Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-74-87/05/AF
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-74-87/05/AF
Data
2005.05.11



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
bilety
cel wydatku
dokumenty
działalność
funkcja
koszty funkcjonowania
koszty przejazdu
koszty uzyskania przychodów
koszty zarządu
miejsce zamieszkania
osoby zagraniczne
pośrednictwo
prezes zarządu
uchwała wspólników
zakup
związek przyczynowo-skutkowy


Pytanie podatnika
Czy koszty poniesione na zakup biletów lotniczych na przelot z miejsca zamieszkania do Polski i z powrotem dla prezesa zarządu-obywatela Czech, zamieszkałego w Czechach, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Prezesa powołano uchwałą nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, nie jest związany ze spółką umową o pracę.


P O S T A N O W I E N I E

W związku z wnioskiem spółki z dnia 25.02.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 01.03.2005.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Prezes zarządu firmy jest obywatelem czeskim i ma miejsce zamieszkania na terytorium Czech. Raz w miesiącu przyjeżdża do siedziby Spółki w celu podpisania dokumentów i załatwienia spraw, które umożliwiają funkcjonowanie firmy oraz pośredniczy pomiędzy Spółką a jedynym udziałowcem, którym jest czeska firma. Spółka ponosi w związku z tym koszty związane z zakupem biletów lotniczych na przelot prezesa firmy z miejsca zamieszkania do Polski i z powrotem. Prezes zarządu został powołany na swoje stanowisko uchwałą nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, co znalazło odzwierciedlenie w akcie notarialnym z 21.08.2003 r. Prezes nie jest związany ze spółka umową o pracę czy jakąkolwiek inną umową cywilnoprawną, poza pełnieniem funkcji z powołania i nie otrzymuje z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Spółka nie podjęła żadnej uchwały, która regulowałaby kwestie ponoszenia przez nią kosztów związanych z przejazdami prezesa z Czech na terytorium RP i z powrotem.

Przedmiotem pytania Podatnika jest potwierdzenie jego stanowiska, iż koszty poniesionych na zakup biletów lotniczych wydatków, może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Ogólna zasada zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów została zawarta w art. 15 ust. 1 zd. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - updop. Stosownie do tego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zatem za koszty uzyskania przychodów należy uznać wszelkie wydatki - po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, tj. wymienionych w negatywnym katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów - o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Mowa tu o kosztach bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanym przychodem oraz o kosztach dotyczących całokształtu działalności podatnika, czyli związanych z funkcjonowaniem firmy.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a updop wyklucza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów określonej w tych artykułach kategorii wydatków, ponoszonych na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) i członków organów osób prawnych, a konkretnie:

#61607; wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów,

#61607; wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

W opisanym stanie faktycznym art. 16 ust. 1 pkt 38 nie ma zastosowania, ponieważ niezależnie od rodzaju łączącego strony stosunku prawnego, prezes zarządu nie jest równocześnie udziałowcem Spółki (jedynym jej udziałowcem jest spółka czeska). Nie ma też zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy, ponieważ zarząd i występujący w jego imieniu prezes nie jest organem stanowiącym, ale zarządzającym Spółką, a ustanowione w tym przepisie wyłączenie nie obejmuje wydatków na rzecz takiej kategorii organów.

W odniesieniu zatem do przedstawionego stanu faktycznego, decydujące znaczenie będzie mieć art. 15 ust. 1 updop, który znajdzie zastosowanie po spełnieniu określonej w nim hipotezy.

Do prawidłowego funkcjonowania Spółki z pewnością niezbędne jest ponoszenie wydatków związanych z funkcjonowaniem jej organów, w tym zarządu i jego prezesa. W związku z powyższym, wydatki ponoszone dla prawidłowego funkcjonowania zarządu są kosztami funkcjonowania Spółki.

W opisanej sytuacji można przyjąć, iż koszt zakupu biletów lotniczych można uznać za koszt uzyskania przychodów, o ile Podatnik uprawdopodobni, że ich zakup ma związek z działaniami prezesa, które w bezpośredni lub pośredni sposób wpływają lub, realnie zakładając, mogą wpłynąć na uzyskanie przez Spółkę przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, składane za pośrednictwem tutejszego urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj