Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
EI/37/10/2005
z 15 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EI/37/10/2005
Data
2005.06.15



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Podatnik w m-cu kwietniu 2004r. rozpoczął budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W trakcie trwania powyższej budowy zakupił materiały i usługi budowlane udokumentowane fakturami VAT. Do końca 2004r. budynek został wybudowany ale nie został formalnie oddany do użytkowania przez organ nadzoru budowlanego (w m-cu grudniu 2004r. trwały jeszcze roboty wykończeniowe). Zdaniem podatnika przepisy podatku dochodowego od osób fizycznych nie wykluczają możliwości odliczenia w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej poniesionych wydatków przed formalnym oddaniem budynku do użytkowania.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), art. 27a ust. 1 pkt 1 i ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach uznaje za nieprawidłowe stanowisko Pana przedstawione w złożonym w dniu 23.03.2005r. wniosku w sprawie odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej wydatków poniesionych na nowobudowany dom przed jego oddaniem do użytkowania.

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę.

W dniu 23.03.2005r. do tut. organu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w m-cu kwietniu 2004r. rozpoczął Pan budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W trakcie trwania powyższej budowy zakupił Pan materiały i usługi budowlane udokumentowane fakturami VAT. Do końca 2004r. budynek został wybudowany, przykryty, ocieplony, posiada okna, drzwi, tynki oraz kompletne instalacje. Powyższy budynek mieszkalny w 2004r. nie został formalnie oddany do użytkowania przez organ nadzoru budowlanego (w m-cu grudniu 2004r. trwały jeszcze roboty wykończeniowe).

W związku z faktem, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ocenie Pana nie wykluczają możliwości odliczenia w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej poniesionych wydatków przed formalnym oddaniem budynku do użytkowania, przysługuje Panu odliczenie od podatku poniesionych wydatków do wysokości ulgi remontowej.

2. Ocena prawna stanowiska.

Począwszy od 2003r. obowiązuje kolejny trzyletni okres funkcjonowania ulgi na remont i modernizację obejmujący lata 2003-2005.

W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy art. 12 ust.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U Nr 202, poz.1956), który stanowi, że wydatki o których mowa w art.27a ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art.27a i art.45 ust.3a pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. Powołany wyżej przepis art.27a w ust.1 pkt 1 w/w ustawy stanowi, że podatek dochodowy od osób, o których mowa w art.3 ust.1, obliczony zgodnie z art.27 i 27b zmniejsza się na zasadach określonych w ust.2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Tytuł prawny do zajmowania budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wynikać może z przepisów prawnych, bądź postanowień umownych, a także działań władczych organów administracji publicznej.Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, czy budynku mieszkalnego uważa się m.in.: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu lub budynku mieszkalnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż nowobudowany przez Pana budynek mieszkalny w 2004 roku nie został formalnie oddany do użytkowania i ponoszone w tym roku wydatki na zakup materiałów i usług budowlanych wykorzystane były do jego budowy.W świetle powołanych przepisów wydatków tych nie można uznać jako ponoszonych w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, albowiem przedmiotowa ulga wiąże się z zajmowanym (użytkowanym) budynkiem mieszkalnym. Istotą remontu jest wykonywanie robót budowlanych w istniejącym już obiekcie, polegających głównie na wymianie dotychczas zużytych składników wyposażenia technicznego budynku, natomiast istotą modernizacji jest trwałe ulepszenie, unowocześnienie istniejącego budynku.Tymczasem wydatki poniesione przez Pana w 2004r. dotyczą budynku o nieukończonym procesie budowy i są wydatkami na budowę, a co za tym idzie nie mogą być odliczone od podatku w ramach tzw. ulgi remontowo-modernizacyjnej.

Wobec powyższego tut. Organ nie podziela Pana poglądu, że przepisy prawa podatkowego w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym dają możliwość korzystania z ulgi remontowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj