Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/P1/423-0029/05/AP
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/P1/423-0029/05/AP
Data
2005.05.04



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
okres rozliczeniowy
wynagrodzenie za pracę
wypłata


Pytanie podatnika
Czy aby zaliczyć wynagrodzenia i składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodów danego miesiąca należy wypłacić je do dnia złożenia deklaracji CIT-2 za dany miesiąc, tj. do 20 dnia następnego miesiąca?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie kosztów uzyskania przychodów – wydatki z tytułu wynagrodzenia za pracę

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka wypłaca pracownikom wynagrodzenia, przy czym część tychże wynagrodzeń za dany miesiąc wypłacana jest z dołu, tj. do 10 dnia następnego miesiąca, składki ZUS natomiast przekazywane są do 15 dnia następnego miesiąca.

Podatnik stoi na stanowisku, iż aby zaliczyć wynagrodzenia i składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodów danego miesiąca należy wypłacić je do dnia złożenia deklaracji CIT-2 za dany miesiąc, tj. do 20 dnia następnego miesiąca.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz.654 z późn. zm.), który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak wynika z powyższego przepisu kosztem uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. A zatem zgodnie z art. 15 ust. 1 wymienionej ustawy wypłacone pracownikom przez pracodawcę wynagrodzenia stanowią co do zasady koszty uzyskania przychodów.

Jednakże należy mieć na uwadze treść przepisów art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzemieniu nadanym ustawą z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533) i wprowadzonych do ustawy od dnia 01.01.2005r.

I tak, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych, lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., Nr 22, poz. 270 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. W myśl natomiast art. 16 ust. 1 pkt 57a wymienionej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez płatnika składek.

W związku z powołanymi powyżej przepisami należy przyjąć, że niewypłacone w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu) wynagrodzenia nie będą stanowić kosztu uzyskania przychodu w tym okresie. Po wypłaceniu zaś lub też po postawieniu ich do dyspozycji pracownika wynagrodzenia stanowić będą koszt uzyskania przychodu w okresie (miesiącu), w którym dokonana została ich wypłata. Analogiczne uregulowanie dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne, w części finansowanej przez pracodawcę, które to składki pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów po ich zapłaceniu. Zatem przed faktycznym dokonaniem przez pracodawcę zapłaty tych składek, nie będą one mogły być przez niego zaliczone do kosztów uzyskania przychodów danego okresu rozliczeniowego, tj. miesiąca lub roku podatkowego.

Zatem nieprawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż aby zaliczyć wynagrodzenia i składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodów danego miesiąca należy wypłacić je do dnia złożenia deklaracji CIT-2 za dany miesiąc, tj. do 20 dnia następnego miesiąca.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj