Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-668/14/US/06
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-668/14/US/06
Data
2006.01.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
oświadczenia
protokół zdawczo-odbiorczy
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy protokół przekazania lokalu mieszkalnego stanowi tytuł prawny do zajmowanego lokalu, a tym samym czy na podstawie tegoż protokołu może Pan, w ramach ulgi remontowo - modernizacyjnej odliczyć poniesione wydatki na zakup materiałów wykończeniowych.


Pismem z dnia 05.12.2005 r., uzupełnionym dnia 21.12.2005 r., zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W dniu 01.12.2005 r. podpisał Pan protokół zdawczo - odbiorczy lokalu mieszkalnego, jak również posiada Pan oświadczenie developera z tego samego dnia stwierdzające Pana prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego, który jest przedmiotem przedwstępnej umowy kupna. Jednakże w chwili obecnej nie posiada Pan aktu notarialnego, gdyż developer nie wywiązał się z przedwstępnej umowy kupna i oddał lokal do użytku w terminie późniejszym niż przewidywała umowa.

Sformułował Pan też następujące pytanie: czy protokół przekazania lokalu mieszkalnego stanowi tytuł prawny do zajmowanego lokalu, a tym samym czy na podstawie tegoż protokołu może Pan, w ramach ulgi remontowo - modernizacyjnej odliczyć poniesione wydatki na zakup materiałów wykończeniowych.

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:na podstawie protokołu przekazania lokalu mieszkalnego poniesione wydatki na zakup materiałów wykończeniowych może Pan zaliczyć do ulgi remontowo - modernizacyjnej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Na podstawie art. 12 ust. 2 stawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tj. poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 powyższej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym mowa powyżej, uważa się m.in.:własność,umowę użyczenia,umowę najmu lub dzierżawy,umowę podnajmu i poddzierżawy,inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu lub budynku mieszkalnego.

Pod pewnymi warunkami, stosunkiem zobowiązaniowym jest również umowa przedwstępna sprzedaży wraz z protokołem zdawczo - odbiorczym mieszkania. Jednakże odliczenie wydatków na remont i modernizację będzie przysługiwało tylko w przypadku, gdy w przedwstępnej umowie zawartej z developerem została zamieszczona klauzula uprawniająca nabywcę do korzystania z lokalu mieszkalnego przed zawarciem właściwej umowy, a ponadto podatnik korzysta z tego lokalu na podstawie protokołu zdawczo - odbiorczego. Jednakże sam protokół zdawczo - odbiorczy, w którym zawarto prawo do dysponowania lokalem, czy też jakikolwiek inny dokument wydany przez dewelopera (prócz umowy przedwstępnej), bez powiązania z przedwstępną umową kupna stwierdzającą prawo do korzystania z lokalu nie stanowi tytułu prawnego do lokalu, gdyż prawo do dysponowania lokalem powinno wynikać z umowy przedwstępnej sprzedaży. Umowa przedwstępna powinna określać datę i warunki, po spełnieniu których podatnik nabywa prawo do dysponowania lokalem i wykonywania w nim jakichkolwiek prac budowlanych. Protokół zdawczo - odbiorczy służy w tym przypadku jako potwierdzenie spełnienia warunków z umowy przedwstępnej. Natomiast tytuł prawny do lokalu nabędzie Pan dopiero po podpisaniu właściwej umowy kupna - sprzedaży z developerem.

W przedstawionym stanie faktycznym, na podstawie odrębnej umowy zawartej z developerem i protokołu zdawczo - odbiorczego, dokonał Pan odbioru lokalu mieszkalnego. Potwierdza to również oświadczenie wydane przez developera, stwierdzające Pana prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego (będącego przedmiotem przedwstępnej umowy kupna) jeszcze przed zawarciem właściwej umowy. Jednakże z przedwstępnej umowy kupna nie wynika, aby nabył Pan prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego przed zawarciem właściwej umowy.

Tak więc, w sytuacji gdy posiada Pan protokół zdawczo - odbiorczy oraz umowę przedwstępną sprzedaży, z której nie wynika prawo do dysponowania lokalem, w takiej sytuacji należy stwierdzić, iż nie nabył Pan tytułu prawnego do przedmiotowego lokalu, a zatem nie zostały spełnione ustawowe warunki uprawniające do odliczenia wydatków poniesionych po dacie odbioru mieszkania, tj. po dniu 01.12.2005 r.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 05.12.2005 r. jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 1 ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji. Stronie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku ul. Świętojańska 13, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj