Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/119/KO/06
z 30 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/119/KO/06
Data
2006.05.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stwierdzenie nadpłaty
umowa o dzieło
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
#61656; Czy w związku z tym, że nie wykonuje Pan obecnie oraz w najbliższej przyszłości czynności opodatkowanych podatkiem VAT, obowiązany jest Pan do złożenia formularza VAT-Z z datą 01 czerwca 2005r. jako datą zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych?#61656; Czy powinien Pan złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty w związku z nienależnie odprowadzonym podatkiem VAT w okresie od lipca 2005 do lutego 2006r. i prosić o zwrot powyższych kwot?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 17 marca 2006r., uzupełnionym w dniu 30 marca 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku od dnia 14 września 2004r. był Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działalność Pana polegała na wykonywaniu, na podstawie umów cywilno prawnych, usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 72.20.32-00.00 (opracowywanie oprogramowania komputerowego) na zlecenie klienta z jednoczesnym przekazaniem mu praw autorskich za wynagrodzeniem. Zawierane umowy określają terminy wykonania prac, wynagrodzenie oraz odpowiedzialność, którą Pan ponosi wobec zamawiającego dzieło. Natomiast odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zamawiający dzieło. Jako wykonawca umowy jest Pan zobowiązany dostarczyć zamawiającemu dzieło na nośniku magnetycznym i przekazać prawa autorskie do ww. dzieła po otrzymaniu wynagrodzenia.

Biorąc pod uwagę przepisy znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług , które weszły w życie z dniem 01 czerwca 2005r. wskazuje Pan, iż otrzymywane przez Pana wynagrodzenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto, jak wynika z uzupełnienia wniosku w okresie od dnia 01 czerwca 2005r. do dnia 01 lutego 2006r. wystawiał Pan faktury VAT z naliczonym podatkiem VAT.

W związku z powyższym wystąpił Pan z następującymi pytaniami:

#61656; Czy w związku z tym, że nie wykonuje Pan obecnie oraz w najbliższej przyszłości czynności opodatkowanych podatkiem VAT, obowiązany jest Pan do złożenia formularza VAT-Z z datą 01 czerwca 2005r. jako datą zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych?

#61656; Czy powinien Pan złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty w związku z nienależnie odprowadzonym podatkiem VAT w okresie od lipca 2005 do lutego 2006r. i prosić o zwrot powyższych kwot?

Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca wskazuje iż:

#61656; W związku z tym, iż nie wykonuje ani nie będzie wykonywał w najbliższej przyszłości czynności opodatkowanych podatkiem VAT, powinien złożyć VAT-Z z datą zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych, czyli 01 czerwca 2005r.. Na mocy art. 75 § 2 lit. c i art. 72 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty w związku z nienależnie odprowadzonym podatkiem VAT w okresie lipiec 2005 – luty 2006 z wnioskiem o zwrot wpłaconych kwot.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 z 2004r. poz. 535, z późn. zm./ opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług umów o dzieło uzależnione jest od faktu, czy czynności wykonywane w ramach umów wykonywane są przez podatnika podatku od towarów i usług określonego w art. 15 ust. ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Stosownie do przepisu art.15 ust.1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w art.2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Definicję działalności gospodarczej , obowiązującą dla potrzeb podatku od towarów i usług zawiera art. 15 ust.2 ustawy, zgodnie z którym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych

W znowelizowanym przepisie art.15 ust. 3 ustawy o VAT, obowiązującym od dnia 01 czerwca 2005r. wymienione zostały czynności, których nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 1 tej normy prawnej.

Postanowienia zawarte w art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy wyłączają z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Wyżej wymieniony przepis, zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt. 3a stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

W świetle powyższego uznać należy, iż opisane przez Pana umowy zawarte po dniu 01 czerwca 2005r. podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług

Jak wynika z uzupełnienia do wniosku z dnia 30 marca 2006r. w okresie od dnia 01 czerwca 2005r. do dnia 01 luty 2006r. wystawiał Pan faktury, w których zostały wykazane kwoty podatku.

Zgodnie z przepisem art. 108 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Ww. przepis stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.

W świetle powołanych przepisów uznać należy, iż w przypadku gdy wystawił Pan faktury, w których wykazała Pan kwoty podatku obowiązany jest Pan do jego zapłaty.

Ponadto, zgodnie z przepisem zawartym w art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm./ za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku.

Biorąc pod uwagę fakt, iż wystawione przez Pana faktury zawierały kwotę podatku od towarów i usług uznać należy, iż wpłacony przez Pana podatek nie jest nadpłatą jak również nienależnie zapłaconą kwotą, gdyż wynika z wystawionych faktur

Ponadto, w myśl art. 113 ust 11 cytowanej ustawy – podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1. Trzyletni termin, o którym mowa w ww. przepisie, liczony jest od końca miesiąca, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Oznacza to, że ponowne zwolnienie od podatku może przysługiwać podatnikowi w trakcie roku podatkowego, od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym upływają 3 lata od daty utraty prawa do zwolnienia lub rezygnacji ze zwolnienia.

Ponowne skorzystanie przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego w trakcie roku podatkowego jest możliwe przy spełnieniu kolejnego warunku, jakim jest nie przekroczenie w poprzednim roku podatkowym określonej wartości sprzedaży, odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Biorąc pod uwagę fakt, iż wykonuje Pan czynności, które zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług nie są uznane za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą i nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, uznać należy iż, obowiązany był Pan do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R).

W tym celu, składając ww. zgłoszenia miał Pan obowiązek poinformować w nim Naczelnika Urzędu Skarbowego, iż nie jest Pan podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy.Zmiany powyższej, zgodnie z art. 96 ust. 12 obowiązany był Pan dokonać w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj