Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PD-415/INT/22/TB/05
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/INT/22/TB/05
Data
2005.06.17



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
lokale
najem
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód
zawieszenie działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Pismem z dnia xx.xx.xx podatmik zwrócił się z zapytaniem czy można wynajmować lokal bez odwieszania działalności gospodarczej. Lokal jest majątkiem firmy i stanowi środek trwały.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 , art. 14a§1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity-Dz.U Nr 8 poz 60 z 2005r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje prawidłowe stanowisko zawarte w pismie 04.05.2005r. (wpływ do tutejszego Urzędu 06.05.2005) w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczących wynajmu lokalu.

UZASADNIENIE

W myśl art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity-Dz.U Nr 8 poz 60 z 2005r.), stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie - art.14a §4 Ordynacji podatkowej.

Pismem z dnia 04.05.2005 r zwróciła się Pani z zapytaniem czy można wynajmować lokal bez odwieszania działalności gospodarczej. Lokal jest majątkiem firmy i stanowi środek trwały.

Dokonując analizy problemu należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie mają zastosowanie następujące przepisy prawne:

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000r. ze zm) źródłem przychodów jest najem, podnajmem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie zaś do przepisów art.14 ust. 2 pkt 11 w/w ustawy , przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Pojęcie składników majątkowych zdefiniowane jest w art. 5a, pkt 2 w/w ustawy i oznacza aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
Z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika, że przychodem z działalności gospodarczej są przychody z najmu, jeżeli spełnione są jednocześnie dwie przesłanki:
podatnik prowadzi działalność gospodarczą
przedmiot najmu stanowi składnik majątku związany z tą działalnością.

Należy również nadmienić, że w wyniku nowelizacji jaka nastąpiła ustawą z dnia 9 listopada 2000 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz.1104) od 1 stycznia 2001 roku przychody z najmu , podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku z działalności gospodarczej , nie stanowią przychodów ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 , lecz określonego w art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy, tzn. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że za przychód z najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.(art.14 ust.1e ww. ustawy).

Obecnie przepisy prawa podatkowego nie przewidują czasowej przerwy w wykonaniu działalności nazwanej przez Panią zawieszeniem działalności i nie wprowadza dla takiej sytuacji odrębnych uregulowań. Zatem czasowa przerwa w wykonywaniu działalności nie pozbawia Podatnika przymiotu przedsiębiorcy i nie zwalnia z obowiązków nałożonych na niego jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Dla celów podatkowych Podatnik pozostaje przedsiębiorcą od dnia rozpoczęcia działalności do jej zakończenia (likwidacji) ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawa .
Wobec powyższego może Pani wynajmować lokal bez odwieszania działalności gospodarczej, jednakże przychód z tytułu najmu będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej i będzie opodatkowany według formy zadeklarowanej na rok 2005.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.

Stosownie z art. 14b§1 Ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a§1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta . Jeżeli jednak podatnik zastosował się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja o której mowa w art.14a §1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwym dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 ( art. 14b §2 Ordynacja podatkowa ).

Od niniejszego postanowienia w trybie art 14a §4 i art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia - art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 229 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj