Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUSII/443/99/05/MR
z 27 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUSII/443/99/05/MR
Data
2005.07.27



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
deklaracje
miejsce świadczenia usług
świadczenie usług
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy kwestii ujęcia w deklaracji VAT-7 usług budowlano-montażowych świadczonych w Niemczech?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 09.06.2005 r. (z datą wpływu 24.06.2005 r.), znak: Ldz. 375/IR/2005, dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

Pismem z dnia 24.06.2005 r. (data wpływu pisma do tut. Urzędu) Podatnik prowadzący działalność zwrócił się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą dotyczącą interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka posiada oddział na terenie Niemiec, który świadczy tam usługi budowlano - montażowe. Wątpliwości Jednostki dotyczą kwestii ujęcia w deklaracji VAT-7 usług budowlano - montażowych świadczonych w Niemczech. Zdaniem Podatnika nie ma On obowiązku wykazywania obrotu z tytułu świadczenia ww. usług w składanych deklaracjach podatkowych (VAT-7).

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, informuje:
Zgodnie z zapisem art. 27 ust. 2 wzmiankowanej na wstępie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - zwanej dalej ustawą, na zasadzie odstępstwa od reguły ustanowionej w ust. 1 ww. przepisu, w myśl której miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku zaś braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania (...), w przypadku usług związanych z nieruchomościami, a za takie uznać należy niewątpliwie usługi budowlano-montażowe, o których mowa w zapytaniu - miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości. Miejscem świadczenia usług budowlano-montażowych jest zatem miejsce, gdzie położone są nieruchomości, z którymi usługi te są związane, tj. w przedstawionym stanie faktycznym na terytorium Niemiec. Tam też podlegają one opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej. W związku z powyższym, ww. usługi, które są wykonywane (świadczone) poza terytorium RP, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dlatego też Spółka postępuje prawidłowo nie wykazując obrotu z tytułu ich świadczenia w składanych deklaracjach podatkowych dla tego podatku (VAT-7). Czynności te pozostają bowiem poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku przez Podatnika, tj. 24.06.2005 r. i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, ul. Geodetów 1. Zażalenie należy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem organu, który je wydał. Zażalenie winno zawierać zgodnie z art. 222 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj