Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PP/406-69/ME/05
z 22 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/406-69/ME/05
Data
2005.11.22



Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budynek używany
podatek od towarów i usług
sprzedaż budynków
ulepszenie
zwolnienia podmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż budynku od którego, przy zakupie, nie był odliczony podatek VAT, a nakłady na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przekroczyły 30% wartości początkowej, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.08.2005 r. (data stempla pocztowego 01.09.2005 r.) w sprawie zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług dostawy nieruchomości od której przy zakupie nie był odliczony podatek od towarów i usług, natomiast nakłady na ulepszenie budynku poniesione w latach 1999-2000 przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż sprzedaż budynku od którego przy zakupie nie był odliczony podatek VAT, a nakłady na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przekroczyły wielokrotnie poziom 30% wartości początkowej podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

U Z A S A D N I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika o interpretację z zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że w/w sprzedaż nie będzie objęta podatnikiem od towarów i usług postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług i wykonując czynności egzekucyjne dokonał w drodze licytacji sprzedaży budynku stanowiącego własność firmy "X" w A. Budynek ten został do spółki wniesiony aportem w dniu 14 maja 1999 r., nie wystąpił zatem podatek naliczony podlegający odliczeniu, a następnie w latach 1999-2000 poddany został gruntownemu remontowi i adaptacji na cele biurowe, po czym w dniu 31 grudnia 2000 r. został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Nakłady na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przekroczyły wielokrotnie poziom 30% wartości początkowej.

Jak wynika z opisu zawartego we wniosku budynek był faktycznie użytkowany do celów biurowych do 2003 r., natomiast po tym okresie do chwili sprzedaży przechowywane były w nim niesprzedane przez likwidatora składniki ruchome majątku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicja towaru, skonstruowana na potrzeby podatku VAT, zawarta została w art. 2 pkt 6 tej ustawy. Zgodnie z jej brzmieniem przez pojęcie towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Jak wynika z powyższego nieruchomość wraz z budynkami, będąca przedmiotem sprzedaży, jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT, zaś do jego dostawy mają zastosowanie przepisy w/w ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary używane rozumie się budynki, budowle lub ich części jeżeli od końca roku w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Do dostawy towarów używanych przysługuje podatnikowi zwolnienie przedmiotowe od VAT.

W art. 43 ust. 1 pkt 2 określono, że dostawę towarów używanych zwalnia się od podatku, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Równocześnie w art. 6 tegoż artykułu wskazano, że zwolnień nie stosuje się do sprzedaży używanych budynków, budowli lub ich części, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, jeżeli podatnik przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania poniósł wydatki na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości stanowiącej co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Użycie w tym przepisie sformułowania "użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych" wskazuje, że chodzi tu o całkowity okres użytkowania tych towarów do działalności opodatkowanej, a nie o okres od zakończenia modernizacji, czy też o okres liczony od momentu przekroczenia ww. kwoty wydatków poniesionych na modernizację. Powyższa interpretacja została potwierdzona pismem Ministerstwa Finansów z dnia 10.08.2005 r. Nr PP5-0331-39/290/2005/JB/PP-1149.

Wydatki na ulepszenie nieruchomości zostały przez podatnika poniesione w latach 1999-2000. Do 1 maja 2004 r. przy obliczaniu wysokości nakładów ulepszeniowych nie brało się pod uwagę wydatków poniesionych przed 26 marca 2002 r. co wynikało z przepisu art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2002 r. Nr 19 poz. 185). Nowa ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązująca od dnia 1 maja 2004 r. uregulowała kwestię zwolnienia z VAT towarów używanych w zasadzie identycznie co poprzednia, nie uwzględniła jednak przepisu przejściowego. W związku z powyższym przy ustalaniu, czy od sprzedawanej używanej nieruchomości trzeba zapłacić podatek, czy nie, uwzględniamy także nakłady na jej ulepszenie poniesione przed 25 marca 2002 r. Nie ma bowiem przepisu, który pozwalałby je pominąć. Ma to jednak znaczenie tylko w przypadku nieruchomości wykorzystywanych krócej niż 5 lat na potrzeby działalności opodatkowanej VAT. W sytuacji gdy minęło owe 5 lat, wysokość nakładów ulepszeniowych nie ma żadnego znaczenia.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż dostawa nieruchomości, o której mowa w przedmiotowym wniosku nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i jego dostawa będzie zwolniona od VAT, mimo, że w trakcie użytkowania obiektu wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie nieruchomości stanowiły powyżej 30% wartości początkowej nieruchomości i podatnik korzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków to budynek był użytkowany przez podatnika w okresie dłuższym niż 5 lat. Zwolnienie przysługuje na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jej otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj