Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bartoszycach
USII/443-25/05
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USII/443-25/05
Data
2005.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Bartoszycach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
administrowanie nieruchomością
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Kiedy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przedmiotowych wydatków?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach postanawia uznać, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08.06.2005 r. (data wpływu 10.06.2005 r.), uzupełnione pismem z dnia 22.06.2005 r. (data wpływu 27.06.2005 r.) jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 08.06.2005 r. zwróciła się Pani o pisemną interpretację z zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

W złożonym wniosku przedstawiła Pani następujący stan faktyczny.

Począwszy od 23.12.2004 r., świadczy Pani usługi w zakresie administrowania nieruchomościami mieszkalnymi na zlecenie. Na początek działalności otrzymała Pani w grudniu 2004 r. środki z Rejonowego Urzędu Pracy, które przeznaczyła na wyposażenie biura (komputer, drukarka, meble i materiały biurowe). Jak wynika ze złożonego wniosku, nie dokonywała Pani obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony wynikający z ww. nabyć. Dodatkowo informuje Pani, że w dniu 27.01.2005 r. złożyła Pani zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, ponieważ jest Pani pośrednikiem w dostarczaniu energii cieplnej do zarządzanych przez siebie budynków.

Stanowisko Pani jest takie, że w tak przedstawionym faktycznym, ze względu na to, że wydatki poniesione w roku 2004 roku były związane ze sprzedażą zwolnioną, tj. usługami w zakresie administrowania nieruchomościami mieszkalnymi na zlecenie, nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z przedmiotowych wydatków.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 82 ust. 3 cyt. ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art. 43 – 81 ustawy o VAT zwolnienia od podatku (...).

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, ze zm.), wydanym na podstawie powyższej delegacji ustawowej, w § 8 ust. 1 pkt 8, jako czynności zwolnione wymieniono usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 70.32.11)

W myśl art. 86 ust. 1 cytowanej już ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Wobec powyższego, przy założeniu, że w roku 2004 całość przychodów podlegała zwolnieniu od podatku VAT, stanowisko wyrażone w rozpoznawanym zapytaniu, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z nabycia towarów i usług w roku 2004 nie przysługiwało należy, uznać za prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Postanowienie niniejsze nie jest wiążące dla wnioskodawcy natomiast wiąże Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach oraz Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie – do czasu zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w chwili zmiany stanu prawnego będącego przedmiotem rozstrzygnięcia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Wniesienia zażalenia wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i 0,50 zł od każdego załącznika – art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i art. 9 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86 poz. 960 z póź. zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj