Interpretacja Urzędu Skarbowego w Iławie
PD/423-4/05
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-4/05
Data
2006.02.16



Autor
Urząd Skarbowy w Iławie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dotacja
jednostka samorządu terytorialnego
koszty uzyskania przychodów
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy wydatki pokryte z dotacji mogą być zaliczone w koszty uzyskania przychodów?


Wnioskodawca w złożonym wniosku dnia 24.11.2005r. oraz pismach uzupełniających i wyjaśniających do wniosku przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że wnioskodawca będący zakładem budżetowym powołanym przez Radę Gminy L., otrzymał dotację z Urzędu Gminy L. Z dotacji tej został zakupiony środek trwały oraz zostały wypłacone wynagrodzenia i odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne.

Podatnik zwraca się z pytaniem czy wydatki pokryte z dotacji mogą być zaliczone w koszty uzyskania przychodów. Wnioskodawca uważa, że nie ma prawo zaliczyć ww wydatków w koszty.

Przepisem, który winien być zastosowany w przedstawionym stanie faktycznym jest art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w myśl którego, wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 14 został uchylony przez ustawę z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórch innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.), jednak na mocy znowelizowanych przepisów przejściowych zwolnienie to obowiązuje w 2005r.

Zwolnienie to dotyczy dochodów z tytułu wszelkich dotacji udzielonych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Dla zakresu tego zwolnienia nie jest istotny rodzaj dotacji, ważne jest źródło jej pochodzenia.

Zgodnie z powyższym stanem prawnym dotacje otrzymane z budżetu jednostki samorządu terytorialnego są wolne od podatku.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), na mocy znowelizowanych przepisów przejściowych ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14 tej ustawy, tj. dotacji otrzymanych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Mając na uwadze powyższy stan prawny wydatki sfinansowane ze środków dotacji otrzymanych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Deklaracja CIT-2 wypełniana jest na podstawie ksiąg handlowych, zatem jeśli wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów to nie zostaną wykazane w deklaracji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Iławie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia zgodnie z art. 14a § 4, art. 236 oraz art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj