Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-120-225/06/AJ
z 10 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-120-225/06/AJ
Data
2006.07.10



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cena
dług
kompensata
konwersja wierzytelności
koszty uzyskania przychodów
nabycie udziałów
należność
objęcie udziałów
potrącenie należności
potrącenie zobowiązań
uiszczenie ceny
wartość rynkowa
wartość udziału kapitałowego
zapłata
zbycie udziału


Pytanie podatnika
Czy jest kosztem uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów wartość sprzedanych udziałów w spółce z o.o. na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 i art. 15 ust. 1k ustawy w przypadku sprzedaży udziałów za cenę niższą niż ich wartość wynikająca z ksiąg Spółki i wartość nominalna w związku ze złą kondycją finansową spółki, której udziały sprzedano? Udziały zostały nabyte w 2000 r. za długi tej spółki - opłacone przez kompensatę z jej zobowiązaniami wobec Podatnika.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej we wniosku z dnia 11 kwietnia 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 12 kwietnia 2006 r.) i uzupełnionej w dniu 14.06.2006 r.

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce A wydatków opisanych w pkt 1 wniosku Podatnika.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik ("Spółka") do niedawna posiadał 100 % udziałów w spółce z o.o. ("Spółka A"), które sprzedał innej spółce niepowiązanej ("Spółka B") za cenę dużo niższą niż wartość tych udziałów widniejąca w księgach Spółki oraz ich wartość nominalna. Wynikało to ze złej kondycji finansowej, w jakiej znajdowała się Spółka A. Wartość rynkowa, jaką prezentowały sprzedane udziały, została potwierdzona wyceną, dokonaną przez niezależną firmę doradczą.

Wartość sprzedawanych udziałów widniejąca w księgach Spółki powstała w skutek:

1) nabycia w 2000 r. 100 % udziałów według wartości nominalnej za długi Spółki A od osoby fizycznej będącej jej jedynym udziałowcem - opłacone poprzez kompensatę z częścią zobowiązań Spółki A wobec Podatnika (nie jest znany tytuł prawny do tej kompensaty);

2) podwyższenia kapitału w 2001 r. poprzez utworzenie nowych udziałów i pokrycie ich aportem w postaci posiadanych wierzytelności własnych od Spółki A z tytułu kwoty głównej udzielonej pożyczki i należności handlowych; nominalna wartość objętych udziałów odpowiadała równowartości posiadanych wierzytelności, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie powstał więc dochód do opodatkowania;

3) kilkukrotnego podwyższania kapitału zakładowego w Spółce A w 2002 r. poprzez utworzenie nowych udziałów i opłacenie ich gotówką;

4) podwyższenia kapitału w Spółce A w kwietniu 2004 r. poprzez utworzenie nowych udziałów i pokrycie ich aportem w postaci posiadanych wierzytelności własnych od Spółki A z tytułu sprzedanych jej w grudniu 2003 r. 100 % udziałów w innej spółce zależnej ("Spółka C"); cena ich sprzedaży znacznie przekraczała wartość kapitału zakładowego oraz kapitału własnego tej spółki na moment sprzedaży i nie była poparta wyceną niezależnej, zewnętrznej instytucji lub osoby - została ustalona na podstawie wyceny przygotowanej przez pracownika Spółki; dochód ze sprzedaży tych udziałów został wykazany w CIT-8 i opodatkowany na ogólnych zasadach.

W momencie konwersji wierzytelności z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce C na udziały w Spółce A, nominalna wartość udziałów objętych przez Podatnika za aport tak powstałej wierzytelności odpowiadała równowartości posiadanej wierzytelności, która nie została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Nie powstał wiec dochód do opodatkowania.

W momencie sprzedaży udziałów w Spółce A do Spółki B Podatnik był zmuszony odkupić udziały w Spółce C od Spółki A, gdyż Spółka B nie była zainteresowana zakupieniem udziałów w Spółce A posiadającej udziały w innym podmiocie.

Spółka wnosi o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów art. 16 ust. 1 pkt 8 i art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wyjaśnienie kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości sprzedanych udziałów w spółce z o.o.

Zdaniem Podatnika do kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce A można zaliczyć wartość udziałów objętych zarówno za wkłady niepieniężne jak i pieniężne, gdyż spełnione są wymagania opisane w art. 16 ust. 1 pkt 8 i art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności Spółka uważa, że:

1) wartość udziałów nabytych w sposób opisany w pkt. 1 spełnia wymagania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż zapłata za udziały w formie kompensaty z należnościami Podatnika przysługującymi od Spółki A, pomimo że nie była przekazana dla właściciela/sprzedawcy może być uznana za poniesiony wydatek;

2) w związku z tym, że objęcie nowych udziałów pokrytych aportem innym niż przedsiębiorstwo odbyło się po 2000 r., to zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość nominalna objętych udziałów pokrytych aportem w postaci wierzytelności od Spółki A z tytułu udzielonej pożyczki i należności handlowych może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów;

3) zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki na opłacenie gotówką obejmowanych udziałów, powstałych w wyniku kilkukrotnego podwyższania kapitału zakładowego mogą w momencie sprzedaży zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów;

4) ustalając koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów można do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć również nominalną wartość udziałów objętych za aport w postaci wierzytelności, powstałej w sposób opisany w pkt. 4 na podstawie art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi we wniosku okolicznościami stwierdza, co następuje:

Jeżeli chodzi o możliwość zaliczania poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, to zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów oraz akcji.

Użyte przez ustawodawcę określenie "wydatków na nabycie" oznacza wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe. Do wydatków na nabycie zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne itp.). Takie wydatki zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów i pod warunkiem, że spełniają ogólne przesłanki zaliczenia do kosztów podatkowych wynikające z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.

W sytuacji opisanej w pkt 1 doszło do zapłaty za udziały w Spółce A w formie kompensaty z należnościami Podatnika przysługującymi od Spółki A.

Kompensata wierzytelności, czyli potrącenie, następuje wówczas, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami. W wyniku kompensaty nie dochodzi do spełnienia świadczeń obu stron, lecz do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej. Każdy z wierzycieli zostaje zwolniony ze swego zobowiązania do wysokości wartości mniejszej, po czym pozostała część należności pozostaje do uregulowania.

Potrącenie może wystąpić w drodze:

- potrącenia ustawowego, opierającego się na przepisach art. 498 - 505 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), do którego dochodzi na skutek jednostronnego oświadczenia woli;

- umowy między obu wierzycielami dopuszczalnej na zasadzie swobody umów.

W przedmiotowej sprawie Spółka była dłużnikiem sprzedawcy udziałów Spółki A, czyli osoby fizycznej będącej jedynym udziałowcem Spółki A. Jednocześnie Podatnik był wierzycielem Spółki A. Aby potrącenie było możliwe obie strony muszą być względem siebie jednocześnie wierzycielami i dłużnikami.

Podatnik obecnie nie wie, jaka była podstawa prawna dokonania zapłaty za udziały w Spółce A w formie kompensaty z należnościami Podatnika przysługującymi od Spółki A. Zapłata ceny udziałów w Spółce A została dokonana w formie kompensaty na rzecz innej osoby od sprzedawcy tych udziałów. Podatnik nie podał jaka była podstawa prawna takiej transakcji ani w uzupełnieniu wniosku złożonym na wezwanie organu podatkowego, ani też w trakcie wizyty w siedzibie Urzędu.

Wobec tego tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że Podatnik nie może równowartości dokonanego potrącenia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako wydatków na nabycie udziałów w Spółce A, brak jest bowiem wykazanej podstawy prawnej do dokonania zapłaty za udziały w Spółce A w opisany sposób.

Jeżeli jednak taka podstawa istniała (np. zbywca udziałów dokonał przelewu wierzytelności z tytułu ceny nabycia udziałów na Spółkę A) i zostały spełnione przesłanki do dokonania potrącenia, należałoby uznać, że zapłata ceny za udziały w formie kompensaty z należnościami Podatnika przysługującymi od Spółki A, pomimo że nie była przekazana dla właściciela/zbywcy udziałów może być uznana za poniesiony wydatek na nabycie tych udziałów.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie sytuacji opisanych w pkt. 2-4 zostanie wydana w odrębnym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj