Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-1/415/84/2005
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-1/415/84/2005
Data
2005.07.04



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa
kasa mieszkaniowa
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga


Pytanie podatnika
Fundusze z kasy mieszkaniowej z tytułu systematycznego oszczędzania mają zostać przeznaczone przez Podatnika na remont domu będącego w trakcie budowy (brak jest odbioru technicznego), którego współwłaścicielem jest współmałżonek Podatnika, a między małżonkami istnieje wspólność majątkowa.
Czy wydatki remontowe nie będą podlegały uldze w podatku dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. jednolity tekst ustawy ze zmianami) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 25 kwietnia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza analizując dokumenty złożone przez Panią w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego zapoznał się ze stanem faktycznym w przedmiotowej sprawie. W okresie od listopada 1999 r. do grudnia 2004 r. gromadziła Pani oszczędności w Bank X S. A. w K. prowadzącym Kasę Mieszkaniową w rozumieniu ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw z dnia 26 października 1995 r. (Dz. U. Nr 133 poz. 654 ze zmianami ) - umowa o kredyt kontraktowy nr (...). Zgodnie z art. 8 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy celem oszczędzania w Kasie mieszkaniowej jest przeznaczenie w/w oszczędności na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika w szczegolności:
1) nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3) remont domu albo lokalu z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4) spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
5) nabycie działki budowlanej lub jej częśći pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny.

Z treści wniosku wynika, że fundusze z kasy mieszkaniowej z tytułu systematycznego oszczędzania mają zostać przeznaczone na remont domu będącego w trakcie budowy (brak jest odbioru technicznego), którego współwłaścicielem jest mąż Pani a między Państwem istnieje wspólność majątkowa. Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony zgodnie z art. 27 cytowanej wyżej ustawy i obniżony zgodnie art. 27b tejże ustawy o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Ponadto przedmiotowe wydatki podlegają odliczeniu jeżeli:
1) mieszczą się w zakresie rozporządzenia Mnistra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. (Dz. U. Nr 156 poz. 788),
2) zostały udokumentowane prze podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej,
3) nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4) dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali miszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
5) mieszczą się w granicach obowiązujących limitów,
6) podatnik posiada tytuł prawny do remontowanego domu bądź lokalu mieszkalnego.

Reasumując; fundusze zgromadzone w kasie mieszkaniowej jeżeli będą przeznaczone na jeden z celów opisanych w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw z dnia 26 października 1995 r. (Dz. U. Nr 133 poz. 654 ze zmianami) spełniają warunki odnośnie przeznaczenia w/w oszczędności na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych. Wydatki remontowe natomiast nie będą podlegały uldze w podatku dochodowym, gdyż nie jast Pani właścicielem i nie posiada tytułu prawnego do remontowanego budynku mieszkalnego.

W świetle powyższego tut. organ podatkowy postanowił jak w setencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaleglości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj