Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/HTII/4407/14-8/05/BM
z 24 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/HTII/4407/14-8/05/BM
Data
2005.10.24



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
akt notarialny
grunty
opodatkowanie zaliczek


Pytanie podatnika
Jak należy traktować dokonane przed 30.04.04r. wpłaty na poczet wartości udziału w gruncie w sytuacji gdy akt notarialny przenoszący własność lokali zostanie podpisany po 1.05.04r. ?


Decyzja


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1, art. 239, art. 14 b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 jednolity tekst z 2005r.) oraz zgodnie z art. 19 ust. 10 i art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.04r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w związku z wniesionym zażaleniem z dnia 25.02.05r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 14.02.05r. nr 1472/RPP1/443-90/05/RO w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego zgodnie z którym uznano stanowisko strony za nieprawidłowe – Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanowił


- utrzymać zaskarżone postanowienie w mocy.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 12.01.2005r. Strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. We wniosku Strona zawarła pytanie:

Jak należy traktować dokonane przed 30.04.04r. wpłaty na poczet wartości udziału w gruncie w sytuacji gdy akt notarialny przenoszący własność lokali zostanie podpisany po 1.05.04r. ...

Zdaniem Strony wpłaty dokonane przed 30.04.04r. na poczet wartości udziału w gruncie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Postanowieniem z dnia 14.02.2005r. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu w/w wniosku Strony w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona jest spółką developerską, która buduje a następnie sprzedaje lokale mieszkalne wraz z gruntem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 14.02.05r. stwierdził, że w przypadku gdy zapłata za grunt nastąpiła przed dniem 1 maja 2004r. a sprzedaż lokalu wraz z gruntem nastąpi po dniu 1.05.04r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegała dostawa lokalu wraz z gruntem a obowiązek podatkowy w stosunku do wartości gruntu powstaje nie później niż 30 dni od dnia wydania lokalu.

Na powyższe postanowienie strona wniosła zażalenie z dnia 25.02.05r. wnosząc o zmianę w/w postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Strona podnosi, iż jako spółka developerska realizowała budowę budynku od marca 2003r. do września 2004r. Klienci spółki mając na uwadze zmianę przepisów od 1 maja 2004r. wpłacili wszystkie zaliczki tytułem wartości gruntu. Zdaniem Strony obowiązek podatkowy powstał w momencie wpłaty należności za grunt, a więc pod rządami ustawy z dnia 8.01.93r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 z późn. zm.), która nie przewidziała opodatkowania sprzedaży gruntu tym podatkiem. W stanie prawnym obowiązującym przez dniem 1 maja 2004r. grunt nie był towarem w rozumieniu w/w ustawy, w związku z czym jego sprzedaż przed dniem 1maja 2004r. nie podlegała opodatkowaniu. Trudno jest zgodzić się Stronie ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego, że sprzedaż towarów i usług następuje dopiero w momencie podpisywania aktu notarialnego a nie w dacie wpłaty należności i wystawienia faktury. Akt notarialny, w przypadku działalności deweloperskiej jest tylko potwierdzeniem faktów finansowych, które miały miejsce w całym procesie budowy i finansowania mieszkań przez klientów. Stanowisko zawarte w postanowieniu, że VAT powinien być rozliczony w całości dopiero w dacie podpisywania aktu notarialnego jest zdaniem Strony nieprawidłowe, gdyż podatek VAT rozliczony był przez Spółkę w całym okresie realizacji budowy.

Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia:

W art. 2 pkt 6 w/w ustawy o VAT określono, iż towarami są rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W przypadku transakcji dotyczącej dostawy gruntu trwale związanego z budynkami, bo taka ma miejsce w przedmiotowej sprawie, obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z regułą zawartą w art. 19 ust. 10 w/w ustawy o VAT, dotyczącej dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki. W myśl powołanego przepisu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania.Jest to związane z tym, że sprzedaż gruntu jest realizowana w ramach jednego obrotu – dostawy gruntu i związanych z nim budynków, bowiem zgodnie z art. 29 ust.5 w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Tak określony przez ustawodawcę moment powstania obowiązku podatkowego powoduje, że w sytuacji gdy dokonywana jest sprzedaż budynku i na podstawie umowy przedwstępnej uiszczane są zaliczki na poczet tej transakcji każda zaliczka rodzi obowiązek podatkowy. W przedmiotowej sprawie zapłata została już uiszczona w całości zatem po 1.05.04r. klienci Strony nie będą już dokonywać żadnych wpłat dlatego zgodnie z art. 19 ust. 10 w/w ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstanie nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania. Wydanie towaru stanowi skutek zawarcia umowy sprzedaży, która w przypadku sprzedaży nieruchomości dochodzi do skutku pod rygorem nieważności z chwilą zawarcia aktu notarialnego. Zatem obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, której przedmiotem są lokale (budynki) w tym również grunt powstanie nie później niż 30 dnia od dnia wydania. Jednocześnie należy zauważyć, iż w ustawie nie zawarto przepisów przejściowych regulujących w inny sposób moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku uiszczonych przed 1.05.04r. zaliczek na poczet gruntu, tak jak to przewidziano w przypadku wniesionych do spółdzielni mieszkaniowych przed 1.05.04r wkładów budowlanych lub mieszkaniowych.

Po rozpatrzeniu zażalenia i zapoznaniu się z całością materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie Dyrektor Izby Skarbowej z uwagi na powyższe nie znalazł podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj