Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/62/05/AG
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/62/05/AG
Data
2005.06.17



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie przyznane członkom zarządu z tytułu uczestnictwa w roku 2004 w Zarządzie Spółki należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 2004r. czy dopiero 2005r. ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia przyznanego członkom zarządu z tytułu uczestnictwa w roku 2004 w Zarządzie Spółki na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji, czy wynagrodzenie przyznane członkom zarządu z tytułu uczestnictwa w roku 2004 w Zarządzie Spółki należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 2004r. czy dopiero 2005r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników, w dniu 7.01.2004r. podjęto dwie uchwały w przedmiocie przyznania dwóm członkom zarządu wynagrodzenia z tytułu uczestnictwa w Zarządzie Spółki w 2004r. Z podjętych uchwał wynika, iż przyznanie rocznego wynagrodzenia z w/w tytułu przysługuje odpowiednio 7% dla jednego i 15 % dla drugiego członka z zysku brutto wypracowanego przez Spółkę, pomniejszonego o nierozliczone straty z lat ubiegłych. Wypłata wynagrodzenia nastąpić miała po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2004r. nie później jednak niż do dnia 31.05.2005r.
W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem, czy wynagrodzenie ma obciążyć koszty uzyskania przychodu w roku 2004, czy też 2005.

Zdaniem wnioskodawcy ustalenie podstawy opodatkowania za 2004r. występuje w oparciu o przepisy w brzmieniu obowiązującym na dzień 31.12.2004r. przy uwzględnieniu zasady memoriału. Sposób rozliczenia wynagrodzeń należnych w roku podatkowych, a wypłacanych w kolejnym roku podatkowym uregulowany był w art. 185 ust. 4 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004r. Przepis ten nakazuje potrącanie kosztów uzyskania przychodu w tych latach, których koszty te dotyczą, potrącanie kosztów poniesionych w latach poprzednich roku podatkowego, lecz dotyczące przychodów roku poprzedniego, a także potrącanie kosztów określonych co do rodzaju i kwoty, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe - wówczas są potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
W związku z tym wnioskodawca uważa, że skoro wynagrodzenie było określone co do rodzaju i kwoty (zgodnie z uchwałą Zgromadzenie Wspólników) oraz istniała możliwość ich zarachowania do kosztów roku 2004 - można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu roku 2004.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż dyspozycja zawarta w art. 16 ust. 1 pkt 57 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie pozwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu "niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 200r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy". Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 7 wskazanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymane przez osoby nienależnie od sposobu ich powołania należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Do tych źródeł przychodów należy więc zaliczyć wynagrodzenie członków zarządu przyznane z tytułu uczestnictwa w Zarządzie Spółki w 2004r.

Reasumując, Spółka może zaliczyć wynagrodzenia członków zarządu do kosztów uzyskania przychodu tego roku podatkowego, w którym wynagrodzenia te zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji, lecz nie wcześniej niż przed 07.01.2004r., tj. datą podjęcia uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia o przyznanie wynagrodzenia członkom zarządu.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku Spółki jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąż natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj