Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim
DP.005/XII/13/2006
z 5 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP.005/XII/13/2006
Data
2006.07.05



Autor
Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
odliczenia
zmiana umowy spółki


Pytanie podatnika
Czy przysługuje podatnikowi prawo zmniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w sytuacji, gdy jeden ze wspólników wnosi jako aport dodatkowo kilka pojazdów natomiast jeden z wniesionych uprzednio został skradziony i nie odzyskany, co potwierdzono prawomocnym postanowieniem o umorzeniu dochodzenia, a drugi z pojazdów został wycofany ze spółki?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.04.2006 r. w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim uznaje stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.04.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął Państwa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zmianie uległa umowa spółki cywilnej poprzez wniesienie przez jednego ze wspólników jako aportu kilku pojazdów. Jednocześnie jeden z wniesionych wcześniej jako aport pojazdów został skradziony i nieodzyskany a drugi został wycofany ze spółki. W rezultacie początkowo doszło do pomniejszenia majątku spółki cywilnej a następnie do podwyższenia tego majątku poprzez wniesienie jako aportu następnych pojazdów. Zdaniem podatnika zmiana umowy spółki powinna uwzględniać zarówno ubytek jak i przyrost wartości wkładów, a podstawą opodatkowania powinna być różnica pomiędzy wartością wkładów powiększających majątek spółki a wartością wkładu wycofanego ze spółki oraz wkładu pomniejszającego w wyniku kradzieży - na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.).

Wypełniając dyspozycję art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w przedstawionym przez Państwa stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za nieprawidłowe.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit.b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) podstawę opodatkowania stanowi przy zmianie umowy spółki - wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Zgodnie z art. 6 ust. 9 wymienionej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:

  1. kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;
  2. opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;
  3. opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2;
  4. wartość wkładów do spółki lub powiększających jej majątek, wartość kapitału zakładowego lub jego podwyższenia, kwoty dopłat, kwoty lub wartość pożyczek oraz wartość rzeczy i praw majątkowych oddanych spółce do nieodpłatnego używania - przez podmioty zwolnione na podstawie art. 8 pkt 2-5 lub na podstawie przepisów odrębnych ustaw;
  5. wartość wkładów do spółki albo wartość kapitału zakładowego wynikającą z umowy spółki lub jej zmiany, związanej z przekształceniem, podziałem lub łączeniem spółek, która była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych przed dokonaniem tych czynności;
  6. kwoty dopłat w spółce kapitałowej, które były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a następnie zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego.

Z zapisu powyższego wynika, że przedstawiony przez Państwa stan faktyczny nie znajduje odzwierciedlenia w świetle obowiązujących przepisów. W związku z tym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążącą dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie winno spełniać wymogi oreślone w art. 222 Ordynacji podatkowej, tj. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego jego przedmiotem oraz wskazywać stosowne dowody uzasadniające to żądanie. W przypadku składania odwołania należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 50 gr od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj