Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/HTI/4407/14-35/05/EN
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/HTI/4407/14-35/05/EN
Data
2006.01.04



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
moment
odliczenie podatku od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
zgłoszenie rejestracyjne


Pytanie podatnika
Od kiedy przysługuje Stronie prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli zgłoszenie rejestracyjne w VAT było dokonane w dniu 23.07.2004r.?


DECYZJA


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a) w związku z art. 239, art. 14a § 4, art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 86 ust.1, art. 96 ust.1 i ust.4, ust.5 pkt 4, art. 113 ust.9, ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16.05.2005r. złożonego przez Sp. z o.o. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 05.05.2005r., nr 1471/NUR2/443-118/05/PD w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącej momentu, od którego Stronie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w podatku od towarów i usług - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanawia


zmienić zaskarżone postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.


UZASADNIENIE


Pismem z dnia 28.02.2005r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej informacji, dotyczącej momentu, od którego przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w podatku od towarów i usług.

Strona podkreśliła, że w dniu 23.07.2004r. złożyła do Urzędu Skarbowego zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług - VAT-R, w którym zaznaczyła, iż pierwszą deklarację podatkową VAT-7 złoży za lipiec 2004r., a zatem przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od momentu rezygnacji ze zwolnienia, tj. od dnia złożenia zgłoszenia rejestracyjnego-od dnia 23.07.2004r.

Zdaniem Strony potwierdzeniem powyższego stanowiska jest regulacja prawna, zawarta w art. 88 ust.1 pkt 5 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Postanowieniem z dnia 05.05.2005r., nr 1471/NUR2/443-118/05/PD Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

W zażaleniu Strona wskazuje, że interpretacja dokonana przez organ pierwszej instancji nie jest prawidłowa i winna ulec zmianie, ponieważ rozstrzygnięcie to opiera się wyłącznie na art. 88 ust.4 ustawy o VAT, natomiast art. 88 ust.1 pkt 5 lit. a) w związku z art. 113 ust.5 i ust.7 w/w ustawy został całkowicie pominięty.Strona w zażaleniu stoi na stanowisku, iż chwilą, w której uzewnętrzniła wolę rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług był moment złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, które miało miejsce w dniu 23.07.2004r., a zatem należy uznać, że od tej daty mogła Ona skutecznie dokonywać odliczenia podatku naliczonego.

Strona na potwierdzenie Swojego stanowiska przywołała wyjaśnienia urzędów skarbowych: Urzędu Skarbowego w Jarosławiu z dnia 29.11.2004r., nr US-VII-443/69/04; Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 20.10.2004r., nr PP/443-249-1/04.

Mając powyższe na uwadze, Strona wnosi o uchylenie postanowienia Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 05.05.2005r., nr 1471/NUR2/443-118/05/PD i o wydanie nowego postanowienia, uwzględniającego Jej stanowisko, zawarte we wniosku z dnia 28.02.2005r.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po zapoznaniu się z całością zgromadzonego w sprawie materiału oraz po rozpatrzeniu zażalenia zważył, co następuje:


Na wstępie należy wskazać, iż zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 96 ust.1 w/w ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3.

Jednocześnie stosownie do art. 96 ust.4 ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust.3-jako "podatnika VAT zwolnionego".

Zgodnie zaś z art. 96 ust.5 pkt 4 w/w ustawy, jeżeli podmioty, o których mowa w ust.3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnienie-do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust.9.

Ponadto w myśl art. 113 ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust.1 lub w ust.8.

Stosownie zaś do art. 113 ust.4 w/w ustawy, podatnicy, o których mowa w ust.1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust.1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa ust. 9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.

W tym miejscu należy podkreślić, iż mimo sformułowania zawartego w tym przepisie, że naczelnik rejestruje podatnika, rejestracja następuje w momencie samego zgłoszenia rejestracyjnego (tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R). Z tą chwilą podmiot staje się zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i od dnia następnego po dokonaniu rejestracji przysługuje mu prawo do odliczeń i otrzymywania zwrotów.

W związku z powyższym, wbrew stanowisku zawartemu w zaskarżonym postanowieniu, naczelnik urzędu skarbowego, w przypadku gdy zgłoszenie rejestracyjne jest złożone w sposób prawidłowy, jedynie rejestruje (umieszcza) podatnika w rejestrze z datą złożenia zgłoszenie rejestracyjnego (deklaratoryjna forma rejestracji) i dokonuje potwierdzenia zarejestrowania podatnika z tą datą jako podatnika VAT czynnego, a w przypadku podatników zwolnionych na podstawie art. 113 ust.1 i ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług lub wykonujących wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od VAT na podstawie art. 43 ust.1 i art. 82 ust.3 w/w ustawy - jako podatnika VAT zwolnionego.

Natomiast potwierdzenie, o którym mowa w art. 96 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług ma charakter prawny zaświadczenia w rozumieniu art. 306a i nast. Ordynacji podatkowej, wydanego w tym przypadku z urzędu, w następstwie jednak działania podatnika, który na druku VAT-R dokonał zgłoszenia rejestracyjnego, skutkującego jego wpisem do stosownego rejestru podatników VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, organ odwoławczy wskazuje, że nieuzasadnione jest twierdzenie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, zaprezentowane w postanowieniu z dnia 05.05.2005r., nr 1471/NUR2/443-118/05/PD, iż podatnik, który złożył zgłoszenie rejestracyjne, staje się zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług dopiero od dnia potwierdzenia przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego faktu zarejestrowania, a co za tym idzie, że dopiero od tego momentu przysługuje podatnikowi uprawnienie do obniżenia podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust.1 ustawy o VAT.

W tym stanie rzeczy bez znaczenia pozostaje regulacja art. 88 ust.4 w/w ustawy.A zatem organ drugiej instancji, zmieniając zaskarżone postanowienie uznaje, że od dnia następnego (tj. od dnia 24.07.2004r.) po dokonaniu rejestracji (w dniu 23.07.2004r.) Stronie przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego.

Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanawia jak w sentencji decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj