Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-9-2/2006
z 17 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-9-2/2006
Data
2006.02.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
budynek gospodarczy
działalność gospodarcza
nieruchomość budowlana
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
Czy można zastosować indywidualną stawkę amortyzacji (tj. 10%) dla budynku, wybudowanego w 1980r., który był używany przez poprzedniego właściciela, zakupionego do celów prowadzonej działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 17 stycznia 2006r., który został złożony w tutejszym urzędzie w dniu 25 stycznia 2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie stosowania indywidualnej stawki amortyzacji dla budynku zakupionego do celów prowadzonej działalności gospodarczej stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Działając, zgodnie z przepisem art. 14a §1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, m.in., naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast, zgodnie z §2 tegoż art. 14a, składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z dokumentów będących w posiadaniu tut. organu podatkowego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na zakupie, segregacji i odsprzedaży nowych i używanych części do samochodów wszelkiego typu , a zdarzenia gospodarcze, są przez Pana ewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 17 stycznia 2006r. stanu faktycznego wynika, iż zakupił Pan na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomość składającą się z gruntu i zabudowań w postaci jednokondygnacyjnego budynku warsztatu samochodowego z pomieszczeniami socjalnymi, biurowymi i magazynowymi, wybudowanego w 1980r., który był używany przez poprzedniego właściciela. Zdaniem Pana , zgodnie z art. 22a ust.1 pkt1 oraz art. 22j ust.1 pkt3 oraz ust.3 pkt1 może Pan skorzystać z możliwości indywidualnego ustalenia stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% .

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, iż powyższe stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 22j ust.1 pkt3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy dla budynków (lokali) i budowli -10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m#179;, domków kempingowych oraz budynków zastępczych , dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy. Zgodnie z art. 22j ust.3 pkt1 ww. ustawy, środki trwałe, o których mowa wyżej uznaje się za używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy .

A zatem, istnieje możliwość zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10%, jeżeli zakupiony przez Pana budynek był przed jego nabyciem wykorzystywany przez co najmniej 60 miesięcy.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez osobę prowadzącą samodzielnie działalność gospodarczą we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia. Ponadto w myśl przepisu art. 14b §1 i §2 ww. Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla osoby występującej z wnioskiem i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5.

Zgodnie z art. 14a §4 ww. Ordynacji podatkowej na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art. 236 §2 pkt1 ww. Ordynacji podatkowej wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. Organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj