Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/PD-4230Z-83/05/EP
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/PD-4230Z-83/05/EP
Data
2005.10.27



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
kurs waluty
przeliczanie wartości
rezerwy bankowe
rezerwy celowe
waluta obca


Pytanie podatnika
dot. kursu walut jaki należy zastosować przy rozpoznawaniu w kosztach rezerw celowych ( art. 16 ust. 1 pkt. 26 uopdop ) na kredyty udzielone w walutach obcych


D E C Y Z J A


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit a w związku z art. 239 i art. 14 b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. , Nr 8, poz. 60 ze zm. ), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16.08.2005r. Banku "S", wniesionego na postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 02.08.2005r., Nr 1472/ROP3/423-18/05/WND wydane w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Banku w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

orzeka


zmienić postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 02.08.2005r., Nr 1472/ROP3/423-18/05/WND i uznać stanowisko Banku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E


Pismem z dnia 27.05.2005r. Bank, działając zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, wystąpił z wnioskiem o interpretację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Podatnik w ramach prowadzonej działalności udziela kredytów w walutach obcych. Bank tworzy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10.12.2003r. rezerwy na pokrycie wierzytelności kredytowych, które po spełnieniu przesłanek określonych w art. 16 ust. 1 pkt 26 oraz art. 2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zalicza do kosztów uzyskania przychodów .
W związku z tym, iż przepisy podatkowe nie zawierają szczegółowych regulacji dotyczących zastosowania kursu waluty w przypadku rozpoznania w rachunku podatkowym rezerw celowych na kredyty udzielone w walutach obcych, powstają zdaniem Banku wątpliwości czy rezerwa na wymagalny a nieściągalny kredyt walutowy dla celów podatkowych powinna być przeliczona na złote według kursu waluty z dnia:

  • uruchomienia kredytu
  • utworzenia rezerwy celowej w koszty bilansowe
  • uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności kredytowej zgodnie z wyżej powołanymi przepisami.

Zdaniem Banku, koszt uzyskania przychodu stanowi rezerwa ustalona zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami na pokrycie wymagalnych a nieściągalnych kredytów walutowych przeliczona na złote według kursu z dnia uruchomienia kredytu.


Postanowieniem z dnia 02.08.2005r. Nr 1472/ROP3/423-18/05/WND Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielił interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznając stanowisko Spółki zajęte w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu postanowienia podniesiono, iż skoro w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, a koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztów to do obliczenia rezerwy dla celów podatkowych z tytułu kredytu udzielonego w walucie obcej będzie mieć zastosowanie kurs waluty z dnia zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów utworzonej prze bank rezerwy celowej.
Powyższe uzasadnione jest faktem, iż kosztami uzyskania przychodów może być koszt poniesiony przez podatnika w danym dniu i zdarzenie to winno być rozpatrywane na dzień w którym miało miejsce a nie z datą sprzed wystąpienia tego zdarzenia, czyli np. z dnia udzielenia kredytu.


Pismem noszącym datę 16.08.2005r. nadanym za pośrednictwem poczty w dniu 16.08.2005r. ( data stempla pocztowego ) Strona złożyła zażalenie na w/w postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w którym wniosła o jego zmianę.
W uzasadnieniu zażalenia podniesiono, iż tworzona rezerwa celowa jest bezpośrednio związana z udzielonym przez Bank kredytem i odzwierciedla poniesiony przez Bank wydatek z tego tytułu. W związki z powyższym zasadne jest zastosowanie kursu waluty obcej z dnia postawienia środków do dyspozycji kredytobiorcy tj. z dnia poniesienia z tego tytułu wydatku, który w dniu udzielenia tego kredytu nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Może on być rozliczony w rachunku podatkowym dopiero poprzez zaliczenie rezerwy, utworzonej na wymagalne a nieściągalne kredyty, do kosztów uzyskana przychodów.
Podniesiono ponadto, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wiążą możliwość zaliczenia przedmiotowych rezerw na wymagalne a nieściągalne wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów po spełnieniu przesłanek określonych w art. 16 ust. 2a pkt 2. Dopiero z chwilą zaistnienia zdarzeń ściśle określonych w w/w przepisach Bank ma prawo ( a nie obowiązek ) odniesienia w ciężar kosztów uzyskania przychodów rezerw utworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Zaś ograniczenie czasowe odnoszenia w ciężar kosztów podatkowych w/w pozycji wynika z art. 16 ust. 1 pkt 20, co oznacza, że Bank może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym w którym nastąpiło uprawdopodobnienie nieściągalności lub w latach następnych, jednakże nie później niż do czasu ich przedawnienia. Zatem dzień zaliczenia rezerw do kosztów uzyskania przychodów nie jest równoznaczny z dniem, uprawdopodobnienia nieściągalności, tj. z momentem zaistnienia zdarzeń ściśle określonych w art. 16 ust. 2a pkt 2 ustawy o pdop.
Zastosowanie kursu z dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozwala na wybranie miesiąca, w którym kurs danej waluty jest wyższy od kursu z dnia udzielenia kredytu i rozliczenia w rachunku podatkowym kosztu z tytułu rezerw w wyższej wysokości niż faktycznie poniesiono wydatek z tego tytułu. Ponadto skutkiem zastosowania powyższego kursu jest rozliczenie w kosztach podatkowych niezrealizowanych różnic kursowych, co jest niezgodne z generalną regulacją zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu sprawy stwierdza, iż zażalenie wniesione przez Spółkę zasługuje na uwzględnienie.


Zgodnie z art.16 ust. 1 pkt 26 lit. a tiret pierwsze, lit. b i lit. d ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm. ), kosztami uzyskania przychodów są rezerwy utworzone na pokrycie :

  1. wymagalnych a nieściągalnych kredytów ( pożyczek) w jednostkach organizacyjnych o którym mowa w pkt 25 lit. b ,
  2. wymagalnych a nieściągalnych należności z tytułu udzielonych przez banki po dniu 1 stycznia 1997r. gwarancji ( poręczeń ) spłaty kredytów i pożyczek,
  3. 25 % kwoty kredytów ( pożyczek ) zakwalifikowanych do kategorii wątpliwych oraz 25 % zakwalifikowanych do kategorii wątpliwych należności z tytułu gwarancji ( poręczeń ) spłaty kredytów i pożyczek udzielonych przez banki pod dniu 1 stycznia 1997r.,
    jeżeli nieściągalność tych wierzytelności została uprawdopodobniona zgodnie z art. 16 ust. 2a pkt 2 ustawy.

Powyższe przepisy mają zastosowanie również do rezerw utworzonych na pokrycie wymagalnych a nieściągalnych kredytów walutowych oraz części tych kredytów zakwalifikowanych do kategorii wątpliwych.
Zdaniem Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, kosztami uzyskania przychodów są rezerwy ustalone zgodnie z powołanymi wyżej przepisami na pokrycie w/w wierzytelności kredytowych, obliczone według kursu z dnia udzielenia kredytu tj. postawienia środków do dyspozycji kredytobiorcy.
W przypadku zastosowania do powyższego wyliczenia kursu waluty z dnia zaliczenia utworzonej rezerwy do kosztów uzyskania przychodów wystąpiłyby różnice kursowe, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tylko różnice kursowe zrealizowane zalicza się do kosztów uzyskania przychodów .
Tym samym organ odwoławczy potwierdza stanowisko Banku w przedmiotowej kwestii i uznaje za prawidłowe, obliczanie rezerwy stanowiącej koszt uzyskania przychodu według kursu z dnia udzielenia kredytu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj