Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-102/05/KK
z 27 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-102/05/KK
Data
2005.12.27



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność dydaktyczna
edukacja
nauka języka
nauka zawodu
pomoce naukowe


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy potwierdzenia, że wydatki na opracowanie pomocy naukowych dla przyszłych studentów są kosztem uzyskania przychodu oraz momentu ich zaliczenia do tych kosztów.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 26.09.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 07.10.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. potwierdzenia, że wydatki na opracowanie pomocy naukowych dla przyszłych studentów są kosztem uzyskania przychodu oraz momentu ich zaliczenia do tych kosztów, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej jest organizowanie kursów korespondencyjnych w zakresie wykształcenia ogólnego, zawodowego oraz języków obcych. Uruchomienie pierwszych kursów przewidywane jest na styczeń 2006 r. Od momentu rozpoczęcia działalności w listopadzie 2004 roku trwają prace nad przygotowaniem materiałów edukacyjnych do przeprowadzenia kursów, tj.: zeszytów oraz płyt CD. Licencja na prawo do korzystania z poszczególnych kursów zostanie zakupiona przez Stronę od spółki z Niemiec. Przygotowanie tych materiałów wymaga przetłumaczenia ich z języka obcego, korekty merytorycznej (dostosowania ich treści do realiów polskich)oraz weryfikacji poprawności językowej, ewentualnego uzupełnienia ilustracji oraz przygotowania do druku. Wiele kursów wymaga opracowania od podstaw, czyli napisania zeszytu i opracowania materiałów na CD od początku, jego korekty i przygotowania do druku.
W związku z powyższym Spółka ponosi wydatki na prace związane z przygotowaniem zeszytów i płyt CD, np. wynagrodzenie dla tłumaczy, specjalistów od korekty merytorycznej i językowej, ilustratorów, informatyków. Na potrzeby rachunkowości wydatki te ujmowane są na koncie rozliczenia międzyokresowe czynne, w podziale na wydatki składające się na poszczególne rodzaje kursów. Ze względu na pięcioletni okres "użytkowania kursu" aktywowane wydatki będą odpisywane w koszty w równych kwotach miesięcznych przez 5 lat od momentu uruchomienia kursu. Jednakże dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wydatki te zostaną zaliczone w koszty jednorazowo w całości z chwilą uruchomienia kursu, czyli od miesiąca, w którym nastąpi sprzedaż danego kursu pierwszemu zainteresowanemu nim studentowi.
Spółka stoi na stanowisku, że rzeczone koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Argumentuje je tym, że zostały poniesione w związku z prowadzoną przez Stronę działalnością gospodarczą, a ponadto nie są to koszty wymienione w art. 16 ust. 1 wspomnianej ustawy. Spółka uważa, że powyższe wydatki zostały prawidłowo udokumentowane, tj.: w przypadku wykonawców i zleceniobiorców uzyskujących dochody z osobiście wykonywanej działalności na podstawie art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 1993 r. nr 90, poz. 416 ze zm.) ujmowane są w księgach w miesiącu, w którym dokonano wypłaty wynagrodzenia na podstawie wystawionego rachunku, albo na podstawie faktury VAT w miesiącu jej otrzymania.
Jeżeli chodzi o rozliczanie kosztów w czasie, Strona stoi na stanowisku, że powinny one zostać rozliczone jednorazowo w momencie sprzedaży kursu pierwszemu zainteresowanemu nim studentowi. Spółka uważa, że co prawda wspomniane wydatki nie należą do kosztów o charakterze ogólnym, ponieważ odnoszą się one do przychodów ze sprzedawanych kursów, jednakże ze względu na to, że nie wiadomo, ilu studentów wykupi kurs, nie jest możliwe prawidłowe rozliczenie wszystkich kosztów w czasie planowanego pięcioletniego okresu użytkowania kursu.
Analizując stanowisko Strony, stwierdzić należy, że rzeczone koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są nimi koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w art. 16 ust. 1 wspomnianej ustawy. W orzecznictwie ukształtowały się przesłanki, jakie muszą zaistnieć, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, tj.:poniesienie wydatku przez podatnika,definitywność wydatku,jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,poniesienie wydatku w celu uzyskania przychodów,właściwe jego udokumentowanie.
Rzeczone wydatki zostały poniesione przez Stronę, mają również definitywny charakter, ponieważ nie zostały w żaden sposób zwrócone Spółce. Działalność gospodarcza Strony polega na organizowaniu kursów korespondencyjnych, w związku z tym przygotowanie materiałów do tych kursów stanowi koszt poniesiony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Poniesione wydatki były niezbędne do zorganizowania wspomnianych kursów, w związku z czym niewątpliwie poniesiono je w celu uzyskania przychodów. Jeżeli chodzi o dokumentację kosztów, Spółka ponosi je w oparciu o zawartą umowę o dzieło lub umowę zlecenia, natomiast księguje je na podstawie wystawionego rachunku lub faktury VAT. Powyższe wydatki ujmowane są w księgach w miesiącu, w którym dokonano wypłaty wynagrodzenia - w przypadku osób wykonujących osobiście działalność gospodarczą na podstawie art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , natomiast w przypadku wystawienia faktury VAT - w miesiącu otrzymania faktury. W związku z powyższym stwierdzić należy, że Strona posiada dostateczną dokumentację poniesionych wydatków, a więc rzeczone koszty będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Odnosząc się do problemu rozliczania kosztów w czasie, należy mieć na względzie art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do treści tego przepisu koszty uzyskania przychodu są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Odnośnie rzeczonych kosztów stwierdzić należy, iż nie można ich zaliczyć do tzw. kosztów o charakterze ogólnym, czyli takich, których nie da się przyporządkować żadnym konkretnym przychodom, w związku z tym potrącalnych w dacie ich poniesienia. Wydatki poniesione na organizację kursów można powiązać z przychodami z tytułu ich sprzedaży. Jednakże nie da się przyporządkować wspomnianych wydatków w ten sposób, aby były powiązane z przychodami z tytułu sprzedaży poszczególnych kursów. Powodem takiego stanu rzeczy jest m. in. to, że Strona nie ma możliwości określenia z góry, ile kursów sprzeda i kiedy to nastąpi. W związku z tym wspomniane wydatki należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie sprzedania danego kursu pierwszemu zainteresowanemu nim studentowi.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak we wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

1. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów skarbowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).
2. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj