Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/14/4/05
z 18 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/14/4/05
Data
2005.04.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
metoda memoriałowa
potrącalność kosztów
samochód
składki
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
dotyczączy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z ubezpieczeniem samochodu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 14.02.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 22 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)- w części dotyczącej momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż
stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.02.2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek ... o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek zawierał zapytania dotyczące momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków
1) z tytułu opłat za gaz,
2) za wywóz nieczystości oraz zużycie energii,
3) za wodę
4) wydatków związanych z ubezpieczeniem samochodu.
W części dotyczącej zapytań od 1-3 wydano odrębne postanowienia.

Z wniosku wynika:

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wyrobów jubilerskich oraz najmu i dzierżawy i ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przy zastosowaniu zasad określonych w art. 22 ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatniczka pyta, czy wydatki związane z ubezpieczeniem samochodu muszą być rozliczane miesięcznie w zależności od okresu trwania umowy (np. 01.09.2004r. do 31.08.2005r.), czy też mogą być zarachowane w koszty w dniu zapłaty składki ubezpieczenia, tj. 01.09.2004r.

Stanowisko Podatnika:

Zgodnie z art. 22 ust.5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów objęte prowadzoną księgą przychodów i rozchodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Ustawa nie precyzuje co należy rozumieć pod pojęciem „okresu, którego dotyczą” ani też jak rozliczać wydatki na przełomie roku, jak również nie określa jak rozliczać koszty, których nie sposób jednoznacznie połączyć z danym przychodem. Natomiast w praktyce nie zawsze można ustalić jaka dokładnie część kosztów dotyczy roku 2004, a jaka roku 2005.

Wydatki związane z ubezpieczeniem samochodu za okres 01.09.2004 do 31.08.2005 mogą być w całości kosztem uzyskania przychodu 2004r. Za takim rozumowaniem przemawia wyrok NSA z dnia 25.01.2002r. sygn. akt I SA Gd/874/99, w którym są uznał, że składki OC/AC uiszczane w danym roku podatkowym, mimo, iż obejmują również częściowo okres następnego roku podatkowego, podlegają potrąceniu w roku ich poniesienia, bowiem ustawa nie upoważnia do stosunkowego rozdzielania kosztów faktycznie poniesionych w danym roku podatkowym, a związanych również częściowo z przychodem uzyskanym w następnym roku podatkowym.

W związku z powyższym, Podatnik uważa, iż nic nie stoi na przeszkodzie aby art. 22 ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych interpretować w ten sposób, iż wydatki stają się co do zasady kosztem podatkowym w całości, w pierwszym roku, w którym zostanie osiągnięty przychód. Okoliczność, że dzięki poniesionym wydatkom podatnik może będzie osiągał bliżej nieokreślone przychody w przyszłych latach podatkowych-nie ma tu znaczenia.

Stanowisko tut. organu podatkowego

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby określony wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:
- wydatek został poniesiony przez Podatnika
- poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością
- wydatek jest poniesiony w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów
- wydatek nie został zaliczony do katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionego w art. 23.

Zgodnie art. 22 ust.4 w/w ustawy, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust.5 i ust.6, są potrącane tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

W myśl ust.5, u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione.

Zgodnie z ust.6 w/w ustawy, zasada określona w ust.5 ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik przy zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów, stosuje metodę memoriałową określoną w art. 22 ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów możliwość zastosowania tej metody, wynika z przepisu ust.6. Warunkiem stosowania tej metody jest, to, aby stale w każdym roku podatkowym księgi były prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

W przypadku opisanym we wniosku, poniesione w 2004r. wydatki dotyczą dwóch lat podatkowych 2004r. i 2005r., a tym samym mają związek z przychodami za te lata. Zatem zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami wartość składki ubezpieczeniowej zapłaconej w 2004r. (dotyczącej ubezpieczenia przypadającego na dwa lata podatkowe, 2004 i 2005) w przypadku podatnika stosującego metodę „ memoriałową”, a więc z wyodrębnieniem kosztów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego, nie może być zaliczona w całości do kosztów uzyskania przychodów w roku poniesienia. Stanowi ona koszty uzyskania przychodów roku 2004 i roku 2005 w wysokości proporcjonalnej do okresów, do których się odnosi.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Panią we wniosku jest nieprawidłowe.

Ponadto należy zauważyć, iż rozstrzygnięcia NSA podejmowane w realiach konkretnej sprawy nie stanowią źródła prawa powszechnie obowiązującego.

Pouczenie:
Udzielona interpretacja co do zakresu i stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 14.02.2005 oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia opisanego we wniosku.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, przysługuje zażalenie.
Zażalenie zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1, art. 220 i art.223 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej, winno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wys. 5 zł (w znakach opłaty skarbowej).
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.
Otrzymują:
1. Adresat
2. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
3. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie
4. a/a



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj