcy wynika, iż tytułem prawnym do zajmowanego lokalu jest Umowa z dnia 11.02.2004 roku i tym samym wydatki poniesione na modernizację lokalu po dacie zawarcia niniejszej umowy będą uprawniały do odliczeń od podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku informuje jak niżej:

Z dniem 01.01.2002 roku w związku ze zmianą art. 27A ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U.z 2000r. Nr 14 , poz.176 z późn.zm.) , wprowadzoną przez art. 1 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 21.11.2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 134 , poz.1509) została zniesiona tzw. Duża ulga budowlana , określona w art. 27A ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 roku obejmująca m.in. wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym , do dnia zasiedlenia tego lokalu.

Jednakże zgodnie z obowiązującym obecnie stanem prawnym , w myśl przepisu art.27a ust.1 pkt 1) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku ( Dz.U. z 2000 roku, Nr 14, poz.176 z późn.zm.), podatek dochodowy od osób, o których mowa w art.3 ust.1, obliczony zgodnie z art.27, obniżony zgodnie z art.27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust.2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

W ustawie z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. Nr 202 poz. 1956 z 2003r. ) w art. 12 ust.2 określono , iż wydatki o których mowa w art.27a ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1 , w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku , w wysokości i na zasadach określonych w art.27a i art.45 ust.3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1 , w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Zakres i rodzaj wydatków podlegających odliczeniu określone zostały w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156 , poz 788 ( art.27a ust.17 ustawy).

Zgodnie z powołanym rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (odpowiednio lokalu mieszkalnego) obejmuje swym zakresem również wykonanie nowych elementów w lokalu ( budynku ).

Zauważyć przy tym należy , iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują pojęcia tytułu prawnego , jednakże oczywistym jest , iż uprawnione osoby do zajmowania danego lokalu musi być określone na podstawie stosownych przepisów prawnych.

Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa NSA za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się m.in. akt własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego , umowę najmu lub dzierżawy , przydziału lokalu ( decyzja) , umowę użyczenia , umowę podnajmu lub poddzierżawy bądź inny stosunek zobowiązany , z którego wynika prawo podatników do korzystania z lokalu mieszkalnego np. umowę na podstawie której są obowiązani do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego w sprawie wynika, iż w dniu 11.02.2004 roku zawarta została pomiędzy Panią a Przedsiębiorstwem Budowlanym ... umowa przedwstępna sprzedaży lokalu w budowie, w standardzie podstawowym, położonego w budynku mieszkalno -usługowym w ... o powierzchni użytkowej 59,24m˛ na trzecim piętrze wraz z pomieszczeniem przynależnym-piwnicą nr 13 o pow. 2,71m˛ .

Jednocześnie w swoim piśmie poinformowała Pani , iż w dniu 30 września 2004 roku na podstawie protokołu zdawczo -odbiorczego nastąpiło przekazanie mieszkania i obecnie jest już ono zasiedlone.

Ponadto z treści pisma wynika , iż w umowie zawartej z developerem zapisano , iż firma ta zobowiązuje się do przeniesienia własności do lokalu w formie aktu notarialnego w terminie 6 miesięcy od daty odbioru mieszkania .

W świetle powyższego stanu faktycznego i prawnego należy zatem przyjąć , iż od chwili oddania ... mieszkalnego do zamieszkania i użytkowania tj . od dnia 30.09.2004 roku posiadała tytuł prawny do lokalu stanowiący jeden z warunków koniecznych uprawniających do odliczenia od podatku wydatków na cele mieszkaniowe w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej , o której mowa w art. 27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 29.07.1991 roku.

Tym samym przysługuje ... prawo do odliczenia od podatku poniesionych wydatków w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej pod warunkiem spełnienia wszystkich ustawowo przewidzianych wymogów uprawniających zastosowanie przedmiotowej ulgi lecz wyłącznie w odniesieniu do wydatków poniesionych z tego tytułu po przekazaniu mieszkania protokołem zdawczo-odbiorczym w dniu 30.09.2004 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj