Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
KM-005-2/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
KM-005-2/05
Data
2005.04.11



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych


Pytanie podatnika
Czy transakcje umów kupna-sprzedaży pomiędzy osobą fizyczną, a Pana firmą są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych i ich zgłoszeniu na obowiązujących drukach na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), który mówi, że „nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług”.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana pisma z dnia 09 marca 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych

postanawiam

uznać Pana stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 09 marca 2005 r. wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że jest Pan podatnikiem podatku VAT i dla potrzeb swojej działalności będzie dokonywał zakupu maszyn i urządzeń od firm oraz od osób fizycznych. Według Pana transakcje umów kupna-sprzedaży pomiędzy osobą fizyczną, a Pana firmą są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych i ich zgłoszeniu na obowiązujących drukach na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), który mówi, że „nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług”.

Ustosunkowując się do przedmiotowego pisma, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy nie podziela Pana stanowiska i udziela wyjaśnień.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają między innymi umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 powyższej ustawy nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) za towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, a za sprzedaż w myśl art. 2 pkt 22 powyższej ustawy rozumie się między innymi odpłatną dostawę towarów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z treści powyższych przepisów wynika, że samo bycie podatnikiem podatku od towarów i usług nie wystarczy, aby skorzystać z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przewidzianego w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem w każdym przypadku należy badać powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług lub zwolnienie z tego obowiązku wyłącznie w stosunku do strony dokonującej sprzedaży i tylko w zakresie konkretnej czynności.

Należy zaznaczyć, że z tytułu nabycia maszyn i urządzeń od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej nie będzie Pan świadczył odpłatnej dostawy towaru, a więc w tym przypadku u Pana nie powstanie obowiązek w podatku od towarów i usług.

Użyty przez ustawodawcę zwrot „z tytułu dokonania tej czynności” jednoznacznie wskazuje, że obowiązek podatkowy w podatku VAT może powstać jedynie w stosunku do strony sprzedającej (świadczącej odpłatną dostawę towaru), jeżeli będzie ona prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą zgodnie z art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednakże z uwagi na to, że stroną sprzedającą jak pisze Pan w piśmie z dnia 9 marca 2005 r. będzie osoba fizyczna „przysłowiowy Kowalski”, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług wobec sprzedającego nie powstanie.

Reasumując, skoro żadna ze stron z tytułu dokonania tych konkretnych czynności cywilnoprawnych (umowy sprzedaży maszyn i urządzeń) nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, zawarte przez Pana umowy sprzedaży z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej nie będą korzystały z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w związku z tym będą opodatkowane tym podatkiem na zasadach ogólnych wg stawki 2% na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych lub będą od tego podatku zwolnione przy spełnianiu warunków zawartych w art. 9 pkt 6 powołanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi. Jednocześnie wskazuję, ze zgodnie z art. 14b § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Pana wiążąca. Interpretacja ta jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji o czym stanowi art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

W myśl art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj