Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US-36/2CF/413/IP-68/2005/BS
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-36/2CF/413/IP-68/2005/BS
Data
2005.07.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Zwolnienia czasowe


Słowa kluczowe
akcje pracownicze


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym dochód uzyskany ze sprzedaży akcji spółki X S.A., które nabyła Pani w roku 1999 jako członek Stowarzyszenia Pracowników X .S.A.?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.216 §1 i art. 169 §4 oraz art.14a §1 i §5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 kwietnia 2005r. (wpływ do tut. organu w dniu 26 kwietnia 2005r., uzupełnionego w dniu 30 kwietnia 2005r.) dotyczącego udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego sprzedaży akcji pracowniczych

p o s t a n a w i a

uznać Pani stanowisko za niezgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie zaistnienia omawianego stanu rzeczywistego

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 26.04.2005r. złożyła Pani w tut. Urzędzie wniosek w sprawie udzielenia informacji w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, na temat opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji spółki X S.A.

Ze złożonego pisma wynika, że w latach 1998-1999 Stowarzyszenie Pracowników X S.A. spółka sprzedała akcje swoim członkom. W wyniku połączenia dwóch spółek Y S.A. i X S.A. doszło do wydania akcjonariuszom X S.A. akcji spółki Y S.A. za pośrednictwem Domu Maklerskiego Banku Handlowego S.A. w dniu 31.12.1999r.

Pani zdaniem, dochód uzyskany ze sprzedaży w/w akcji jest zwolniony z opodatkowania.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 z późn. zm.) przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat), uzyskanych po 31 grudnia 2003r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 ust. 1 pkt 1 lit.b ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r.

Art. 52 ust. 1 pkt 1 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia od podatku dochodowego dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym.

W świetle powyższego, zwolnienie ma zastosowanie przy spełnieniu łącznie dwóch warunków tj. aby sprzedaż dotyczyła akcji dopuszczonych do obrotu publicznego oraz aby akcje zostały nabyte na podstawie oferty publicznej.

Z przedstawionych dokumentów wynika, że Komisja Papierów Wartościowych decyzją Nr .. z dnia 30.06.2004r. dopuściła do publicznego obrotu akcje spółki S.A., które nabyła Pani , na zasadach subskrypcji , jednak nie został spełniony drugi warunek, a mianowicie nie zostały nabyte na podstawie publicznej oferty.

Definicję oferty zawiera art.66 § 1 kodeksu cywilnego, z treści którego wynika, że jest to oświadczenie woli jednej strony adresowane do drugiej strony w celu zawarcia umowy, określająca jej istotne postanowienia. Do uznania jednak oferty za publiczną konieczne jest jej skierowanie do bliżej nieokreślonych osób w sposób umożliwiający zapoznanie się z jej warunkami kręgu niezidentyfikowanych odbiorców oferty.

Nabywanie akcji spółki X S.A. zamienionych następnie na będące przedmiotem niniejszej odpowiedzi akcje Y S.A. zostało ściśle określone w regulaminie nabywania akcji i ograniczało krąg nabywców akcji tylko do pracowników, byłych pracowników i członków zarządów wchodzących w skład spółki X S.A.

W tej sytuacji należy stwierdzić, że w/w akcje nie zostały przez Panią nabyte w drodze oferty publicznej i dlatego dochód ze sprzedaży tych akcji nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 52 ust. 1 pkt 1 lit.b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, dochody osiągnięte przez Panią ze sprzedaży akcji spółki Y S.A. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym wg 19% stawki zgodnie z art. 30 b ust. 1 w/w ustawy.

Dochodów, o których mowa w ust. 1 nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c. Na podstawie art. 30 b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym (PIT-38), o którym mowa w art. 45 ust. 1 a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym, m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należny podatek dochodowy w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Pani stan faktyczny, tut. Organ postanowił jak w sentencji. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchybienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj