Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II./443/163/2005/JZ
z 19 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II./443/163/2005/JZ
Data
2005.10.19



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
materiały reklamowe
odliczenie podatku od towarów i usług
przekazanie
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności przekazania na cele reprezentacji i reklamy publicznej drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych i odliczanie naliczonego podatku z tytułu zakupu powyższych materiałów.


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 7 ust. 2, ust. 3, art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 8 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 02.09.2005 r. (znak GP/23/05 z datą wpływu 05.09.2005 r.), dotyczące udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług, w części dotyczącej odliczania naliczonego podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących zakup drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, które Podatnik przekazuje na cele reprezentacji i reklamy o charakterze publicznym oraz wykazywania w tym zakresie podatku należnego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie:

  1. w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności przekazania na cele reprezentacji i reklamy publicznej drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe,
  2. w części dotyczącej odliczania naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu zakupu drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych na cele reprezentacji i reklamy publicznej, postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

W dniu 05.09.2005 r. Spółka w tut. Urzędzie złożyła wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w zapytaniu stany faktycznego wynika, iż Podatnik zakupuje drukowane materiały reklamowe i informacyjne, które następnie przekazuje na cele reprezentacji i reklamy. Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii czy stanowisko Spółki przedstawione we wniosku polegające na odliczaniu naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu zakupu drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych przeznaczanych na cele reprezentacji i reklamy publicznej oraz naliczaniu w tej samej wysokości należnego podatku od towarów i usług od tych zakupów można uznać za prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego uprzejmie wyjaśnia, iż: Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, Ustawodawca uznał za dostawę towarów (a więc czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług - art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy) przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Stwierdzić jednak należy, iż z brzmienia powyższych przepisów nie wynika wprost, aby przekazanie przez Podatnika towarów na cele reprezentacji i reklamy podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż z reguły czynności te są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (wskazuje choćby na to fakt, iż czynności te zaliczane są w myśl przepisów o podatkach dochodowych do kosztów uzyskania przychodów, a więc mają związek z przychodem i w swej istocie wiążą się z działalnością gospodarczą Podatnika). Jednakże z uwagi na treść art. 7 ust. 3 ustawy stanowiącym, iż przepisu ust. 2 art. 7 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych prezentów o małej wartości i próbek, wynika a contrario, iż przekazanie towarów, które nie są opisanymi wyżej towarami będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Odnosząc się jednak do treści zapytania Podatnika (przekazywanie na cele reprezentacji i reklamy drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych) stwierdzić należy, iż czynność ta jak wyżej wspomniano wyłączona została z zakresu przepisu art. 7 ust. 2, a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. A zatem Podatnik nie ma obowiązku odprowadzania należnego podatku od towarów i usług z tytułu dokonywania tych czynności.

W odniesieniu natomiast do odliczania naliczonego podatku od towarów i usług z tytułu powyższych zakupów, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego uprzejmie wyjaśnia, iż:
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z przepisu powyższego wynika, iż podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku ponoszonych wydatków z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Przekazanie przez Podatnika na cele reprezentacji i reklamy drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych jest niewątpliwie związane w sposób pośredni z działalnością prowadzoną przez Podatnika, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Istnieje zatem związek ponoszonych wydatków z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli nabyte lub importowane towary i usługi dotyczą czynności o których mowa w art. 7 ust. 3 - 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Z powyższego wynika więc, iż w przypadku gdy nabyte towary dotyczą czynności przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych podatnikowi przysługuje prawo do rozliczenia podatku naliczonego zawartego na fakturze dokumentującej ich zakup.

Reasumując, biorąc pod uwagę powyższe przepisy stwierdzić należy, iż przekazanie przez Podatnika drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, jeżeli ich przekazanie wiązać się będzie bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, natomiast podatek naliczony z tytułu zakupu przedmiotowych towarów będzie co do zasady podlegał odliczeniu. Mając powyższe na uwadze sposób postępowania Podatnika (stanowisko w sprawie) polegający na odliczaniu naliczonego podatku od towarów i usług zawartego fakturach zakupu drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych w celach reprezentacji i reklamy publicznej należy uznać za prawidłowy, natomiast naliczanie przez Spółkę podatku należnego należy uznać za nieprawidłowe. Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku Podatnika tj. 06.09.2005 r. i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, ul. Geodetów 1. Zażalenie należy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem organu, który je wydał. Zażalenie winno zawierać zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj