Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/FB/005-229/BCz/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/FB/005-229/BCz/05
Data
2005.06.30



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
sprzedaż akcji
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży akcji na giełdzie w Paryżu w 2004r. zwolniony jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


DECYZJA


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60/ po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 5 maja 2005r. /data wpływu do Izby Skarbowej/ na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów z dnia 25 kwietnia 2005r. Nr US33/NG/GF/415-42/2005/EW- nie uwzględniające Pana stanowiska oraz argumentów przedstawionych we wniosku z dnia 10 marca 2005r. uzupełnionego w dniu 29 marca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania dochodów osiągniętych ze sprzedaży na giełdzie zagranicznej tj. we Francji 2004r. akcji pracowniczych spółki T. S.A., Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


orzeka:


- odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia.


U z a s a d n i e n i e


Jak wynika z akt sprawy – wnioskiem z dnia 10 marca 2005r. uzupełnionym w dniu 29 marca 2005r. wystąpił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania dochodów osiągniętych ze sprzedaży na giełdzie zagranicznej tj. we Francji 2004r. akcji pracowniczych spółki THOMSON Multimedia S.A.W latach 1999-2000 na podstawie francuskiej ustawy prywatyzacyjnej nabył Pan akcje pracownicze firmy THOMSON Multimedia S.A., której polskiej filii był Pan pracownikiem i które sprzedał w marcu 2004r. na rynku zagranicznym Domu Inwestycyjnego BRE Bank S.A.


Powołując się na przepis art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm./ podnosi Pan, że dochód uzyskany ze sprzedaży akcji na giełdzie w Paryżu w 2004r. zwolniony jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu powyższego wniosku – postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2005r. Nr US33/NG/GF/415-42/2005/EW uznał Pana stanowisko za nieprawidłowe.


W uzasadnieniu swojego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnił, że zgodnie z art. 3 ust. 1 i art. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów /nieograniczony obowiązek podatkowy/. Przepis art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu.Zapis art. 13 ust. 3 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu, podpisanej w Warszawie w dniu 20 czerwca 1975r. pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej /Dz. U. z 1977r. Nr 1, poz. 5/ wskazuje na opodatkowanie uzyskanych przez podatnika dochodów w państwie miejsca zamieszkania.Ponieważ nie posiada Pan miejsca zamieszkania na terenie Francji, sprzedaż akcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terenie Francji.


Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego powoływanie się przez Pana na przepis art. 19 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw jest nieuzasadnione, ponieważ nie zostały przez Pana spełnione przesłanki, od istnienia których ustawodawca uzależnia nie pobieranie podatku dochodowego w trybie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, mimo faktycznego nabycia akcji przed dniem 1 stycznia 2004r. i zbycia ich w 2004r.


W konsekwencji uzyskany przez Pana dochód z tytułu odpłatnego zbycia akcji spółki T. S.A. będzie podlegał połączeniu z innymi dochodami na podstawie przepisu art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a po zakończeniu roku podatkowego powinien być wykazany w zeznaniu rocznym i opodatkowany wg. skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.W dniu 16 maja 2005r. /data wpływu do Izby Skarbowej/ złożył Pan do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zażalenie na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów z dnia 25 kwietnia 2005r. Nr US33/NG/GF/415-42/2005/EW.


W zażaleniu tym wniósł Pan o uchylenie niekorzystnego dla Pana stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego wyrażonego w powyższym postanowieniu i uznanie za prawidłowe stanowiska, że uzyskany w 2004r. dochód z tytułu zbycia akcji pracowniczych spółki T. SA zakupionych w latach 1999-2000 nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Podnosi Pan również, że akapit odnoszący się do ustawy – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi nie dotyczy poruszanego przez Pana tematu.


Po rozpatrzeniu zażalenia i zapoznaniu się z całością materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie, Dyrektor Izby Skarbowej nie znalazł podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia.W uzasadnieniu swojego stanowiska Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, co następuje:Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów /nieograniczony obowiązek podatkowy/.Zasada wyrażona w powyższym przepisie uwzględnia jednakże umowy w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną – jak w tym przypadku z Francją – jest Rzeczpospolita Polska.Przepis art. 13 ust. 3 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie w dniu 20 czerwca 1975r. pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej /Dz. U. z 1997r., Nr 1 poz.5 / wskazuje na opodatkowanie uzyskanych przez podatnika dochodów w państwie miejsca zamieszkania. Z uwagi na to, ze nie posiada Pan miejsca zamieszkania na terenie Francji, sprzedaż akcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terenie Francji. Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm./, na który powołuje się Pan we wniosku z dnia 10 marca 2005r. – przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów /poniesionych strat/ uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r.


Powołany przepis art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001r. do dnia 31 grudnia 2003r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi /Dz. U. Nr 118, poz. 754 z późn. zm./.
Z przepisu powyższego wynika, że zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na jego podstawie podlega:
- sprzedaż akcji dopuszczonych do obrotu publicznego, które zostały nabyte na podstawie publicznej oferty,
- sprzedaż akcji, dopuszczonych do obrotu publicznego, które zostały nabyte na giełdzie papierów wartościowych,
- sprzedaż akcji dopuszczonych do obrotu publicznego, które zostały nabyte w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.Niespełnienie któregokolwiek z powyższych warunków wyklucza możliwość objęcia zwolnieniem dochodu ze sprzedaży akcji.
W myśl przepisu art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi – publiczny obrót papierami wartościowymi nie obejmuje proponowania nabycia akcji lub innych papierów wartościowych, z których wynika prawo do nabycia akcji spółki z siedzibą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącej emitentem papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na zagranicznym rynku regulowanym, jeżeli propozycja ta jest skierowana do pracowników spółki od niej zależnej zgodnie z art. 4 pkt 16, z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nawet wówczas gdy spełnione są ogólne przesłanki określające definicję publicznego obrotu, a więc:
a/ proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych,
b/ przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób,
c/ jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż nie jest możliwe zastosowanie wobec Pana zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu zbycia akcji na giełdzie zagranicznej.


W konsekwencji uzyskany przez Pana dochód z tytułu odpłatnego zbycia akcji spółki T. S.A. będzie podlegał połączeniu z innymi dochodami na podstawie przepisu art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a po zakończeniu roku podatkowego powinien być wykazany w zeznaniu rocznym i opodatkowany wg. skali podatkowej określonej w art. 27a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj