Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ełku
US.III/415-20/05
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/415-20/05
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Ełku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
bezrobocie
dofinansowanie
Fundusz Pracy
rozpoczęcie działalności gospodarczej
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy otrzymane przez osobę bezrobotną jednorazowe środki finansowe z Powiatowego Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie;

art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.04.2005 r. Pani Izabeli R. w sprawie wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy otrzymane przez osobę bezrobotną jednorazowe środki finansowe z Powiatowego Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku stwierdza, że przedstawione stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych
jest prawidłowe.



UZASADNIENIE

W dniu 02.05.2O05 r. Pani Izabela R. zwróciła się z zapytaniem w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego, a mianowicie czy otrzymane przez osobę bezrobotną jednorazowe środki finansowe z Powiatowego Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem docnodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego opisanego w zapytaniu z dnia 23.04.2005 r. wynika, iż Powiatowy Urząd Pracy przyznał Pani Izabeli R. jako osobie bezrobotnej jednorazowo środki finansowe na podjęcie działalności gospodarczej w ramach "Warmińsko-Mazurskiego Programu Przeciwdziałania Długotrwałemu Bezrobociu 2004" projekt posiłkowy "Czas na zmianę" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ocenie Podatnika na tle takich okoliczności faktycznych otrzymane jednorazowo środki finansowe z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie podlegają ewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 2005 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz. U. Nr 70, poz. 630) zarządzono zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przyznanych bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy, o których mowa w § 1 pkt i lit. b i c, rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej, refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz. U. Nr 196, poz. 2018), stanowiących pomoc de minimis w rozumieniu art. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE L 1O z dnia 13.01.2001 r.) i udzielonych zgodnie z przepisami tego rozporządzenia.

Powyższe zaniechanie ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych, od 1 stycznia 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r.

W świetle powyższego uzyskanie przez bezrobotnego w 2004 r. i 2005 r. środki finansowe z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz nie stanowią przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym nie podlegają ewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc wiążącą w przypadku zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 235 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj