Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/76/2005/kk
z 19 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/76/2005/kk
Data
2005.10.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
naprawa
odliczenia
podatek
samochód


Pytanie podatnika
Czy podatnik może odliczyć z prowadzonej działalności gospodarczej podatek VAT wynikający z faktury wystawionej przez zakład naprawiający samochód na Towarzystwo Ubezpieczeniowe?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a, art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),
  • § 9 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2005r. w zakresie podatku od towarów i usług, w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej dla innego podmiotu gospodarczego niż podatnik.

W dniu 02 sierpnia 2005r. został złożony wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

W złożonym wniosku stwierdza Pan, że jest właścicielem samochodu osobowego, który użytkuje do celów prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie ewidencji przebiegu pojazdów. Jest Pan podatnikiem podatku VAT i rozlicza się z urzędem skarbowym w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

W bieżącym roku posiadany samochód uległ kolizji drogowej, w wyniku której został poważnie uszkodzony. Faktura za naprawę samochodu została wystawiona na Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym ma Pan wykupione ubezpieczenie AC i OC.

Wypełniając deklarację w Towarzystwie Ubezpieczeniowym w związku z zaistniałą kolizją drogową podał Pan, że jest płatnikiem VAT. Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówiło Centrum Napraw Powypadkowych zapłacenia kwoty VAT wynikającej z faktury twierdząc, że to Pan powinien zapłacić ten podatek.

W związku z tym wystąpił Pan z zapytaniem, czy będzie mógł odliczyć w prowadzonej działalności gospodarczej podatek VAT wynikający z faktury wystawionej przez zakład naprawiający samochód na Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Zdaniem Pana w świetle obowiązujących obecnie przepisów, jeżeli wypadek nie był z Pana winy, to nie może Pan odliczyć VAT z faktury wystawionej przez Centrum Napraw Powypadkowych dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Stanowisko tutejszego Organu:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej m.in. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy.

W świetle powołanych wyżej przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze przysługuje jedynie podatnikowi, który na fakturze został wskazany jako nabywca towaru lub usługi.

Ponadto korzystając z tego prawa należy mieć na uwadze art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, w myśl którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakład naprawiający samochód wystawił fakturę VAT z tytułu jego naprawy na Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym zostało wykupione ubezpieczenie AC i OC, a nie na Pana jako podatnika podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty stwierdza, że nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku wykazanego w przedmiotowej fakturze VAT, wystawionej w związku z naprawą samochodu osobowego stanowiącego Pana własność z uwagi na fakt, iż nabywcą wykonanej usługi naprawy jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe, a nie Pan jako podatnik podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Pana w rozpatrywanym wniosku jest prawidłowe, tzn. że nie przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w podmiotowej fakturze, jednak nie z przyczyn wskazanych przez Pana we wniosku.W przedstawionym stanie faktycznym okoliczność spowodowania kolizji, tj. że nastąpiła nie z Pana winy, nie ma bowiem żadnego wpływu na przedmiotowe rozstrzygnięcie.

Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj