Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1975/04/CIP/01
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1975/04/CIP/01
Data
2004.11.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
budynek używany
lokal użytkowy
obrót
sprzedaż
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
1. Podatnik zapytuje, czy w przypadku nie przekroczenia równowartości 10.000 EURO z tytułu najmu pomieszczeń na cele użytkowe jest zwolniony od podatku od towarów i usług ?
Zdaniem podatnika w przypadku nie przekroczenia corocznie ustalanej kwoty równowartości 10.000 EURO jest podstawą do zwolnienia podatnika z podatku od towarów i usług.
2. Podatnik zapytuje, czy należy opodatkować sprzedaż lokalu użytkowego mieszczącego się w budynku, w którym od chwili budowy minęło pięć lat kalendarzowych.?
Zdaniem podatnika jeżeli upłynie pięć lat kalendarzowych nie doliczamy podatku VAT, a w przypadku mniejszego okresu czasu podatek VAT trzeba doliczyć.


Stan faktyczny:

Podatnik osiąga przychody z tytułu najmu pomieszczeń na cele użytkowe, które nie przekroczyły kwoty 10.000 EURO. Ponadto podatnik zamierza sprzedać lokal użytkowy znajdujący się w budynku mieszkalno- usługowym będącym własnością podatnika.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad. 1

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ - zwanej dalej ustawą VAT – zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz opłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (art. 113 ust. 2 ustawy VAT).

Do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 roku przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm./ - art. 168 ust. 3 ustawy VAT.

W art. 113 ust. 9 w/w ustawy wskazano, iż podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub ust. 8.

Wskazać również należy, iż zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2003 roku w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 202, poz. 1962/ wartość sprzedaży towarów i usług, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku / Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm./ o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług określa się w kwocie 45.700 zł. natomiast w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2004 roku w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług w 2005 roku /Dz. U. Nr 253, poz. 2528/ kwota ta wynosi 43.800 zł.

Z przedstawionego wyżej stanu faktycznego wynika, iż obrót z tytułu prowadzonej działalności przez podatnika nie przekroczył kwoty 10.000 EURO, zatem do momentu przekroczenia tej kwoty w roku bieżącym Podatnik może korzystać z mocy prawa ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług bez konieczności zawiadamiania o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Jednak w momencie przekroczenia w/w kwoty podatnik obowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, przy czym obowiązek ten należy spełnić przed dniem przekroczenia w/w kwoty, natomiast opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie nadwyżka przekraczająca w/w kwotę.

Ad. 2

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ - opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojecie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 29 ust. 5 w/w ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w przypadku dostawy gruntu związanego z budynkiem obowiązuje stawka podatku właściwa dla tego budynku.

Jednocześnie ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje w art. 43 ust. 1 pkt 2 zwolnienie przedmiotowe dla dostawy towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W pkt 10 postanowiono o zwolnieniu dostawy obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 w/w ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki, budowle i ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika, dokonującego dostawy, wyniósł co najmniej pół roku.

W świetle natomiast art. 43 ust. 6 w/w ustawy zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, od tych wydatków, użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze wyżej przedstawione przepisy oraz stan faktyczny sprawy należy stwierdzić, iż odpłatna dostawa używanych budynków, w stosunku do których nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, i które nie spełniają warunków ograniczających zwolnienie określonych w art. 43 ust. 6 w/w ustawy VAT, zwolniona jest z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę upłynęło 5 lat. W przeciwnym przypadku dostawa taka podlegać będzie opodatkowaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj