Interpretacja Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu
WP-443-44/05
z 23 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WP-443-44/05
Data
2005.06.23



Autor
Urząd Skarbowy w Inowrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek używany
nieruchomości
towar używany


Pytanie podatnika
Czy dostawy nieruchomości wybudowanej i użytkowanej przez spółkę od roku 1992r, ulepszonej wskutek poniesionych w roku 2004 nakładów w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej, jest nieprawidłowe opodatkowania podatkiem od towarów i usług w stawce 22%.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w odpowiedzi na pismo Przedsiębiorstwa „...” sp. z.o.o. z dnia 24.03.2005r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego stwierdza, iż:

stanowisko w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług w stawce 22% dostawy nieruchomości wybudowanej i użytkowanej przez spółkę od roku 1992r, ulepszonej wskutek poniesionych w roku 2004 nakładów w kwocie przekraczającej 30% wartości początkowej, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 24.03.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Przedsiębiorstwa „...” sp. z.o.o. o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym regulowanych przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że : spółka w roku 1992 wybudowała pawilon handlowy i w tym samym roku rozpoczęła jego użytkowanie. W roku 2004 spółka poniosła wydatki na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych) posiadanego budynku. Wysokość nakładów na ulepszenie przekroczyła 30% wartości początkowej budynku a spółka dokonała odliczenia podatku VAT od tych wydatków. W lutym 2005r. spółka zbyła przedmiotowy budynek stosując stawkę VAT w wysokości 22%.

Pytanie podatnika brzmi: czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dostawa przedmiotowego budynku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem podatnika: Biorąc pod uwagę art. 43 ust. 6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podatnik uważa, że taka dostawa nie korzysta ze zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług ponieważ w trakcie użytkowania posiadanego budynku wydatki poniesione przez spółkę na jego ulepszenie przekroczyły 30% jego wartości początkowej, spółka obniżyła kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków a użytkowanie budynku po jego ulepszeniu trwało krócej niż 5 lat. Spółka uznała zatem, że dostawa budynku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług a właściwa stawka podatku przy tej dostawie wynosi 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w oparciu o wyżej przedstawiony przez podatnika stan faktyczny dokonuje interpretacji prawa podatkowego w przedmiocie pytania postawionego przez podatnika.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 654, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych (z zastrzeżeniem ust.10), pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przy czym zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Art. 43 ust. 2 stanowi, iż przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Zwolnienia tego jednak, stosownie do art. 43 ust. 6 nie stosuje się do dostawy używanych budynków i budowli jeżeli spełnione zostały łącznie następujące warunki :

  1. przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej,
  2. podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  3. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż bezsprzecznie spełnione zostały dwa pierwsze warunki dotyczące wielkości poniesionych nakładów na ulepszenie nieruchomości oraz możliwość odliczenia tych wydatków.

Nie jest jednak możliwe wyłączenie przedmiotowej nieruchomości spod zwolnienia z opodatkowania gdyż nie został spełniony trzeci warunek - dotyczący krótszego niż 5 lat okresu użytkowania przedmiotowej nieruchomości. W myśl w/w art. 43 ust. 6 pkt 2 okres użytkowania nieruchomości stanowi cały okres użytkowania przez podatnika środka trwałego (nieruchomości) zarówno w sensie fizycznym – od momentu wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych, jak i w sensie prawnym tzn. także gdy był przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze do momentu jego zbycia. Istotnym jest, iż sposób użytkowania środka trwałego tj. wykorzystywania go w celu wykonywania czynności opodatkowanych ( co miało w tym wypadku miejsce) będzie ściśle związane z prawem do odliczenia podatku naliczonego przy ponoszeniu wydatków na jego ulepszenie. Przy czym ustawodawca nie wprowadził żadnego minimalnego okresu użytkowania w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z uwagi na fakt, iż okres użytkowana przedmiotowego budynku zgodnie z w/w przepisem liczony winien być od roku 1992 (kiedy budynek wybudowano i zaczęto użytkować) a nie od roku 2004 (kiedy dokonano modernizacji budynku przekraczającej 30% jego wartości początkowej) zatem zwolnienie od opodatkowania dostawy przedmiotowej nieruchomości wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy ma w tym wypadku zastosowanie. Biorąc pod uwagę błędny sposób interpretowania przez podatnika okresu użytkowania nieruchomości stwierdzić należy, iż w omawianym stanie faktycznym zastosowanie art. 43 ust. 6 w/w ustawy nie daje podatnikowi możliwości wyłączenia przedmiotowej dostawy nieruchomości ze zwolnienia z opodatkowania i zastosowania podstawowej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.

Interpretacja stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak zastosuje się Pan do powyższej interpretacji organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia powyższego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Powyższa interpretacja wiąże natomiast organ podatkowy i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji, w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj