Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-249-1/04
z 20 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-249-1/04
Data
2004.10.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
stawki podatku
termin odliczenia podatku od towarów i usług
usługi
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy podatnik można obniżyć podatek należny o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wynikający z faktur VAT wystawionych w dniu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług ?Wysokość stawki ryczałtu, na roboty budowlane, a w szczególności – roboty budowlane instalacyjne objęte pozycją PKWiU 45.3. w świetle przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).
Do tut. organu podatkowego wpłynął Pani wniosek z dnia 13.09.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w szczególności wyjaśnienia;
- uprawnienia do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług dokonanych w dniu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego,
- wysokość stawki ryczałtu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, na roboty budowlane, a w szczególności – roboty budowlane instalacyjne objęte pozycją PKWiU 45.3.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
W ramach prowadzonej firmy na podstawie art. 96 ust 3 ustawy o podatku od towarów i usług wybrała Pani opodatkowanie podatkiem VAT i w dniu 30.06.2004 r. złożyła Pani zgłoszenie rejestracyjne.
Stanowisko podatnika;
1. w zakresie podatku od towarów i usług;
- jego uprawnienia do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług dokonanych po dniu dokonania zgłoszenia winno powstać w dniu następnym do po dokonaniu zgłoszenia,
2. w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ;
- właściwą stawką jest stawka 5,5% określona w art.12 ust 1 pkt 4 lit.a) ww. ustawy, jako, że ten przepis stanowi o przychodach z robót budowlanych , bez ograniczenia do niektórych tylko robot poprzez np. odesłanie do PKWiU.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje

W zakresie podatku od towarów i usług.
W myśl art. 113 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) drobni przedsiębiorcy, którym przysługuje zwolnienie podmiotowe, mają możliwość z niego zrezygnować. Warunkiem rezygnacji jest pisemne zawiadomienie o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował, ma możliwość zmniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokumentów celnych oraz faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty lub rezygnacji ze zwolnienia. Aby móc dokonać odliczenia, należy zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego w celu uzyskania zezwolenia na odliczenie oraz przedstawić w ciągu 14 dni licząc od dnia utraty zwolnienia sporządzony spis z natury zapasów towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie limitu (art. 113 ust 5). Przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi iloczyn ilości towarów objętych spisem z natury oraz kwoty podatku naliczonego przypadającego na jednostkę towaru, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe (art.113 ust. 6). W przypadku podatników, którzy rezygnują z przysługującego im zwolnienia, warunkiem dokonania owego odliczenia będzie zawiadomienie właściwego urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia (art. 113 ust 7).
Ponadto w myśl art. 88 ust 1 pkt 5 lit. a) ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia, określonego w art. 113 ust 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art.113 ust . 5 i 7.

Ze zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R złożonego w dniu 30.06.2004 r. wynika, że zrezygnowała Pani ze zwolnienia podmiotowego o którym mowa w art. 113 ust 1 ustawy o VAT. W świetle z powyższego należy stwierdzić, że będzie Pani przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur otrzymanych od następnego miesiąca tj od lipca 2004r. Natomiast rozliczenie podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług z dnia dokonania zgłoszenia rejestracyjnego tj. z dnia 30.06.2004 r. mogłoby nastąpić tylko w przypadku przedstawionym w art. 113 ust 5 i 7 tj. sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, 30.06.2004r., przedłożenia w urzędzie skarbowym tego spisu, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

W zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) stawką ryczałtu 5,5% opodatkowane są przychody z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Usługi w zakresie instalatorstwa elektrycznego są zgrupowane w klasie 4531 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług i wchodzą w zakres usług budowlanych.A zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu podziela Pani stanowisko, iż zgodnie jest w ww. przepisami i stawka ryczałtu od przychodów z tej działalności wynosi 5,5%.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj